NVIDIA modülü yüklenmiyor

277726

Hectopat
Makaleler
4
Problemimi sürekli deneyerek çözmeye çalışıyorum ama şu nvidia modulünü bir türlü yükleyemedim. Önce wikide ki gibi tüm nvidia kernellerini disable ettim ama yine de nvidia modülü yerine nouveau yüklendi. nvidia.conf da nouveau blacklist olarak otomatik yazılmış ama neden lspci -k da nvidia modulü yok. modprobe ile etkinleştirdiğimde de hata veriyor.

Tüm hatalar tıpatıp aynı:

Problemimi sürekli deneyerek çözmeye çalışıyorum ama şu nvidia modulünü bir türlü yükleyemedim. Önce wikide ki gibi tüm nvidia kernellerini disable ettim ama yine de nvidia modülü yerine nouveau yüklendi. nvidia.conf da nouveau blacklist olarak otomatik yazılmış ama neden lspci -k da nvidia modulü yok. modprobe ile etkinleştirdiğimde de hata veriyor.

Tüm hatalar tıpatıp aynı:
lsmod |grep -e nvidia -e nouveau cikti veriyor mu?

lsmod |grep -e nvidia -e nouveau cikti veriyor mu?
Kod:
mxm_wmi                16384  1 nouveau
video                  57344  1 nouveau
i2c_algo_bit           16384  1 nouveau
ttm                   114688  1 nouveau
drm_kms_helper        278528  1 nouveau
drm                   618496  10 drm_kms_helper,ttm,nouveau
wmi                    36864  3 wmi_bmof,mxm_wmi,nouveau
button                 24576  1 nouveau

Bu arada LZ4 ile compile etmeme rağmen emerge --info use flag da bzip2 var?

Son düzenleme:
Onda bir sikinti yok Default Profile da var cunku.

Kod:
mxm_wmi                16384  1 nouveau
video                  57344  1 nouveau
i2c_algo_bit           16384  1 nouveau
ttm                   114688  1 nouveau
drm_kms_helper        278528  1 nouveau
drm                   618496  10 drm_kms_helper,ttm,nouveau
wmi                    36864  3 wmi_bmof,mxm_wmi,nouveau
button                 24576  1 nouveau

Kac ekran karti var makinende?

NVIDIA-xconfig calistirdin mi?

Bunu yeni öğrendim... Bir türlü bunu nasıl kolay yaparım da elle yazmak zorunda kalmam diye arıyordum. Bunu şimdi ekledim ama Debian'dan ekledim. Herhalde genel bir monitor ayarı yapıyordur diye düşünüyorum ama bence sorun bu değil.

Benim NVIDIA modulü Gentoo forumunda ki gibi hiç gözükmüyor. Sadece ı2C modülü görünüyor ama şimdi bugün kendi çapımda NVIDIA ve nouveau modül olarak yükledim ve öyle denemeyi düşünüyorum. Wiki ise hiçbiri yüklememeyi, frame buffer açmayı öneriyor. Ayrıca wikide ki tüm NVIDIA kernel konfigurasyonları aktif VGA, simple frame vs. sadece NVIDIA ve nouveau modül olarak yüklü ama daha denemedim. Bundan önce de sadece nouveau deniyordum ama baktım sorunlar olacak hemen nouveau blacklist yapıp kernelden silip, NVIDIA denedim ama olmadı.

Ekstra olarak Nouveau'nun blacklistli olduguna emin misin?

Evet, Gentoo forumda ki gibi NVIDIA zaten otomatik eklemiş.

Bunu yeni öğrendim... Bir türlü bunu nasıl kolay yaparım da elle yazmak zorunda kalmam diye arıyordum. Bunu şimdi ekledim ama Debian'dan ekledim. Herhalde genel bir monitor ayarı yapıyordur diye düşünüyorum ama bence sorun bu değil.

Benim NVIDIA modulü Gentoo forumunda ki gibi hiç gözükmüyor. Sadece ı2C modülü görünüyor ama şimdi bugün kendi çapımda NVIDIA ve nouveau modül olarak yükledim ve öyle denemeyi düşünüyorum. Wiki ise hiçbiri yüklememeyi, frame buffer açmayı öneriyor. Ayrıca wikide ki tüm NVIDIA kernel konfigurasyonları aktif VGA, simple frame vs. sadece NVIDIA ve nouveau modül olarak yüklü ama daha denemedim. Bundan önce de sadece nouveau deniyordum ama baktım sorunlar olacak hemen nouveau blacklist yapıp kernelden silip, NVIDIA denedim ama olmadı.

Evet, Gentoo forumda ki gibi NVIDIA zaten otomatik eklemiş.
Sen yine nouveau'yu grub'dan blacklist etmeye calis bakalim.

Sen yine nouveau'yu grub'dan blacklist etmeye calis bakalim.
Ben bu forum da sizin önerdiğiniz blacklisti de yeni ekledim.(/etc/modprobe.d/nouveau.conf)
Kod:
blacklist nouveau

blacklist nvidiafb

blacklist rivafb

Grub'a direkt customdan mı eklemeliyim?

Ya aslında ben NVIDIA modül hatası olduğundan emin de değilim çünkü nouveau ile de qtile açamadım. Acaba kernel konfigurasyonunda mı bir hata yaptım bir türlü anlayamadım. Dmesg de neler olduğunu da çözmeye çalışıyorum ama tam hangi driver ne yapıyor da bilmediğim için tam anlayamıyorum.

Ben bu forum da sizin önerdiğiniz blacklisti de yeni ekledim.(/etc/modprobe.d/nouveau.conf)
Kod:
blacklist nouveau

blacklist nvidiafb

blacklist rivafb

Ya aslında ben NVIDIA modül hatası olduğundan emin de değilim çünkü nouveau ile de qtile açamadım. Acaba kernel konfigurasyonunda mı bir hata yaptım bir türlü anlayamadım. Dmesg de neler olduğunu da çözmeye çalışıyorum ama tam hangi driver ne yapıyor da bilmediğim için tam anlayamıyorum.
nouveau 2000 serisiyle duzgun calismaz zaten.

/etc/default/grub dosyasindan ekleyebilirsin.

Geri
Yukarı