Nozzle ve çıktıya çarpması

Sigma

Femtopat
Daha fazla  
Sorunumu kısa cümlelerle yazmaya çalışacağım.
Kendi 3D yazıcımı topluyorum. Parçaları da kendim basıyorum. Uç olarak 0.4, 0.5 ve 1mm nozzle satın aldım. 1mm ile sorun yok ama çarpma sorunu 0.4 ve 0.5mm nozzle ile çok oluyor. Bu yüzden filamentim çöpe gidiyor. Büyük parça basmaktan korkar oldum.

Tabla kalibrasyonu yapıyorum ama sorun devam ediyor. Yazılım cura kullanıyorum. Arduino yazılımı da marlin bugfix 1.1.X yükledim.

Bazı alanlarda uç çıktıya çarpıyor. Dolguya mı yoksa duvara mı çarpıyor anlamıyorum çünkü şeffaf filament kullanıyorum. Özellikle 48. saniyede rahatlıkla görebilirsiniz.
Sorunumu haftalardır çözemedim.
VID_20201107_223210.mp4

Son düzenleyen: Moderatör:
1.si iyi bir tabla ayarı yapman gerekıyor. Tavsıyem marlınde bed mesh levelıng ı kullanman. Tablanın 9 ayrı noktasında ayar yapıyorsun kagıt ıle, baskı kalıtesını cok ıyı yonde etkılıyor. Cunku ne kadar duz ayar yapsanda tablanın her kosesı esıt yukseklıkte olmayabılır veyahut nozlenın her konumda Z sevıyesı aynı olmayabılır mekanık kaçıklardan dolayı.
2. si senın sorunun daha cok ısı ve fılament kalıtesızlıgıne de benzıyor gıbı. Extruderını ısıtıp Z eksenını yukrı cıkar ve manuel olarakfılament bas sureklı aksın asagı dogru, bak baloncuk var mı? Var ıse fılamentın bayağı kalıtesız ve bu soruna yol acıyordur. Fılamentım cope gırmesın ıstemıyorsan yaklasık bir yarım saat 70 derecede ısıtılmıs fırına koy beklet fılamentını. Bu ıcındekı boslukları cıkaracaktır. Ve dılımleyıcı programında deneysel sıcaklık ayarları yapıp baskı al. Optımum sıcaklıgı bul fılamentınde. Bunun için tempreture Tower cıktısı alabılırsın thıngverse de aratırsan bulursun. Bunlarda ıse yaramadıysa dılımleyıcı yazılımını bıraz daha kurcala ve sogutucu fanını bıraz daha acmayı dene eger %100'de calısmıyorsa.

Yazdırma hızını hızlandırıp, ilk katman genişliğini azalttım. Tabla ayarını normalden daha sıkı yaptım. Yani hiç mesafe kalmadı. İlk katmanlardaki sorunu bu şekilde çözdüm.
Baloncuk seyrek oluyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı