NVIDIA MX250 GPU Kullanımı ve FPS Drop Sorunu

EymenTopal

Centipat
İki ay kadar önce Lenovo Ideapad S540 model laptop aldım. Önceliğim oyun değildi fakat YouTube ve diğer platformlarda gördüğüm üzere MX250 ekran kartı oyunları düşük ayarda da olsa benim için gayet iyi (45-50 FPS) düzeyde çalıştırıyordu. Fakat geçen gün Battlefield 1 satın aldım ve oyunda hareket bile edemedim. Öncelikle laptopun özelliklerini yazayım:

İşlemci: Intel i5 8265U
RAM: 8GB
Ekran Kartı: Nvidia MX250 2GB + Intel UHD Graphics 620
256GB SSD

YouTube'da şöyle bir video var:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Burada arkadaş benimle aynı özelliklere sahip laptopta (sadece marka farklı) Battlefield 1 Multiplayer'ı gayet rahat ve akıcı bir şekilde oynuyor. Bense oyunu oynamayı bırakın dediğim gibi yürüyemiyorum bile.

FPS Monitor adlı programla GTA IV: The Ballad of Gay Tony isimli oyundan ekteki screenshotı aldım.

Gördüğünüz üzere GPU kullanımı, burada çoğu arkadaşın düşük GPU olarak gördüğü %60-70'lere bile ulaşamıyor. Ayrıca bu kullanımda bile sürekli FPS Drop sorunu yaşıyorum. Neredeyse her çözüm yolunu denedim; Nvidia denetim masasından 3D ayarlarını ve program ayarlarını yaptım ve yüksek performansa getirdim, BIOS güncellemesi yaptım, Nvidia güncellemeleri de yaptım hatta tekrar hepsinden vazgeçip varsayılan ayarları da denedim ama sorun bir türlü çözülmüyor. Oyunları MX250'nin çalıştırdığından eminim kontrol ettim defalarca.

Darboğaz yapacak kadar dengesiz bir yapı da yok laptopta. Sorun ne anlamıyorum lütfen yardımcı olun.

@Recep Baltaş @Ali Güngör

Dosya Ekleri

• fps.png
    fps.png
    541,8 KB · Görüntüleme: 151
Cevabınız için teşekkürler, pile takılı ve yüksek performans modunda laptop.

Teşekkürler, dediğiniz çözümü daha önce denedim ve grafik ayarlarını en yükseğe çekmeme rağmen sorun hep aynı şekilde kalıyor.

Evet onu da yapıyorum hatta sağ alttaki bildirim panelinden MX250'nin çalıştırıp çalıştırmadığını da kontrol ediyorum. Acaba donanımsal bir sorun mu diye düşünüyorum. Bilgisayardan da pek anlamam doğrusu.

Cevap için teşekkür ederim. Pil ayarını bilgisayarı ilk aldığımda hemen hallettim. Dediğiniz NVIDIA ayarını da yaptım hatta screenshot ayarlı halinde alındı.

Pil ayarını aldımda halletim demişsiniz ama belki bir hata yapmışsnızdır bence bir kontrol edin veya farklı ayar varsa onu deniyin

İntel ekran kartını devre dışı bırakıp deneyin.
Monitör Intel ekran kartına bağlı gözüktüğü için korktum açıkçası onu devre dışı bırakmaya. Bir problem olmaz değil mi?

Aşağıda attığınız ekran görüntüsünü görmemiştim. Kesinlikle işlemciyle alakalı bir sıkıntınız var. Isınmadığı halde frekans düşük. Undervolt’un da işe yarayacağını sanmam, ortada bir sıcaklık yok çünkü. Arkaplanda işlemciyi kullanan bir program var mı? Chipset sürücünüz güncel mi? Daha doğrusu sürücüleriniz güncel mi?
Oyun haricinde başka bir program çalıştırmıyorum. Program bile yüklü değil zaten bilgisayarda. Sürücülerimi güncelleştirdim. Hepsi en son sürüm.

Bu arada herkese yardımcı olmaya çalıştığı için tekrar teşekkür ederim. Umarım sizlerle çözeceğiz sorunumu :)

Monitör Intel ekran kartına bağlı gözüktüğü için korktum açıkçası onu devre dışı bırakmaya. Bir problem olmaz değil mi?

Oyun haricinde başka bir program çalıştırmıyorum. Program bile yüklü değil zaten bilgisayarda. Sürücülerimi güncelleştirdim. Hepsi en son sürüm.

Bu arada herkese yardımcı olmaya çalıştığı için tekrar teşekkür ederim. Umarım sizlerle çözeceğiz sorunumu :)
Sorun olursa tekrar aktif edersiniz aygıt yöneticisinden.

