Çözüldü NVIDIA Denetim Masası gözükmüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Hybrid Theory

Megapat
Makaleler
5
Yer
İzmir
Selam, iyi sosyaller. Sorun olarak nitelemek istemediğim ama olması gerekenin de bu olmadığı bir durumla karşı karşıyayım. Öncelikle NVIDIA Denetim Masası'na (1) erişim sağlayabiliyorum ancak simge durumundaki GeForce Experience (2) üzerinden erişim sağlayamıyorum. Bilenler varsa normalde burada NVIDIA Denetim Masası olarak ayrı bir sekme bulunuyordu. Bana çok fazla kolaylık sağlıyordu. 531.18 sürücüsüne güncelledikten sonra durumun 2. fotoğraftaki gibi olduğunu söyleyebilirim. Bu bir sorun mudur? Yoksa herhangi bir yerde değiştirmem gereken bir ayar mı gelmiş yeni güncellemeyle? Windows 11 Pro 22H2 işletim sistemini kullanıyorum.

ndm.jpg

(1)

nge.jpg

(2)

Çözüm
Sorunun çözümünü buldum: Nvidia simgesine çift tıklayınca Geforce Experience uygulamasına değil, Denetim Masası'na erişiyor.
@Kradonaski Bununla ilgili Nvidia forumunda testler var. Ayrıca son çıkan sürücüyle bu FPS sorunlarının yanına bayağı sorun eklemişler. Nvidia özellikle yeni kartlarına sürücü dağıtırken, sürücünün genelinde büyük sorunlara yol açıyor. Aynı sorunlar 30K serisi için gelen ilk sürücülerde de bolca yaşanmıştı.

Genellikle sürücü konusunun altında belirtiyorlar. Sorunlara bakabilirsiniz. Benzer bir sorununuz varsa çözüm için eski sürücüye dönmek ya da yeni sürücü beklemek dışında yapabileceğiniz bir şey şimdilik yok.

@Kradonaski bununla ilgili NVIDIA forumunda testler var. Ayrıca son çıkan sürücüyle bu FPS sorunlarının yanına bayağı sorun eklemişler. NVIDIA özellikle yeni kartlarına sürücü dağıtırken, sürücünün genelinde büyük sorunlara yol açıyor. Aynı sorunlar 30k serisi için gelen ilk sürücülerde de bolca yaşanmıştı.

Genellikle sürücü konusunun altında belirtiyorlar. Sorunlara bakabilirsiniz. Benzer bir sorununuz varsa çözüm için eski sürücüye dönmek ya da yeni sürücü beklemek dışında yapabileceğiniz bir şey şimdilik yok.

Çözülen sorunlar vardı da mevcut sorunların yazıldığını öğrendiğim iyi oldu. Benim şu an sorunum yok üst düzey oyunlar oynamadığımdan bir fark sezmedim. Genel olarak Windows'ta arada takılma oluyor anlık onu çözmeye çalışıyorum sadece.

Bu performans sorunlarından dolayı takılmalar yaşanabilir. Ayrıca dizüstü bilgisayarda, masaüstü işlemciye gömülü GPU ile çalışıyor. Onun sürücüsünü güncellemeyi deneyin. Ya da uyumsuz bir yazılım, birbiri ile çakışıp masaüstü uygulamalarının performansını etkiliyor olabilir.

Mümkün oldukça Windows'u güncel kullanın. Uygulamaları güncel kullanmaya özen gösterin.

Dizüstü bilgisayarlarda, uygulamaları simge durumuna almak performans için önemli. Atıyorum Spotify müzik dinliyorsunuz ve Spotify aşağı indirmeden tarayıcıyı açarsanız görsel bazı yavaşlamalara maruz kalabilirsiniz. @Kradonaski

Genel bir ince ayar da yapılabilir.

Dizüstü bilgisayarlara özellikle masaüstünden bağımsız bazı ayarlamalar gözle görülür fark sağlıyor. Yukarıdaki bağlantıda önerdiğim yöntemleri uygulayabilirsiniz. Bunu özellikle büyük güncellemelerden sonra tekrar kontrol edin. Bazen performans artırmak için kapattığınız bir ayar Windows güncellemesi sonra açılabiliyor.

Bu performans sorunlarından dolayı takılmalar yaşanabilir. Ayrıca dizüstü bilgisayarda, masaüstü işlemciye gömülü GPU ile çalışıyor. Onun sürücüsünü güncellemeyi deneyin. Ya da uyumsuz bir yazılım, birbiri ile çakışıp masaüstü uygulamalarının performansını etkiliyor olabilir.

Mümkün oldukça Windows'u güncel kullanın. Uygulamaları güncel kullanmaya özen gösterin.

Dizüstü bilgisayarlarda, uygulamaları simge durumuna almak performans için önemli. Atıyorum Spotify müzik dinliyorsunuz ve Spotify aşağı indirmeden tarayıcıyı açarsanız görsel bazı yavaşlamalara maruz kalabilirsiniz. @Kradonaski

Genel bir ince ayar da yapılabilir.

Dizüstü bilgisayarlara özellikle masaüstünden bağımsız bazı ayarlamalar gözle görülür fark sağlıyor. Yukarıdaki bağlantıda önerdiğim yöntemleri uygulayabilirsiniz. Bunu özellikle büyük güncellemelerden sonra tekrar kontrol edin. Bazen performans artırmak için kapattığınız bir ayar Windows güncellemesi sonra açılabiliyor.

Teşekkür ederim yeni aldım dizüstü bilgisayarımı. BIOS dahil her şey güncel. Intel iris güncellememi istediniz sanırım doğru mu anladım?

Evet, varsa Intel sürücülerini güncelleyin. Ayrıca Intel ayarlarını da mümkün oldukça sistemin kararına bırakın. Yani uygulamalara etki eden tüm ayarları kapatın. Hem uygulama performansları bozabiliyorlar hem de görsel hatalara yol açıyorlar. Intel'in dizüstü üzerindeki GPU'ları sürücü ayarları ile çok iyi çalışmıyor.

Onlar da güncel aslında ama yine de bir bakayım tekrardan. Bir de Windows Update kısmında isteğe bağlı güncelleştirmeleri yüklemeyin diyorlar ben onları da yüklemiştim.

531.18 güncellemesi ile oyunlarda performans kaybı, anlık drop gibi sorunlarla karşılaştınız mı ?
Herhangi bir performans sorunuyla karşılaşmadım. Sadece normalden biraz daha sıcak ve gürültülü çalıştığını fark ettim kartın. Gerçi bayağıdır kasanın içini temizlemiyorum, ondan bile olabilir.

Sebep yeni sürücüyse önceki sürüme geri dönün hocam. Hem de deneyip emin olursanız bizler de önceki sürücüye döneriz.
Kral güncel sürücü olan 531.18de ben Assasins Creed Origins oynuyordum ve sürekli drop çökme yaşanıyordu. Şuan üstte arkadaşın attığı 531.18 notlarında forumlarda gezerken aynı oyunda başkalarınında bu sorunu yaşadığını gördüm. Denemeden bariz şekilde benim sorunumun bu sürücüden kaynaklı olduğunu düşünüyorum artık. Eski sürücüye döneceğim galiba.

Geri
Yukarı