NVIDIA ayarlarını performansa alınca GPU kullanımı ve FPS değişmiyor

sofaly

Hectopat
Daha fazla  
Merhablar. Düşük GPU kullanımı sorununu yaşıyorum. NVIDIA ayarlarını yüksek performansa da alsam yüksek kaliteye de alsam hem FPS aynı hem de GPU kullanımı aynı kalıyor.

2060 Super.
Ryzen 5 2600.

Normal bir durum. Varsayılan ayarlarda zaten her şey IDE'la bir şekilde çalışıyor. Daha yüksek performans lazımsa ekran kartınızı overclock edebilirsiniz.

Hocam NVIDIA GeForce Experience ile oyun ayarı yapınca da FPS olması gerekenden düşük oluyor. GTA V 40 FPS, RDR2 50 FPS civarında sürekli.

Son düzenleyen: Moderatör:
Oynamaya çalıştığınız oyunları belirtir misiniz?
Söz konusu düşük kullanım boşta iken mi gerçekleşiyor?
Yükte iken gerçekleşiyorsa hangi oyunda gerçekleşiyor?

CoD MW Remastered dışında tüm oyunlarda GPU kullanımı düşük. RDR2 GTA V Crysis.
İşlemci zaten darboğaz yapıyordur.

İnternetteki testlerde darboğaz yok. Kullanımlara baktım bende de darboğaz yok.

İşlemcin ekran kartını besleyebilir fakat, ekran kartın işlemcinden daha güçlü. Yani sen gidip bunlarla 1920X1080 Low ayarlarda oynarsan yük işlemciye biner ve darboğaz yaşanır. O yüzden orta veya yüksek ayarlarda oynamalısın. Onun dışında aynı FPS alma sebebin yüksek ihtimalle şu yüzden; sen gidip League of Legends gibi bir oyun oynarsan ve Low ayarlara çekip daha fazla bir FPS beklersen senin hatan olur. Ama sen gidip, yüksek donanım isteyen bir hikaye oyunu oynarsan Low ayarlara çektiğinde daha fazla FPS alırsın. Olay ekran kartını besleyebilmek.

İşlemcin ekran kartını besleyebilir fakat, ekran kartın işlemcinden daha güçlü. Yani sen gidip bunlarla 1920X1080 Low ayarlarda oynarsan yük işlemciye biner ve darboğaz yaşanır. O yüzden orta veya yüksek ayarlarda oynamalısın. Onun dışında aynı FPS alma sebebin yüksek ihtimalle şu yüzden; sen gidip League of Legends gibi bir oyun oynarsan ve Low ayarlara çekip daha fazla bir FPS beklersen senin hatan olur. Ama sen gidip, yüksek donanım isteyen bir hikaye oyunu oynarsan Low ayarlara çektiğinde daha fazla FPS alırsın. Olay ekran kartını besleyebilmek.

Dostum alakası yok. GTA V Full ayarlarda 40 FPS alıyorum ve GPU kullanımı düşük. RDR2 grafiklerini GeForce Experience ayarladı. Bu konuyu 20 kere açtım bu yüzden bunları biliyorum fakat bu anormal bir durum. Bir de dediğiniz yüksek sistem isteyen hikayeli oyunda grafikleri aşağı çekince FPS'de artmıyor.

Geri
Yukarı