İşlemcin çok düşük frekansta çalışıyor işlemcini stress teste sokup sonuçlarını buraya atar mısın?
Üstad böyle bir şey yaptım ama ne kadar doğru bilmiyorum. Dediğim gibi bilgisayardan pek anlayan biri değilim.
Pil ayarını aldımda halletim demişsiniz ama belki bir hata yapmışsnızdır bence bir kontrol edin veya farklı ayar varsa onu deniyin
Tekrar kontol ettim ve varsayılan ayara döndürüp tekrar güç ayarlarını yüksek performansa ayarladım. Ama sorun aynı. Teşekkür ederim cevabınız için.

Dosya Ekleri

• stabilitytest.png
    stabilitytest.png
    35,9 KB · Görüntüleme: 77
  • stabilitytest1.png
    stabilitytest1.png
    30,9 KB · Görüntüleme: 83
Üstad böyle bir şey yaptım ama ne kadar doğru bilmiyorum. Dediğim gibi bilgisayardan pek anlayan biri değilim.

Tekrar kontol ettim ve varsayılan ayara döndürüp tekrar güç ayarlarını yüksek performansa ayarladım. Ama sorun aynı. Teşekkür ederim cevabınız için.

İşlemcin 95 dereceleri görmüş bu yüzden hızını kesiyor belliki.Eğer bilgisayar yeniyse garantiye yolla değilse fan + termal macun temizliğini yaptır.

63-64 derecede çalışıyor. Herhangi bir darboğaz yok.

Evet şimdi dikkatlice bakınca ben onları ısı olarak görmüştüm telefondan. Haklısınız bu konuda.
Aklıma gelen tek şey Intel 8265U işlemcinin TDP down frekansı diye bir özelliği var. Acaba işlemcinizi tam olarak gerekli gücü veremeyen bilgisayarınızda donanımsal sorun olabilir mi? 10W civarında güç veripte tam yükte çalışmasını engelliyor olabilir mi? Çünkü işlemciniz 15W TDP'ye sahip ancak TDP down değeri 10W belki de bu etkiliyor olabilir.
Bence de arkadaşların dediği gibi işlemcinizi tam yükte zorlayıp hwinfo gibi bir programın ekran görüntüsünü paylaşırsanız daha sağlıklı olur.

İşlemcin 95 dereceleri görmüş bu yüzden hızını kesiyor belliki.Eğer bilgisayar yeniyse garantiye yolla değilse fan + termal macun temizliğini yaptır.
Bilgisayarı daha iki ay önce falan aldım MediaMarkt'ın internet sitesinden. Daha 660 gün falan garantisi var. Şimdi garantiye gönderirim de normalde 20 iş gününde teslim ettikleri bilgisayarı koronavirüs sebebiyle belki aylar sonra gönderirler diye emin olamıyorum ama son çare olarak mecbur göndereceğim tabi.

Evet şimdi dikkatlice bakınca ben onları ısı olarak görmüştüm telefondan. Haklısınız bu konuda.
Aklıma gelen tek şey Intel 8265U işlemcinin TDP down frekansı diye bir özelliği var. Acaba işlemcinizi tam olarak gerekli gücü veremeyen bilgisayarınızda donanımsal sorun olabilir mi? 10W civarında güç veripte tam yükte çalışmasını engelliyor olabilir mi? Çünkü işlemciniz 15W TDP'ye sahip ancak TDP down değeri 10W belki de bu etkiliyor olabilir.
Bence de arkadaşların dediği gibi işlemcinizi tam yükte zorlayıp hwinfo gibi bir programın ekran görüntüsünü paylaşırsanız daha sağlıklı olur.
Hocam çok güzel yazmışsınız ama ben o kadar terim anlayamıyorum en fazla anakart ram falan :) dediğinizi yapmaya çalışacağım şimdi teşekkürler.

Aynı sorunu ben de yaşıyorum. Benim bilgisayarım da aynı Lenovo S540. 1-2 ay oldu daha alalı. Cs GO'da 30 fpsnin üstünü görmüyor bilgisayar. Normal kullanımda hiçbir sıkıntısı yok fakat oyunlara girince gerektiğinden çok daha düşük fps veriyor. Arkadaşın dediği gibi her şeyi kontrol etmeme rağmen ben de çözemedim. Sorun parçalardan çok yazılımla alakalı gibi duruyor. Gereken bir şeyi kullanmıyor bilgisayar.

Arkadaşlar aynı sorun HP Pavilion laptopumda var.Ben 8gb ram eklemesi yaptım ve bende 512 gb ssd var ek olarak. Fifa20 de Yüksek ayarda veya düşük ayarda fark etmiyor aynı fps droplarını yaşıyorum.Fifa20 den önce 19 vardı ve yüksek ayarda gayet akıcı oynayabiliyordum.Bilgisayarın sistem gereksinimlerini karşılamasına rağmen böyle yapması çok canımı sıkıyor açıkçası.Sorunun işlemciyle ilgili olduğu kesin ama nasıl çözeceğiz hiç bilmiyorum ayrıca sorunu olan diğer arkadaşlar da çözdüklerinde burdan bilgilendirirlerse sevinirim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı