Nozzle Baskıya Sürtüyor

Makaleler
15
Yer
Ankara
Daha fazla  
İyi forumlar. Elegoo Neptune 4 Plus yazıcıya sahibim. Filament markam değişmeksizin nozzle baskıya sürtüyor. Nozzle baskının üstünden geçerken bildiğiniz büyük bir sürtme sesi geliyor ve bazı baskıları (uzun ve ince olanları) söküyor bile.

Petg ve PLA'da fark etmiyor lakin petgde daha fazla sürtüyor.

Çelik nozzle kullanıyorum.

Z ekseni sağ ve sol hizalı ölçtüm.

Z Hop açık-kapalı sonuç pek değişmedi.

Dolgu var-yok sonuca etki etmiyor.

Tablam sağlam somunları sıkılı ve oynamıyor.

Moonraker ve Fluidd güncel.

Orca Slicer ve Elegoo Cura'da sonuç aynı.

Flow yüksek değil.

Nasıl çözebilirim? Buna göre bir ayar var mıdır?

@Siyah Martı

Z-hop'u kullan her durumda. Yukarıdaki link belki yardımcı olur, makinenin ayarlarında ve montajında sorun yoksa genelde MVS kaynaklı oluyor, Cura'da MVS ayarı yok, o nedenle Orcaslicer ya da Prusaslicer kullanman gerekli.

Çeliğin ısı iletimi pirince göre daha zayıf, daha yüksek sıcaklıklarda denemeler yapabilirsin, daha sistemik bir yaklaşım da sıcaklık kuleleri basarak kullandığın nozül için uygun sıcaklığı saptaman, değerlerin pirinç nozüle göre daha yüksek olması beklenir.

Infill olarak gyroid, rectilinear sürtme durumunda yardımcı olur.

Son düzenleme:

Z-hop'u kullan her durumda. Yukarıdaki link belki yardımcı olur, makinenin ayarlarında ve montajında sorun yoksa genelde MVS kaynaklı oluyor, Cura'da MVS ayarı yok, o nedenle ya Orcaslicer ya da Prusaslicer kullanılması gerekli. Infill olarak gyroid, rectilinear..

Zaten Cura'yı sevmiyorum çoğunlukla Orca kullanıyorum. Bu arada Orca'da Z Hop ayarı bulamadım acaba nerede? Elegoo Cura'da Z Hop ayarı vardı.

Prusa Slicer kullanamıyorum çünkü yazıcıma özel profil getirmemişler. Kısacası güncelleme bekliyorum.

Siz Neptune 4 Pro kullanıyorsunuz diye hatırlıyorum. Siz böyle bir sorun yaşıyor musunuz? Sizce MVS'yi kaça ayarlamalıyım?

Birde Orca'da MVS ayarını bulamadım. Orca'da karşılığı nedir?

Z-hop'u kullan her durumda. Yukarıdaki link belki yardımcı olur, makinenin ayarlarında ve montajında sorun yoksa genelde MVS kaynaklı oluyor, Cura'da MVS ayarı yok, o nedenle Orcaslicer ya da Prusaslicer kullanman gerekli.

Çeliğin ısı iletimi pirince göre daha zayıf, daha yüksek sıcaklıklarda denemeler yapabilirsin, daha sistemik bir yaklaşım da sıcaklık kuleleri basarak kullandığın nozül için uygun sıcaklığı saptaman, değerlerin pirinç nozüle göre daha yüksek olması beklenir.

Infill olarak gyroid, rectilinear sürtme durumunda yardımcı olur.

Elimdeki petg için sıcaklık kulesi bastım ve 245 derece uygun gibi göründü. Infill kullanırsam dediğiniz infill ayarlarını deneyeceğim.

Ben Prusaslicer kullanıyorum, Orca'da ayarlar bölünmüş, printer settings kısmında olmalı. MVS ayarı da filament settingsdeydi sanırım. Orcaslicer kurulu ama kullanmıyorum.

Ben sorun yaşamıyorum, PLA için pirinç nozül ile 17 MVS değeri benim işimi görüyor.

Bende düz N4 var.

Son düzenleme:
Ben Prusaslicer kullanıyorum, Orca'da ayarlar bölünmüş, Printer settings kısmında olmalı. MVS ayarı da filament settingsdeydi sanırım. Orcaslicer kurulu ama kullanmıyorum.

Ben sorun yaşamıyorum, PLA için pirinç nozül ile 17 MVS değeri benim işimi görüyor.

Bende düz N4 var.

Tamamdır hocam. Baskım bitsin ayarları uygulayıp bu konu üzerine yazarım tekrar.

Bir soru daha sormuştum lakin gözden kaçmış sanırım.

Z Hop ayarını nereden kontrol etmeliyim. Elegoo'ya sorduğumda Elegoo Cura üzerinden destek sunuyorlar sadece. Orca Slicer'de de Z Hop ayarını bulamadım.

Zaten Cura'yı sevmiyorum çoğunlukla Orca kullanıyorum. Bu arada Orca'da Z Hop ayarı bulamadım acaba nerede? Elegoo Cura'da Z Hop ayarı vardı.

Prusa Slicer kullanamıyorum çünkü yazıcıma özel profil getirmemişler. Kısacası güncelleme bekliyorum.

Siz Neptune 4 Pro kullanıyorsunuz diye hatırlıyorum. Siz böyle bir sorun yaşıyor musunuz? Sizce MVS'yi kaça ayarlamalıyım?

Birde Orca'da MVS ayarını bulamadım. Orca'da karşılığı nedir?

Elimdeki petg için sıcaklık kulesi bastım ve 245 derece uygun gibi göründü. Infill kullanırsam dediğiniz infill ayarlarını deneyeceğim.
Yazıcı ayarları kısmında orca da z hop. Mvs ayarı etki etmiyor, neptune 4 de bende yaşıyordum bu sorunu sebebi hotend yeteri kadar eritemiyor mvs nin pek faydasını göremedim ama cht nozzle da bu sorun çözülüyor, grid yerine gyroid infill kullan. Hotendin yamuk duruyorsa vidalarını sık.

Tamamdır hocam. Baskım bitsin ayarları uygulayıp bu konu üzerine yazarım tekrar.

Z Hop ayarını nereden kontrol etmeliyim. Elegoo'ya sorduğumda Elegoo Cura üzerinden destek sunuyorlar sadece. Orca Slicer'de de Z Hop ayarını bulamadım.
Orca da yazıcı ayarları kısmında hocam.

Yazıcı ayarları kısmında orca da z hop. Mvs ayarı etki etmiyor, neptune 4 de bende yaşıyordum bu sorunu sebebi hotend yeteri kadar eritemiyor mvs nin pek faydasını göremedim ama cht nozzle da bu sorun çözülüyor, grid yerine gyroid infill kullan. Hotendin yamuk duruyorsa vidalarını sık.

Orca da yazıcı ayarları kısmında hocam.

Sağolun hocam. MVS ve diğerlerini denedikten sonra yazıklarınıza da bir bakayım. Olmadı birde çok daha yüksek sıcaklık ile deneme yaparım.

İlk cümlede yazdım, printer settingsde, extruder altında olmalı.

Sağ olun hocam. Mvs ve diğerlerini denedikten sonra yazıklarınıza da bir bakayım. Olmadı bir de çok daha yüksek sıcaklık ile deneme yaparım.

Çok yüksek sıcaklıkları denersen hotend daha rahat eritir fakat bu sefer de düzgün baskı alazsın. Cht nozzle denemeni öneririm, bende sorunu büyük oranda çözdü Flow'u arttırdığı için. Bir de bu dediğimi saçma bulanlar olacaktır tabii fakat Grid yerine gyroid önerilmesinin sebebi ya da duvarlarda vs sorun yaşamamanın sebebi çok fazla Flow gerekmediği içindir, annex k3, vzbot gibi yazıcılarda Grid infill de sorun yaşamamasının sebebi de hotend daha yüksek Flow değerlerine çıkabildiği içindir.

Geri
Yukarı