NVIDIA mı? AMD mi?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bir söylenti duymuştum AMD'ler çok ısınıyor diye doğru mu?
Hayır, çok ısınma durumu, üreticinin kullandığı soğutucu ile alakalıdır. Benim ekran kartım da AMD (Asus Expedition RX570 OC) tam yük altında 70 derecenin üzerine çıkmıyor mesela. Bu rakam fan ayarlarıyla oynanarak daha da aşağı çekilebilir. Ama nvidia'ya kıyasla daha çok güç tükettiği doğru. Soğutması sağlam olmayan bir donanım da her zaman ısınmaya mahkum (hangi donanım olduğu önemsiz).

RX 570 kullanıyorum ısınma problemi yok. Yükte 60-70 arası bir sıcaklık var. Ama fazla güç tüketiyor. Öğrenci evindeyim ama fatura 120 TL gelmiş.
Abartmayın. En yakın rakibinden 15W kadar fazla tüketiyor.
Bilgisayarınızda günde 10 saat tam kapasite oyun oynadığınızda ekran kartınızın faturanıza 30 günlük etkisi yaklaşık 22 TL olur.
Bunun denk rakibinde aylık etki ise 20 TL idir.

RX 570 kullanıyorum ısınma problemi yok. Yükte 60-70 arası bir sıcaklık var. Ama fazla güç tüketiyor. Öğrenci evindeyim ama fatura 120 TL gelmiş.
Bunun nedeni ufacık, minicik, küçücük, azıcık zamcıklar olabilir:)

"AMD Çok ısınıyor" söylentisi eski Phenom işlemci serisinden geliyor. Phenom serisini çıkartırken şirket zor bir dönemden geçiyordu. Günümüzde bu sorun ortadan kalktı.

Bu çok saçma bir soru. Bütçene göre en iyisi hangisi ise onu alırsın. Mesela 1800 TL bütçen var. Gidip RTX 2080 alamazsın bu bütçeyle. Bu nedenle RX 580 alırsın. Eğer 5000 TL bütçen varsa RTX 2080 alırsın. Yani fanboyluğa gerek yok. Kriterlerini hangisi daha iyi karşılıyor ise o kartı almalısın.

Giriş seviye AMD denmiş geçmişte AMD R7 serisi varken öyleydi fakat GT 1030 çıktığından beri Nvidia'nın giriş seviyeyi devraldığını düşünüyorum. Orta seviyenin AMD, üst seviyenin Nvidia olduğuna çoğunluk gibi hem fikirim.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı