NVIDIA 1650 Super ekran kartına 85 mm fan takılır mı?

Merisian

Hectopat
Çok zeki bir insan olduğum için Colorful NVIDIA 1650 Super ekran kartımın fan yapraklarından 1 tanesini kırmış bulunuyorum. Birkaç bir yere sordum AliExpress'den yeni fan alıp kendin tak dediler. Sıkıntı şurada ekran kartının kendi sitesinde fanlarım 90mm olduğu yazıyor ama satanlar 85mm satıyor hangisine güvenmem lazım 85mm olsa da olur mu? Ve kendim takabileceğimi hiç düşünmüyorum fanı alıp İstanbul Kadıköy'de taktırabilir miyim? Ayrıca hepsi 24 Kasım tarihinde elime ulaşacağını söylüyor farklı bir yerden tedarik etme şansım var mıdır? Bir süre böyle kullansam ekran kartı yanar mı? Derecelerde ve FPS değerlerinde bir değişme olur mu?

Dosya Ekleri

• 1633392439047.png
    1633392439047.png
    529,1 KB · Görüntüleme: 135
Son düzenleme:
Fanlar doğru şekilde takılır ve yerine oturursa sorun olmaz ancak performans da değişikler olabilir. Mesela fanlar daha hızlı çalışmak durumunda kalabilir. Bu da haliyle devri arttırıyor. Ömürden yersin diye düşünüyorum.

Bazı ekran kartlarının fanları üstteki plastik plakaya bazılarının fanları da altta taraftaki ızgaraların arasına takılıyor. Plastik plakaya takılanlar kolay alttan vidasını açarak plakayı cıkartıp fanları değiştirebilirsin ama ızgaranın oraya takılan biraz meşakkatli kartı komple ayırmak gerekiyor. Sizin ki nasıl bilmiyorum. 85mm takacaksanız Türkiye'de de 85mm fan bulunabilir. Bacaklarının sizin kartınızın yuvasına uygun olması gerekiyor. 4 pinli ve sizin fanlarınızın RPM değerinde olanlara bakın. Bazı üreticiler mesela 87mm fanları 90'a yuvarlayıp 90 yazabiliyor, tavsiyem onu iyi araştırın.

Gördüğüm ve anladığım kadarıyla asıl dönen fırçasız motor bir kasa üzerine sabitlenmiş. Eğer vida vs gibi bir şey ile tutturulduysa ya da fanın asıl dönen kısmı kasadan ayrılabiliyorsa sadece yaprakları döndüren kısım ile motoru değiştirmek yeterli olabilir. Benim söylediğim sadece bir öneri. Böyle bir şey yapacaksan fanları iyice incelemen lazım. Kırık kısım ile beraber detaylı bir fotoğraf çekebilirsen fikir vermeye çalışırım.

Fanin arkasında yazan marka ve modele göre arama yaptıysan alacağın fan senin fanin boyutları ile aynıdır onu kafana takma.
Ben de tereddutte kaldım çünkü fanları 70mm ölçtüm AliExpress te 75mm diye satılıyordu. Sonuç olarak aynısı geldi boyut olarak.
Satıcıya bağlıdır büyük ihtimalle ama benimki 9 günde geldi.
Geçmiş olsun.

Bu kısımda "super" yazmıyor yine de alsam kullanabilir miyim?
Fanin arkasında yazan marka ve modele göre arama yaptıysan alacağın fan senin fanin boyutları ile aynıdır onu kafana takma.
Ben de tereddutte kaldım çünkü fanları 70mm ölçtüm AliExpress'te 75mm diye satılıyordu. Sonuç olarak aynısı geldi boyut olarak.
Satıcıya bağlıdır büyük ihtimalle ama benimki 9 günde geldi.
Geçmiş olsun.

Mm yi boş ver sen aynı modele göre olsun uyar.

Bazı ekran kartlarının fanları üstteki plastik plakaya bazılarının fanları da altta taraftaki ızgaraların arasına takılıyor. Plastik plakaya takılanlar kolay alttan vidasını açarak plakayı cıkartıp fanları değiştirebilirsin ama ızgaranın oraya takılan biraz meşakkatli kartı komple ayırmak gerekiyor. Sizin ki nasıl bilmiyorum. 85mm takacaksanız Türkiye'de de 85mm fan bulunabilir. Bacaklarının sizin kartınızın yuvasına uygun olması gerekiyor. 4 pinli ve sizin fanlarınızın RPM değerinde olanlara bakın. Bazı üreticiler mesela 87mm fanları 90'a yuvarlayıp 90 yazabiliyor, tavsiyem onu iyi araştırın.

Dosya Ekleri

• 1633432424658.png
    1633432424658.png
    32,7 KB · Görüntüleme: 26
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı