Nvidia GTX 1080 Resmen Çıktı ! Fiyatı 699$

Gece 4:00 da yayınlanan "Nvidia Special Event" adlı özel gösterimde kartın tanıtımı yapıldı.
180W TDP değerine sahip olan kartın performans bilgileri göz doldurdu. 2,5Ghz değerinde çalışan GDDR5X ramlari efektif olarak 10.000 değerinde çalışmakta. Referans tasarıma rağmen sağlam OC yapılabileceği de belirtilmiş.

1.JPG

Bilgilere göre GTX 1080 GTX980 SLI dan daha hızlı. GTX TitanX den de daha hızlı.
Mayıs 27 gibi raflarda olması bekleniyor. 699$ olarak açıklanan fiyatına bakarak Türkiye fiyatı ne olur bekleyip göreceğiz. Muhtemelen vergilerimizle birlikte 2599TL gibi bir rakamdan satışa sunulur.

Ekran Alıntısı.JPG

2.JPG

Resimde görünen oyun performansı ve güç tüketimi tablosu. 180W enerji tüketimi ile TitanX den performanslı bir kart. Aynı grafik eğimi doğrultusunda GTX 1060, GTX 1060Ti, GTX 1070 de kullanıcıları baya memnun edecek gibi görünüyor.​

Bir de son dakika da GTX 1070 duyuruldu. Yine TitanX den performanslı olduğu söylenerek fiyatı 449$ olarak açıklandı. Test sonuçlarını merakla bekliyoruz.

3.JPG

Bu rakamlarla GTX 970 GTX 980 ve GTX 980Ti fiyatlarında sağlam bir indirim bekliyorum. Veya piyasadan tamamen silinmesini.

Son düzenleyen: Moderatör:
@KingPin7134 Senin 0,5GB eksik dediğin aslında eksik olmasa da daha az hızla çalışan ramli GTX970 piyasanın tozunu attırdı. Steam donanım verilerine bakarsan en çok kullanılan ekran kartı GTX970.

1.PNG

Listeye bakacak olursan Nvidia'nın ezici bir üstünlüğü mevcut. R9 300 serisi bu sıralamaya girecek kadar tercih edilmemiş.

Neden AMD tercih etmediğimi de belirteyim. Elimde bir laptop var üzerindeki ekran kartı AMD Mobility Radeon 5470 ve buna uygun driver bulamıyorum. Ne yüklediysem mavi ekran hatası alıyorum. Windows 10 için değil windows 7 için bile driver bulamıyorum. Masaüstü toplamadan önceki laptopumda da AMD Mobility 6770M vardı. Onda da driver sorunları yaşadım. Bir çoğunda mavi ekran hatası beni çileden çıkarttı ve sonunda laptopu satıp masaüstü topladım. Driver sorunu ciddi bir problem ve AMD bunu hala aşamadı. En azından geriye dönük modeller için. Ama Nvidia için durum böyle değil. Her yeni çıkan oyun için bile yeni driver yayınlıyor ki ekran kartından tam verim alınabilsin. Şuan onboard ekran kartıyla biosta sıkıntı çektiğim için imzamdaki sisteme GT520 taktım sırf görüntüyü problemsiz alayım diye ve Windows 10 pro da tık demiyor herşey stabil.

Durum böyle olunca ben bir daha AMD düşünür müyüm? Belki düşünürüm ama çok cazip bir durum olması lazım AMD tercih etmem için.

7,5GB olması yabancı forumlardan takip ettiğim kadarıyla test kartlarında normalmiş. Onu geçtim varsın 7,5GB olsun da TitanX den hızlı olmasa da ona yakın performans versin. 4500TL lik bir kartın performansından bahsediyoruz. Bu performansı 1500 1600TL civarındaki fiyatlara alabilirsek ben hiç vakit kaybetmeden alırım. Yine de AMD nin kartlarını tanıtmasını bekliyorum. Tercih edeceğimden değil büyük ihtimalle piyasa tam bir yerine otursun diye.

@KingPin7134 Senin 0,5GB eksik dediğin aslında eksik olmasa da daha az hızla çalışan ramli GTX970 piyasanın tozunu attırdı. Steam donanım verilerine bakarsan en çok kullanılan ekran kartı GTX970.
Eki Görüntüle 159449
Listeye bakacak olursan Nvidia'nın ezici bir üstünlüğü mevcut. R9 300 serisi bu sıralamaya girecek kadar tercih edilmemiş.
Neden AMD tercih etmediğimi de belirteyim. Elimde bir laptop var üzerindeki ekran kartı AMD Mobility Radeon 5470 ve buna uygun driver bulamıyorum. Ne yüklediysem mavi ekran hatası alıyorum. Windows 10 için değil windows 7 için bile driver bulamıyorum. Masaüstü toplamadan önceki laptopumda da AMD Mobility 6770M vardı. Onda da driver sorunları yaşadım. Bir çoğunda mavi ekran hatası beni çileden çıkarttı ve sonunda laptopu satıp masaüstü topladım. Driver sorunu ciddi bir problem ve AMD bunu hala aşamadı. En azından geriye dönük modeller için. Ama Nvidia için durum böyle değil. Her yeni çıkan oyun için bile yeni driver yayınlıyor ki ekran kartından tam verim alınabilsin. Şuan onboard ekran kartıyla biosta sıkıntı çektiğim için imzamdaki sisteme GT520 taktım sırf görüntüyü problemsiz alayım diye ve Windows 10 pro da tık demiyor herşey stabil.
Durum böyle olunca ben bir daha AMD düşünür müyüm? Belki düşünürüm ama çok cazip bir durum olması lazım AMD tercih etmem için.
7,5GB olması yabancı forumlardan takip ettiğim kadarıyla test kartlarında normalmiş. Onu geçtim varsın 7,5GB olsun da TitanX den hızlı olmasa da ona yakın performans versin. 4500TL lik bir kartın performansından bahsediyoruz. Bu performansı 1500 1600TL civarındaki fiyatlara alabilirsek ben hiç vakit kaybetmeden alırım. Yine de AMD nin kartlarını tanıtmasını bekliyorum. Tercih edeceğimden değil büyük ihtimalle piyasa tam bir yerine otursun diye.

Benim laptopda da HD6730M ekran kartı var senin gibi başta ben de çok driver sıkıntısı çektim fakat Windows 8'den beridir herhangi bir driver sıkıntısı çekmiyorum. Özellikle Windows 10 ile birlikte ne eskisi gibi mavi ekranlar kaldı, ne driver hataları kaldı, ne siyah ekrana düşmeler kaldı. Amd sürücü konusunu son 3-4 aydır çok iyi yürütüyor. Ama sorarsan ki Amd ekran kartı mı alıcan onu piyasa gösterecek.Açık konuşmak gerekirse şu ana kadar da Nvidia bir kartım olmadı aslında, sırf bu yüzden bile Nvidia deneyebilirim gibime geliyor :)

Eki Görüntüle 159449
Sadece bu yazdiklariniza gülüyorum. Sirf nVidia'nin millete attiği kazığı örtmek için her şeyi yaziyorsunuz. :)3.5GB VROM + Cool Whine düdüklü tencere de cabasi ve hala haklı çikarmaya çalişiyorsunuz ya helal olsun size. :) Şunu unutma Directx11 kullanan oyunlarda GTX970 önde eve çünkü Directx11 nVidia komutlariyla çalişiyordu ve unutmaki Directx12 diye sürdü piyasaya ama görünen o ki birde orada kazık attı millete. Paylaştiğin sonuçlar Directx11 kendi kendini komik duruma düşürüyorsun farkında değilsin :) Ona bakarsan o sonuca göre İntel HD Grapic kullansın herkes kart almaya ne gerek var. Bak ne kadar popüler işte bilginiz bukadar iİntel HD Grapicle herkes yola devam etsin. Ordaki oyuncular hep ekran karti almaya parasi olmayan lol tarzi steam'da oyunlar oynayanlar seneye Directx12 oyunlarin 6 yıl önceki kartla fark yeyince GTX970 bakalım böyle savunacak misin hala gtx970 popüler diye :)

Yalnız adamlarım tanıttığı diğer teknolojilerde mükemmel bence. Özellikle çoklu monitör kullanımındaki görüntü teknolojisi müthiş olmuş.

@KingPin7134 verilerin komik olduğunu veya kendimi komik duruma düşürdüğümü hiç düşünmüyorum. Yine de sana eğlenceli geliyorsa ne mutlu senin adına. Veriler steam kullanıcılarının verileri. Genel olarak donanım verisi o şekilde. DX 12 diye ayırmak istersen onları vermiş Steam Hardware & Software Survey sitesinde girip bakabilirsin. Herkes windows 10 kullanmadığından DX 11 verileri başta çıkıyor. Üşenirsen eğer komik veriler olmadığını göstermek adına paylaşayım DX 12 kartların yaygınlığını.

2.PNG

GTX 970 kusursuz bir kart değil ancak tüm kusurlarına rağmen hala zirvede bulunuyor. AMD nin ekran kartı piyasasında dünyadaki payı %10 u geçmiyor. Nvidia kartları tek tek sıralanırken AMD R9 200 Serisi tek kalemde toplanmış dikkat edersen. Seri olarak değil de tek tek model olarak sıralansa acaba nerelerde olurdu?
Bu rakamlarla eğlenebiliyorsan ne mutlu sana.
Bu arada birşey paylaşırken biraz daha kendini geliştirerek başkalarına sataşmadan paylaşabilmeyi de öğrenmen dileğiyle. Fazla uzatmak istemiyorum. Keyifli forumlar sana.

Umarım ki AMD mayıs sonunda sağlam kartlar çıkartır da bizi utandırır.

Eki Görüntüle 159449
Sence neden girmemiş olabilir R9 300 serisi? GTX 970 tanıtıldıktan neredeyse 1 yıl sonra çıktı R9 300 serisi. Driver konusuna gelince AMD'de neredeyse her çıkan oyun için sürücü yayınlıyor. Sürücü konusunda AMD eski AMD değil bunu anlamıyorsunuz işte hala eskideki bilgiyle yorum yapıyorsunuz. Kaldı ki Nvidia kendi kuyusunu kazmaz. 4500 liralık kart ile 1700 liralık kartın performansını aynı yapmaz. 4500 lira olan kart zaten oyun için değil Render içindir. Gidip 4500 lira verip ben bununla oyun oynayacağım diyorsan yanılırsın. TITAN X'in öncelikli amacı iştir oyunda oynanır ama sırf oyun oynayacağım diye TITAN X alınmaz.

Sadece bu yazdiklariniza gülüyorum.
Bu yazdıklarınızla anca gülersiniz zaten. Ya bir şey demeyeyim diyorum ama sırf 0.5 GB'ı %10 daha yavaş çalışıyor diye(eski sürümlerde üstelik) GTX 970'i 3.5G GB'lık bir kart yapıyorsunuz. :) Hayır efendim, o kart 4 GB. :) DX12 konusunda da pek bir şey bildiğiniz söylenemez. Zira piyasada şu an yanlış bilmiyorsam 4 adet DX12 destekli oyun var. Tomb Raider, Ashes Of Singularty, Hitman(Optimize sorunu yüzünden DX12 geri çekildi), Quantum Break.
Quantum Break'ı saymıyorum. Zira oyun optimize sorunlu. Daha FPS düşüşü yaşamadan oyunu oynayanı görmedim.
A.S destekli olan DX12 oyunlarda AMD, nVidia'yı geçiyor evet. Zira nVidia bu hesaplamayı yapamıyor. Fakat nVidia ile ortak çalışıp oyun çıkartan firmalar DX12 desteğini verirken A.S kullanmıyor ve bu oyunlarda da nVidia AMD'yi geçiyor. Tomb Raider gibi.
Yani ortada DX12 destekli sağlam 1-2 oyun var. Diğerleri optimize özürlüsü, siz DX12 hakkında çıkarımlar yapıyorsunuz.
Bence yapmayın. :)

GTX 970 performanslı bir kart ve kimse de bunu inkar edemez ama gelip Nvidia'nın kullanıcılara atmış olduğu VRAM kazığını da savunmanın bir anlamı yok. Sonuçta 3.5 GB VRAM yine fazlasıyla yetiyor ama Nvidia burada kullanıcıları kandırdı, savunmanın bir alemi yok, hatayı görmezden gelmek doğru değil.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı