NVIDIA, RTX 2000 serisini kullanıcılara "iteledi"

Nvidia RTX 2000'leri itelediyse AMD RX 5000'leri ne yaptı diye sorarlar adama (Özellikle 5700 serisi).

Bana göre Nvidia 2000 serisi ve AMD 5000 serisi belki de en çok itelenmeye sahne olan serilerdi. Nvidia Super olmayan kartlarını 1000 serisinin boyanmış hali olarak güzelce iteledi RTX'den daha çok besili GTX oldular, üzerine DLSS 1.0 çıkardı batırdı. DLSS 2.0'a bel bağlanırken bu sırada saf Ray Tracing performansı güçlü 3000 serisi çıktı. 1000 serisinden 3000'e geçenler aradaki 4 seneyi bir şey kaçırmadan geçirdiler. Bence 2000 serisinin kazananı Super modellerini alanlar oldu, Nvidia hiç Super çıkarmayıp ilk kartlarını böyle çıkarsa herkes mutlu olacaktı.

AMD tarafına gelirsek evet inanılmaz sakat bir Navi 10 yongası çıktı, hem de bolca üretici sorunuyla RMA coşmuştu, sürücü sorunları ise buradan AMD genel merkezine yol olurdu. ASUS bile sakat TUF serisini kabul edip daha önce alanlara "geçirdik ama kusura bakma" demekten öteye gidemedi, insan yenileriyle ücretsiz değişim yapar değil mi? AMD ise 20 sürücüde anca topladı, neredeyse 1 sene sürdü ve buna rağmen sorunları kökten çözemedi. Yamuk vidalı ROG Strix'ler, güç kaynaklarına kafa atan Gaming X'ler ortalık bayram yeri gibiydi. AMD baktı olmuyor 5500 ve 5300'leri Navi 14 yongasıyla çıkardı ve sorunsuz temiz bir seri oldular. Tabii Navi 10'un (5600 XT/5700/5700XT) namı az buz olmayınca yeni 6000 serisine bile korkarak gidiyor insanlar.

Arkadaşlar haklısınız, oyuncak satın almıyoruz tabii ki ancak 2 yılda bir teknolojiyi bu kadar geliştirmiş olmaları normal mi? Bence RTX 2000 ile RTX test edildi.
2000 serisi Ryzen alan herkese, AMD kakaladı. 2 yılda, Zen3'ün bu kadar gelişmesi normal mi? Samsung 4K televizyon alanlalara kakaladı. 8K televizyon çıktı 2 yılda bu kadar gelişmesi normal mi? Uzatayim mi? 144Hz alanlar, 165Hz alanlar, 240Hz alanlar, 2K alanlar, 4K 60Hz alanlar, RX 5700XT alanlar hep kandirildi. Velhasıl kelam bunlari takma hocam.

2000 serisini geliştirilmiş 1000 serisi olarak düşün ve yanında biz böyle bir şey yaptık denemek isterseniz buyurun dediklerini düşün bir de. Kas gücü olarak zaten gelişmiş kartlar, kafaya takmaya gerek yok. Teknolojide böyle bir sıçramayı en erken kendin kullandın vb.

2019 Eylül ayında şu meşhur aşırı ısınan Gigabyte RTX 2060'lı sistem topladım. Kart o zaman 2.300 liraya geldi bana. Isınma sorununu bilmeden ( araştırmamıştım çünkü) aldım başlarda pişman oldum fakat kart bana istediğim performansı veriyor. Zaten 5 sene kullacağım diye aldım tüm oyunları 1K Ultra rahatça oynuyorum. Bu arada ısınma sorununu da son güncellemelerle çözdüler sanırım ya da ben kasayı değiştirdiğim için 13-14 derece düşmüş olabilir.

Geri
Yukarı