NVIDIA sürücüsü ile TTY ekranları arasında geçiş yapılamıyor

yolcu

Kilopat
Makaleler
6
Geçenlerde NVIDIA 455.28 sürücüsü kullanırken TTY ekranları arasında geçiş yapamadığımı fark ettim. Kernel sürümü 5.4.72 LTS, 5.8.14 ve 5.9 ile test ettim, sonuç değişmedi. Farklı bir bilgisayarda da aynı sorun var.

Biraz araştırınca Grub çözünürlüğü yüksek olunca sanal terminallerin siyah ekranda kaldığını gördüm.

KMS için gerekli modüller otomatik yükleniyor. Kernel mode setting - ArchWiki

NVIDIA_DRM 53248 6
NVIDIA_MODESET 1118208 11 NVIDIA_DRM
NVIDIA 20717568 470 NVIDIA_MODESET
DRM_KMS_HELPER 221184 1 NVIDIA_DRM
DRM 520192 9 DRM_KMS_HELPER, NVIDIA_DRM
İPMI_MSGHANDLER 69632 2 IPMI_DEVINTF, NVIDIA

Nomodeset vs Boot parametreleri işe yaramıyor.

Şimdilik NVIDIA-440 kullanıyorum ve sorun yok, yalnız bu sürücü kernel 5.9 ile çalışmıyor.
Gerçi son sürücüde verimli çalışmıyor 5.9 ile; orası ayrı bir konu.

Siz böyle bir sorun yaşıyor musunuz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Geçenlerde NVIDIA 455.28 sürücüsü kullanırken TTY ekranları arasında geçiş yapamadığımı fark ettim. Kernel sürümü 5.4.72 LTS, 5.8.14 ve 5.9 ile test ettim, sonuç değişmedi. Farklı bir bilgisayarda da aynı sorun var.

Biraz araştırınca Grub çözünürlüğü yüksek olunca sanal terminallerin siyah ekranda kaldığını gördüm.

KMS için gerekli modüller otomatik yükleniyor. Kernel mode setting - ArchWiki

Nomodeset vs Boot parametreleri işe yaramıyor.

Şimdilik NVIDIA-440 kullanıyorum ve sorun yok, yalnız bu sürücü kernel 5.9 ile çalışmıyor.
Gerçi son sürücüde verimli çalışmıyor 5.9 ile; orası ayrı bir konu.

Siz böyle bir sorun yaşıyor musunuz?
Ben 5.9.1 ile 455.28 kullanıyorum ama laptop olduğu için sadece offloading yapıyorum. Verim problemi yaşamadım.

Grub dosyasında aşağıdaki satırı değiştir, eğer keep olarak belirlenmişse grub'la aynı çözünürlükte olur. Ya da buna farklı bir çözünürlük atamayı deneyebilirsin. Grub çözünürlüğünden daha düşük bir değer atamayı dene.

Kod:
GRUB_GFXPAYLOAD_LINUX=GENİŞLİKxYÜKSEKLİK

Hayret süreli cezam bitmiş, geçen sefer hatalı yazılmış bir iletiden alıntı yaptığım için ban yemiştim. Bu sefer açtığım konuda özel isimleri büyük harf ile yazmadığım, bir noktalı virgül atladığım için ceza yedim.
Sosyal de açılan konuları ve mesajları biraz incelerseniz, yaptığım hatanın tabir caiz ise deve de kulak kaldığını görürsünüz sayın Moderatör.

@OzgunP anladım, geçici olarak kullanılabilir. Bu durumda Grub, Boot süreci ve Display Manager geçişleri sırasında sürekli çözünürlük değişecek. Pek kullanmak isteyeceğim bir yöntem değil ama teşekkür ederim.
Nvidia güncellemeler ile sorunu çözene kadar 440 sürümünü kullanmaya devam edeyim.

Siz böyle bir sorunla karşılaştınız mı?

Geri
Yukarı