Nükleer bombaya karşı hayatta kalma

Her ne kadar attığım linki okumanızı tavsiye etsem de (öyle sıkıcı falan değil, fallout 4 esintisi var hatta) sorunuza cevap vereyim. Nato, füzeyi havalandıktan sonra radar sistemleriyle saptıyor. Kıtalararası füzenin ort 16 dk da hedefe ulaştığı ve size siren-acil durum yayını gibi yollarla haberinin ulaşmasının 4 dk sürdüğü düşünülürse kaçmak için 10-12dk nız var. Bu süreyi de öyle arabayla şuraya gideyim, yok koşayım tarzı bir şey yapmıyorsunuz, sığınağa ya da bodruma gidiyorsunuz. Daha sonra ışıktan hesaplamasını yapıp uzaklığını belirliyor ve sonraki durumlara göre plan yapıyorsunuz. Zaten bombadan sonra serpinti (fallout) dediğimiz olay yüzünden öyle dışarı çıkayım kaçayım yapamayacaksınız.
@körbiginar ışığın süresi ölçülmez, oradaki amaç ışık göründükten sonra sesin gelmesini beklemektir. Ses ve ışık arasında geçen zamandan mesafe hesaplanır.

@imnersen en yıkıcı ama en temiz nükleer bomba deniyor Tsar/Çar için. Öyle bir bombanın patlamadan sonra radyasyon etkisi daha az olurdu.

Alıntıdır: "flash'in persistence Rating'inden bombanin ne kadar guclu oldugunu anlayabilirsiniz. Bu da bundan sonra ne yapabileceginizi planlamak için size guzel bir istihbarat verir. Mesela Hirosima'da atilan 20 kilotonluk atom bombasi 2 bucuk saniye bir beyazlik yapmisti. Gunumuzun taktik nukleer silahlari 20-120 kiloton arasinda oldugundan 3 ila 7 saniye arasi bir flash bekleyebilirsiniz. Ayni sekilde gunumuzde 20 kilotonluk bir saldiri ya İran gibi nukleer teknolojisi olmayan bir ulkeden ya da bir terorist gruptan gelebilecegi için bunlarda hayatta kalmak daha olasi. Ama 250 kilotonluk Rus standart SS-n-17 veya 22 gibi basliklar 10 saniye kadar parlakligini surdurecektir. Cinin standart kitalar arasi basliklari 1 megatondur, 20 saniye boyunca gozunuzu acamazsiniz. Atilan 2 megatonluk bir hidrojen bombasiysa 30 saniye boyunca kor edici parlaklik surmeye devam eder. 25 megatonluk sehirleri haritadan silen hidrojen bombalarinda bu sure 45 saniyedir. 25 megatondan daha buyuk bir yield ise feasible sayilmaz. Rus'lar tsar bomba ile 50 megaton yaptilar ve 1.5 dakika bu flash surdu ama envantere girmedi."

Hocam 3.5 IQ ya sahip olduğum için kendimi düzgün ifade edemiyorum sanırım.

Saat geç olduğu içindir. Hepimizde bir gerileme var galiba bu saatlerde. :D

@philodendron Bunu bilmiyordum. Nükleer bir bombanın yaydığı ışığı gözlemlemek de biraz tehlike olmaz mı? Ben olsam ilk parlamadan sonra bir yere saklanmaya çalışır ve sesin gelmesini beklerdim. :D

Her ne kadar attığım linki okumanızı tavsiye etsem de (öyle sıkıcı falan değil, fallout 4 esintisi var hatta) sorunuza cevap vereyim. Nato, füzeyi havalandıktan sonra radar sistemleriyle saptıyor. Kıtalararası füzenin ort 16 dk da hedefe ulaştığı ve size siren-acil durum yayını gibi yollarla haberinin ulaşmasının 4 dk sürdüğü düşünülürse kaçmak için 10-12dk nız var. Bu süreyi de öyle arabayla şuraya gideyim, yok koşayım tarzı bir şey yapmıyorsunuz, sığınağa ya da bodruma gidiyorsunuz. Daha sonra ışıktan hesaplamasını yapıp uzaklığını belirliyor ve sonraki durumlara göre plan yapıyorsunuz. Zaten bombadan sonra serpinti (fallout) dediğimiz olay yüzünden öyle dışarı çıkayım kaçayım yapamayacaksınız.

Alıntıdır: "flash'in persistence Rating'inden bombanin ne kadar guclu oldugunu anlayabilirsiniz. Bu da bundan sonra ne yapabileceginizi planlamak için size guzel bir istihbarat verir. Mesela Hirosima'da atilan 20 kilotonluk atom bombasi 2 bucuk saniye bir beyazlik yapmisti. Gunumuzun taktik nukleer silahlari 20-120 kiloton arasinda oldugundan 3 ila 7 saniye arasi bir flash bekleyebilirsiniz. Ayni sekilde gunumuzde 20 kilotonluk bir saldiri ya İran gibi nukleer teknolojisi olmayan bir ulkeden ya da bir terorist gruptan gelebilecegi için bunlarda hayatta kalmak daha olasi. Ama 250 kilotonluk Rus standart SS-n-17 veya 22 gibi basliklar 10 saniye kadar parlakligini surdurecektir. Cinin standart kitalar arasi basliklari 1 megatondur, 20 saniye boyunca gozunuzu acamazsiniz. Atilan 2 megatonluk bir hidrojen bombasiysa 30 saniye boyunca kor edici parlaklik surmeye devam eder. 25 megatonluk sehirleri haritadan silen hidrojen bombalarinda bu sure 45 saniyedir. 25 megatondan daha buyuk bir yield ise feasible sayilmaz. Rus'lar tsar bomba ile 50 megaton yaptilar ve 1.5 dakika bu flash surdu ama envantere girmedi."
Şu anda okuyorum attığınız linki, sorularıma cevap veriyor. Teşekkürler.

Saat geç olduğu içindir. Hepimizde bir gerileme var galiba bu saatlerde. :D

@philodendron bunu bilmiyordum. Nükleer bir bombanın yaydığı ışığı gözlemlemek de biraz tehlike olmaz mı? Ben olsam ilk parlamadan sonra bir yere saklanmaya çalışır ve sesin gelmesini beklerdim. :D

Işığa bakmak yok, bakarsanız geçici kör, 5 saniye baktığınızda ise daimi kör oluyorsunuz. Aslında bir bakıma istemeseniz de göreceksiniz gibi bir şey :) gözleriniz kapalı yüzünüze flash tutulmuş gibi bekleyip sayıyorsunuz. Sesin gelmesini beklerken de sayarsanız uzaklığını belirliyorsunuz, o da olumlu. Bana da büyüklüğünü ışığından saymak o anda imkansız gibi geliyor, sese kadar saymak daha kolay, uzaklık da en önemli faktörlerden zaten.

Birincisi: Uzaklaşmamalıyız ve güvenli bir alan bulup orada en az 2-3 hafta kalmalıyız, ardından dışarıya çıkmalıyız çünkü nükleer bombanın ilk saatindeki radyasyon oranı çok fazlaymış.
Patlama merkezine yakın bir yerdeysen asıl sorunun kısa bir süre sonra nükleer serpinti olacak. Patlamanın kısa bir süre ardından radyoaktif yağmur yağıyor. Buna kesinlikle dışarıdayken yakalanmamak lazım. 2-3 hafta biraz uzun süre, bu yağmur geçene kadar (süresini bilmiyorum) açık yerde kalınmamalı. Uzaklaşma şansın varsa (ki olmaz nedenlerini alta yazarım) olabildiğince uzaklaşmak ve serpintinin alanından çıkmak gerekiyor. Bunu "tam sınırda" olmadığın sürece yapması mümkün değil, o yüzden kısa bir süre kapalı alanda kalmak lazım.

Zaten merkeze fazla yakınsan sıcaklık ve patlamanın yarattığı şok nedeniyle kurtulamazsın. Bu bölgenin çok az dışındaysan senin için tehlikelerden biri bulunduğun bölgede oksijenin patlama merkezine doğru çekilmesi. Bu durumda o dar çemberin sınırında kalıyorsan ve şansına sağlam binanın içinde yaralı olarak kurtulmuşsan bile boğulma ihtimalin var.

Neden kaçma işini yapmak çok şanslı bölgesel konumu olan az sayıdaki kişi hariç mümkün değil? Çünkü patlamanın ardından büyük bir panik oluşacak, sağlık sistemi dahil hiçbir sosyal sistem çalışmayacak, altyapılar ve şehir tahrip olacak, çok büyük ihtimalle sen de yaralı olacaksın ve serpinti gelmeden önce o alandan dışarı koşarak gitmen mümkün olmayacak. Kapalı garajdaki arabaları da kullanamayacaksın çünkü yollar kapalı olacak.

Ayrıca nükleer bombanın patlamasıyla nükleer santral patlaması aynı şeyler değil. Nükleer reaktörlerdeki radyoaktif yakıt miktarı tonlarca (onlarca hatta 100'ün üzerinde) oluyor, nükleer bombalarda ise ancak kiloyla ifade edilecek kadar radyoaktif materyal oluyor. Ayrıca nükleer bombalardaki radyoaktif element birebir aynı değil, radyoaktif kirlilik düzeyi Çernobil gibi santrallerde binlerce kat daha fazla oluyor kullanılan elementin miktarı ve elementin kendi içindeki türüne göre. Üstünde nükleer bomba patlatılmış bir şehirde 1 yıl içinde yeniden yaşam kurmak (Hiroshima/Nagasaki) bu yüzden mümkün olurken Çernobil gibi olaylarda bölge onlarca yıl yaşanamayacak hale geliyor.

Not: Hiroshima/Nagasaki'ye atılmış olan bombalar şimdikilerin yanında çatapat kalıyorlar. O bombalar şimdiki gibi beton/çelik binaların olduğu bir alana atılsaydı öldürme alanı 1.5-2 kilometrelik çapın ötesine geçemezdi. Yaklaşık 4 kilometre uzaktaki binaların camları bile kırılmazdı.

Son düzenleme:
Öyle bir şey olursa patlama merkezine doğru koş derim. İlerleyen nesillerin 3 gözlü 5 ayaklı olmasını istemiyorsan.

20 veya 40 dakika boyunca dışarıdan yiyecek toplasak hemen önümüzde A101 var direk oraya giderdim sanırım hazır damacana su ve konserve alırdım. Nükleer bomba patlasa pek düşüneceklerini düşünmüyorum stoklarını.

Yeni konular

Geri
Yukarı