Nükleer bombaya karşı hayatta kalma

2. Kaynak biraz saçma şöyle örnekleyeyim Çernobil faciasında olay yerine ilk 30 dakika içinde itfaiye ekipleri intikal etmişti. İhbar onlara sadece yangın üzerineydi yani radyasyon patlama vs vs gibi konular söylenmedi. Onların hepsi kanserden öldü. O yüzden ilk 20 40 dakika yok direkt mümkünse yerin altında olan bi sığınakta saklanman gerekiyor.
Yani ne kadar eşleşiyor bilmiyorum ama demek istediğim şey patlamadan sağ çıktığımız bir senaryo. Yani patlıyor, şok dalgası vuruyor üzerine bir de sıcaklık da vuruyor ve hala hayattayız. Ama bu durumda radyasyon her türlü bizi öldürecektir işte asıl soruda burayı kapsıyor. 20-40 dakika içerisinde şehirden kaçıp uzaklaşmak ya da güvenli bir yere geçip 2-3 hafta bekleyip radyasyonun azalmasını beklemek. Hangisi mantıklı onu öğrenmeye çalışıyorum.

Radyasyon oranı ilk günlerde gaz maskesini delecek kadar yoğun, kısaca Radyasyon, Azot ve Oksijen'den daha büyük bir kitleye sahip oluyor. 30KM uzaktaysanız radyoaktif bulutlar gelene kadar süreniz var demektir, zaten 2-3 saat sonra Radyasyon yağmuru başlıyor, kısacası acı çekerek ölüyorsun.

Yani ne kadar eşleşiyor bilmiyorum ama demek istediğim şey patlamadan sağ çıktığımız bir senaryo. Yani patlıyor, şok dalgası vuruyor üzerine bir de sıcaklık da vuruyor ve hala hayattayız. Ama bu durumda radyasyon her türlü bizi öldürecektir işte asıl soruda burayı kapsıyor. 20-40 dakika içerisinde şehirden kaçıp uzaklaşmak ya da güvenli bir yere geçip 2-3 hafta bekleyip radyasyonun azalmasını beklemek. Hangisi mantıklı onu öğrenmeye çalışıyorum.
İlk haftalarda öyle bir radyasyon olacak ki şehirde, hele şehrin sahibi devlet düştüyse ve şehre destek gelmezse Radyasyon her yere tutunacak, 1 yıl sığınakta bekleyemezseniz kaçın.

Radyasyon oranı ilk günlerde gaz maskesini delecek kadar yoğun, kısaca Radyasyon, Azot ve Oksijen'den daha büyük bir kitleye sahip oluyor. 30KM uzaktaysanız radyoaktif bulutlar gelene kadar süreniz var demektir, zaten 2-3 saat sonra Radyasyon yağmuru başlıyor, kısacası acı çekerek ölüyorsun.
Acı çekiyorsak acı çekmekle uğraşamam o kadar üşengecim bıçağı alır keserim. A dur o acıtır ya en iyisi çamaşır suyu içmek yüzde yüz çözüm.

Yayılan dalga çok hızlı yayılacağından dolayı adımla kaçma şansı yok eğer patlamadan sağ çıkan bir araç varsa belki iş değişir ama büyük risk.
Radyasyon bulutları her yeri etkileyecek zaten, radyasyon bulutlarının etkisi çok sürmez fakat ana radyasyon kitlesi çok kuvvetli oluyor. O yüzden uzaklaşamazsa...

Radyasyon bulutları her yeri etkileyecek zaten, radyasyon bulutlarının etkisi çok sürmez fakat ana radyasyon kitlesi çok kuvvetli oluyor. O yüzden uzaklaşamazsa...
Yani bahsedildiği gibi iki üç hafta sığınakta kalıp sonrasında şehiri terk etmek daha tehlikeli. Bu durumda patlamadan sağ çıktıysak hızlıca şehirden olabildiğince uzaklaşmak daha mantıklı bir hareket oluyor?

Bakın ben size taktiği veriyorum, bombanın çevresindeki ilk 1KM direk kül oluyor, ilk 10KM ise kaçamaz sığınağı yoksa geberir gider. 20KM patlamadan çok etkilenir, Radyasyon bulutları en az 10KM yayılıyor zaten ilk başta. 30KM kaçabilir, belki bir ihtimal, sığınak yoksa kaçsın. 50KM nasipte varsa.
Yani bahsedildiği gibi iki üç hafta sığınakta kalıp sonrasında şehiri terk etmek daha tehlikeli. Bu durumda patlamadan sağ çıktıysak hızlıca şehirden olabildiğince uzaklaşmak daha mantıklı bir hareket oluyor?
1616363105571.png

Yeni konular

Geri
Yukarı