NVIDIA ile uyumlu GNOME Linux dağıtımı önerisi

LastEmperor

Decapat
Makaleler
2
NVIDIA'dan uyumludan kastim Fedora ya da Pop!_OS'ta oldugu gibi ekstra bir isleme gerek kalmadan kullanabilmek. Mesela direkt olarak sag ustteki panelden ekran kartimi degistirebiliyordum. Hybrid modda kullanirsam sag tiklayip istedigim ekran kartiyla uygulama acabiliyordum. Ama bunlari normal sürücü kurunca yapamiyorum. Fedora kullanmak istemiyorum cunku depolari bana cok kucuk geliyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
NVIDIA'dan uyumludan kastim Fedora'ya da Pop!_OS'ta oldugu gibi ekstra bir isleme gerek kalmadan kullanabilmek. Mesela direkt olarak sag ustteki panelden ekran kartimi degistirebiliyordum. Hybrid modda kullanirsam sag tiklayip istedigim ekran kartiyla uygulama acabiliyordum. Ama bunlari normal sürücü kurunca yapamiyorum. Fedora kullanmak istemiyorum cunku depolari bana cok kucuk geliyor.

Normalde en çilelisi Fedora gibi tam açık kaynak benimseyen dağıtımlardır aslında :D

Fedora depoları da Snap ve Flatpak'le yeter fakat kişisel tercih.

Ubuntu, siz APT genişliğini seviyorsunuz, en rahat orada yaşarsınız gibime geliyor.

Fedora hariç öyle bir distro:
1684603765408.png

Normalde en çilelisi Fedora gibi tam açık kaynak benimseyen dağıtımlardır aslında :D

Fed depoları da snap ve flatpakle yeter fakat kişisel tercih.

Ubuntu, siz apt genişliğini seviyorsunuz, en rahat orada yaşarsınız gibime geliyor.

Fedora kendi driverlariyla geliyor. Fakat Arch kullanirken mesela Optimus Manager ile hybrid kullanirsam performansim dusuyor sadece NVIDIA kullanirsam da ekran bir degisik oluyor. Fed depolarinda appmenu-gtk-module bulamamistim mesela ve bunlari snap ve flatpakla bulamiyoruz. Ubuntu'ya da Ubuntu tabanli bir dagitim bakayim o zaman ben.

Niye hocam pop-OS var NVIDIA destegi gayet guzel.

Fedora kendi driverlariyla geliyor. Fakat Arch kullanirken mesela Optimus Manager ile hybrid kullanirsam performansim dusuyor sadece NVIDIA kullanirsam da ekran bir degisik oluyor. Fed depolarinda appmenu-gtk-module bulamamistim mesela ve bunlari snap ve flatpakla bulamiyoruz. Ubuntu'ya da Ubuntu tabanli bir dagitim bakayim o zaman ben.

Niye hocam pop-OS var NVIDIA destegi gayet guzel.
Benim yaptıım biraz DLL atmayla aynı yere çıkıyor sanırım ama o paketler var.
Sadece arch içinde varmış, sanırım diğer bütün platformlarda elle derlemeniz gerekiyor :D

Bulamadığınız GUI veya CLI uygulamalar Fedora'da veyahut Pop!_OS'te yok ise bu yöntemi deneyebilirsiniz. Grafik arayüze erişim imkanı veriyor.

NVIDIA ile uyumlu olup olmadıklarını bilemem ama GNOME kullanan şu dağıtımlar var:

Crystal Linux,
Manjaro (Hiç tavsiye etmem ancak şans verebilirsiniz),
EndeavourOS (Online yükleyici ile yüklerseniz GNOME ile birlikte geliyor).

Bulamadığınız GUI veya clı uygulamalar Fedora'da veyahut Pop!_OS'te yok ise bu yöntemi deneyebilirsiniz. Grafik arayüze erişim imkanı veriyor.

NVIDIA ile uyumlu olup olmadıklarını bilemem ama GNOME kullanan şu dağıtımlar var:

Crystal Linux,
Manjaro (hiç tavsiye etmem ancak şans verebilirsiniz),
EndeavourOS (Online yükleyici ile yüklerseniz GNOME ile birlikte geliyor).

Evet Distrobox'u duymuytum fakat hiç denememistim. Manjaro kullanmam o hataya dusmem :D. Crystal'e bakabilirim.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı