Nvidia 720M Oyunlarda Donma ve Siyah Ekran Sorunu

• Konuyu başlatan nfzc
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 6
  • Görüntüleme 4B

nfzc

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar

Bilgisayarım yaklaşık bir senelik

ASUS x550L
i5-4200U 1.6 GHz
Ram 8gb
Nvidia 720m-2GB Ekran Kartı

Sorun yaklaşık 2-3 hafta kadar önce başladı. Nvidia güncellemesi gelmişti ben akşam saat 8 gibi oyun oynadım problemsiz bilgisayarı kapatmadan önce güncellemeyi yükledim. Kapatıp bıraktım. Gece 1 gibi açıp oynadığımda bu problemle karşılaştım. Bütün oyunlarımda oluyor. Öncesinde bir problem yoktu. Aslında vardı fakat çok sıkıntı yaratmıyordu ufak takılmalar oluyordu 1-2 saniye içerisinde normale dönüyordu fakat şimdi Cs Go, LoL gibi oyunlar oynarken oyun biranda gidiyor siyah bir ekran geliyor, oyundaki en son ses takılı kalıyor 8-20 saniye arası sürebiliyor bu problem. Oyun daha sonrasında kendine geliyor fakat 2-3 dakika da bir oluyor bu problem. Bir çok çözüm denedim.Kendim bir şeyler buldum fakat geçici ve istediğim çözüm bu değil. Cs Go ve LoL için nvdia denetim masasında 3D ayarları yönetilmesi/Program ayarlarından grafik işlemciyi Entegre grafik kartı olarak ayarladım. Bu sorunu çözüyor bahsettiğim siyah ekran problemi olmuyor fakat intelin grafik işlemcisi olduğu için ne bileyim biraz daha ağır oyunlarda fps sorunu yaşıyorum ve grafiklerde düzgün olmuyor haliyle sanırsam ekran kartıyla ilgili bir sorun fakat sorunun tam olarak neden kaynaklandığını anlayamadım. Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Teşekkürler :)

Yaşadığım hataya örnek olarak bir video;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bilgisayarınızın güç modu hangisinde ?
Yüksek performansa ayarlayın ve oyunu nVidia grafik işlemcisi ile çalıştırın. Güç ayarlarından da solda kategorilerin içinde: 'Ekranın ne zaman kapatılacağını seçin' kısmına gelin ve hepsini hiç bir zaman olarak ayarlayıp deneyin bir de.

Öncelikle ilgilendiğiniz için teşekkür ederim :)
Güç Planım Yüksek Performansta evet dediğiniz şekilde hepsini hiçbir zaman yapıp da denedim fakat çözüm olmadı malesef

Laptopun kendi ekranından da denediğinizde sonuç aynı mı ? Monitörden kaynaklanabilir, kablodan da olabilir.
Ürününüz yaklaşık bir senelik ise büyük ihtimalle garantisi devam ediyordur ve garantiye bir götürüp gösterin derim ben. Bu durumun bir çok sebebi olabilir; çip arızası, ısınma, driver gibi.
İnternette buna benzer bir çok konu mevcut ve onları araştırıp denedin mi ?
Bilgisayarının bütün driverlerini güncel tutmaya çalış.
Çözünürlüğü ve monitör ayarlarını değiştirip dene.

Video bana ait değil. Farklı bir monitör kullanmıyorum. Malesef garantisi devam etmemekte :) ekranım kırılmıştı servise gönderdiğimde ağır fatura çıktı mecburen diğer yöntemlere başvurduk :) Ben farklı forumlarda epey çözüm öneri vs. denedim fakat çözüm bulamadım malesef hatta bu konudan bağımsız da çözüm olabilecek birçok şey denedim. Tüm driverlarım ve bios sürümüm güncel. Çözünürlüğü ve bütün ayarları en düşüğe alıp da denedim fakat buda çözüm olmadı.

Güvenemiyorum bulunduğum şehirdeki bilgisayarcılara ne zaman götürsem ya ekstra problemler çıktı yada aynı şekilde para ödeyip geri aldım :)

Problem çözüldü. Windows 8.1 e geri dönüş yaptım ekran kartım şuan gayet sorunsuz bir şekilde çalışmakta ayrıca bilgisayarda bulunan diğer sorunlarıda çözdü 8.1 e dönüşüm. Bilgisayarı Kapat, Yeniden Başlat gibi komutlar düzgün bir biçimde çalışmamaktaydı. Yeniden Başlat ile kapatabiliyordum bilgisayarı kapat diyince uyku moduna alıyordu. Sorunun sebebini hala çözmüş değilim fakat dediğim gibi windows 10 dan 8.1 e döndüm ve şuan problem yok. Aynı sorunu yaşayan arkadaşları bilgilendirmesi için yazdım bu yazıyı.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı