NVIDIA RTX 3050 ve 3060 GPU’lar Ortaya Çıktı

Şaka maka düşük bir fiyata çıkarmazlarsa NVIDIA nalları diker.

Nvidia, hala piyasa dahilinde %65-70 civarında bir satış oranına sahip. Atılım yapması gereken taraf AMD(Radeon). Sadece fiyat olarak değil, en tepe noktadaki kartlarda da alternatif oluşturmalı.

NVIDIA, hala piyasa dahilinde %65-70 civarında bir satış oranına sahip. Atılım yapması gereken taraf AMD(Radeon). Sadece fiyat olarak değil, en tepe noktadaki kartlarda da alternatif oluşturmalı.

AMD'yi neden seviyor biliyor musun taktik olarak.
AMD her zaman çikan bir NVIDIA modeline karşı model çıkarıyor bu da onu piyasada yükseltiyor.
Yani AMD yeni bir RX 5800 XT veya başka VIII gibi bir model çıkaracaksa örnek alıp cıkaracak bence onlarda 3050 ve 3060'ı bekliyor ona karşı model yapıp NVIDIA'nın buradan kazanacağı karda kendiside olmak için.
Tepe noktası evet önemli ama bir insanın kafası onun vücüdunun % de kacıdırki.

AMD'yi neden seviyor biliyor musun taktik olarak.
AMD her zaman çikan bir NVIDIA modeline karşı model çıkarıyor bu da onu piyasada yükseltiyor.
Yani AMD yeni bir RX 5800 XT veya başka VIII gibi bir model çıkaracaksa örnek alıp cıkaracak bence onlarda 3050 ve 3060'ı bekliyor ona karşı model yapıp NVIDIA'nın buradan kazanacağı karda kendiside olmak için.
Tepe noktası evet önemli ama bir insanın kafası onun vücüdunun % de kacıdırki.

Anladığım kadarıyla; ikisi de birbirine muhtaç diyorsunuz? Eğer öyle diyorsanız kısmen doğru. Kazanç sağlamak için adımlar olacaktır. Bu rekabet ortamı da kullanıcılara yarayacaktır ama Radeon tarafında hala istenilen seviyede bir atılım olmadığını düşünüyorum. Zaten bir yarış olsa Nvidia tarafından da ekstra hamleler gelir ama standart şekilde yollarına bakıyorlar.

Son düzenleme:
Anladığım kadarıyla; ikisi de birbirine muhtaç diyorsunuz? Eğer öyle diyorsanız kısmen doğru. Kazanç sağlamak için adımlar olacaktır. Bu rekabet ortamı da kullanıcılara yarayacaktır ama Radeon tarafında hala istenilen seviyede bir atılım olmadığını düşünüyorum. Zaten bir yarış olsa NVIDIA tarafından da ekstra hamleler gelir ama standart şekilde yollarına bakıyorlar.

NVIDIA'nın normal yoluna baktığı doğru.
Ama AMD'nin yeterince atılım yapmaması konusu şöyle izah edeyim.
AMD i5 9400F ve 9600F'e model ine karşı model cıkarıyor bu modellerden daha güçlü ve daha ucuzuna uğraşıyor yanı 2 yolu 1 kavşağa bağlıyor bu nedenle atılım az gözükse de aslında bir taktik kullanıyor.
Aslında bu Intel'i yakalamak ve pazar payı almak için iyi bir yol ama sizinde gördüğünüz gibi atılım düşük gözüküyor.
Bu arada AMD hem Intel'e hem de NVIDIA'ya savaş açtı ama bunun farkında olan Intel ve Intel'in son dönemdeki karşı adımlarını görüyorsunuz NVIDIA'dan da 2060 ve 2070 Super atılımı geldi.
Çünkü AMD'de 2060 ve 2070'in pazar payını istiyordu bu nedenle XT model çıkardı NVIDIA'da bu pazar payını kaybetmemek için süper modellerini çıkardı.
Kullanıcılara yarama konusu Intel içinse %100 haklısınız ama AMD zaten istenilen fiyatta verdiği için mağaza indirimi olarak karşımıza çıkıyor.
Intel derken NVIDIA'yı da kastettim.

NVIDIA'nın normal yoluna baktığı doğru.
Ama AMD'nin yeterince atılım yapmaması konusu şöyle izah edeyim.
AMD i5 9400F ve 9600F'e model ine karşı model cıkarıyor bu modellerden daha güçlü ve daha ucuzuna uğraşıyor yanı 2 yolu 1 kavşağa bağlıyor bu nedenle atılım az gözükse de aslında bir taktik kullanıyor.
Aslında bu Intel'i yakalamak ve pazar payı almak için iyi bir yol ama sizinde gördüğünüz gibi atılım düşük gözüküyor.
Bu arada AMD hem Intel'e hem de NVIDIA'ya savaş açtı ama bunun farkında olan Intel ve Intel'in son dönemdeki karşı adımlarını görüyorsunuz NVIDIA'dan da 2060 ve 2070 Super atılımı geldi.
Çünkü AMD'de 2060 ve 2070'in pazar payını istiyordu bu nedenle XT model çıkardı NVIDIA'da bu pazar payını kaybetmemek için süper modellerini çıkardı.
Kullanıcılara yarama konusu Intel içinse %100 haklısınız ama AMD zaten istenilen fiyatta verdiği için mağaza indirimi olarak karşımıza çıkıyor.

Stabil bir kullanım arayan, bizim ülkemiz harici genel piyasada alım yapan kullanıcılar tercihlerini Nvidia'dan yana kullanıyorlar. Geçen günde de paylaştım: XFX 5700 XT ile Zotac 2070 Super arasında Amazon bazlı olarak 90 Dolar fark var. Türkiye'ye geliyorsunuz fark 1000 TL üstüne çıkıyor. Bu yakadan bakarsak mantıksız bir hal. Nitekim işlemci tarafında AMD çok güzel işler yaptı. Ekran kartı tarafında da bazı şeyleri yoluna koyarak gelişmeye devam ederse farklı bir tablo ile karşılaşırız. Yoksa bir markanın ya da firmanın sempatizanı hiç olmadım. İsterim ki belirli bir meblağ karşılığında birden fazla seçeneğimiz olsun. Yoksa birim bazlı alım gücüne baktığımızda RTX 2080 gibi bir kart yabancı kullanıcılar için gökten inen melek gibi bir şey değil.

Stabil bir kullanım arayan, bizim ülkemiz harici genel piyasada alım yapan kullanıcılar tercihlerini NVIDIA'dan yana kullanıyorlar. Geçen günde de paylaştım: XFX 5700 XT ile Zotac 2070 Super arasında Amazon bazlı olarak 90 Dolar fark var. Türkiye'ye geliyorsunuz fark 1000 TL üstüne çıkıyor. Bu yakadan bakarsak mantıksız bir hal. Nitekim işlemci tarafında AMD çok güzel işler yaptı. Ekran kartı tarafında da bazı şeyleri yoluna koyarak gelişmeye devam ederse farklı bir tablo ile karşılaşırız. Yoksa bir markanın ya da firmanın sempatizanı hiç olmadım. İsterim ki belirli bir meblağ karşılığında birden fazla seçeneğimiz olsun. Yoksa birim bazlı alım gücüne baktığımızda RTX 2080 gibi bir kart yabancı kullanıcılar için gökten inen melek gibi bir şey değil.

Çok haklısınız ama şunu belirtmek isterim ben sempatizanlık yapmıyorum piyasa gözlemcisi gibi yorum yapıyorum 2'si ayrı şeyler.
Öncelikle 2080 Ti yabancılarda şöyle bir benzetmeye gelelim.
"Amerika asgari ücreti 2020 yılında saatlik 7.25 $ olarak belirlenmiş ve çalışanlara kısa süreliğine bu tutar uygulaması yapılmıştı. Fakat yapılan güncelleme ile birlikte ABD Asgari ücreti saatlik bazda 15 $'dır. Haftada 5 iş günü olan ve 9 saat resmi mesaisi olan ABD Çalışanlarının aylık aldığı ortalama ABD asgari ücreti 2.970 $'dır."
Şimdi burada bu asgari ücretle adamlar.
https://www.amazon.com/dp/B07KB1RFP...17224011&rnid=2257851011&s=electronics&sr=1-1 bunu almaya çalışıyor biz.

5+ Yıl Tecrübeli Uzman Doktor Maaşı6500+ TL+Prim
Biz bununlar.
.
Bunu almaya çalışıyoruz yani aslında 2080 Ti onlara melek gibi bir şey oluyor.
Bu arada şunu unutmadan bakmak gerekirse AMD katetmesi gereken yol hakkında.
AMD son donemdeki artışı olan bir firma ama Intel yıllardır piyasanın tek sahibiydi bu nedenle kitlesini topladı ve kitle kolay kolay yer değiştirmez.

Çok haklısınız ama şunu belirtmek isterim ben sempatizanlık yapmıyorum piyasa gözlemcisi gibi yorum yapıyorum 2'si ayrı şeyler.
Öncelikle 2080 Ti yabancılarda şöyle bir benzetmeye gelelim.
"Amerika asgari ücreti 2020 yılında saatlik 7.25 $ olarak belirlenmiş ve çalışanlara kısa süreliğine bu tutar uygulaması yapılmıştı. Fakat yapılan güncelleme ile birlikte ABD Asgari ücreti saatlik bazda 15 $'dır. Haftada 5 iş günü olan ve 9 saat resmi mesaisi olan ABD Çalışanlarının aylık aldığı ortalama ABD asgari ücreti 2.970 $'dır."
Şimdi burada bu asgari ücretle adamlar.
https://www.amazon.com/dp/B07KB1RFPW/ref=sr_1_1?dchild=1&keywords=rtx+2080+ti&qid=1594484190&refinements=p_n_feature_five_browse-bin:7817224011&rnid=2257851011&s=electronics&sr=1-1 bunu almaya çalışıyor biz.

5+ Yıl Tecrübeli Uzman Doktor Maaşı6500+ TL+Prim
Biz bununlar.
.
Bunu almaya çalışıyoruz yani aslında 2080 Ti onlara melek gibi bir şey oluyor.
Bu arada şunu unutmadan bakmak gerekirse AMD katetmesi gereken yol hakkında.
AMD son donemdeki artışı olan bir firma ama Intel yıllardır piyasanın tek sahibiydi bu nedenle kitlesini topladı ve kitle kolay kolay yer değiştirmez.

Çok güzel bir yorum yapmışsınız. Teşekkür ediyorum hatta. Ama net alım gücüne baktığınızda yine "melek" olmuyor. Standart maaş üzerinden gözlem yapmamız gerekir. Bu husus genellikle araba gibi değerli ürünlerde geçerlidir hatta. "X yıl kadar çalışması gerekir." şeklinde de örnekleri vardır. Kendi ülkemizi bir tarafa bırakmamız lazım. Hatta RTX 2080 Ti'ı da geçelim, RTX 2080 Super'den bakalım. Fiyatı 700 Dolar bandında hareket ediyor. TR fiyatı ise 6300 TL. Maaş bazlı hesap rahatlıkla çıkartılabilir. RX 5700 XT ise 3500 TL seviyelerinde Türkiye'de satılıyor. Haliyle ülkemizde, cebini düşünen kullanıcı AMD tercih etmektedir. He AMD'nin bu kart ile yarışabilecek bir ürünü hala mevcut değil ama bütünlükçü yaklaşan yurdum insanı, en optimum sistemi toplamaya çalışıyor.

Geri
Yukarı