Nvidia'dan Bellek Hızları Arttırılmış GTX 1060 ve GTX 1080 Geliyor

GTX 1060 299$
GTX 1080 499$
Adsız.jpg

Kaynak: NVIDIA launches GeForce GTX 1080 11 Gbps and GTX 1060 9 Gbps

Böyle bir genellendirmeyi yapabilmek için, benchmark skorları önemli aslında. Sonuçları pek hatırlayamadığım için de, şu şundan daha güçlüdür diyemem.

Ben her benchmark sonucuna baktığımda GTX 1060 bütün eski oyunlarda daha iyi. RX 480 ise DX 12'de daha iyi. Bunun nedeni DX 12 optimizasyonu. NVidia adam akıllı optimize etmedi kartları DX 12'ye. Bakın DX 11'de nasıl iyiler. Demek ki oturup adam akıllı optimizasyon yapabiliyorlar. Eğer aynı optimizasyonu DX 12'de yapsalardı RX 480 ile olan FPS farkı DX 11'deki gibi olurdu.

Nvidia'nın DX 12 de AMD kartlardan geride olmasının nedeni optimizasyon değil. Nvidia sonuna kadar güncellemelerini yaptı, Asekron işlem yeteneğinde bariz AMD daha iyi konumda. GTX 1060, DX 12 de RX 480 modelini geçecek değil, ben öyle bir açıklama yapmadım. GPU gücü DX 11 de daha güçlü olduğu için oyunlarda 4-5 FPS civarı daha iyi sadece. DX 12-Vulkan için böyle bir durum yok.

İkimizde aynı şeyi diyoruz. DX 11'de GTX 1060 daha iyi. DX 12'de ise RX 480 daha iyi. Ama merak ettiğim şey bu kart RX 580'i geçer mi?

O konuda hem fikiriz, fakat senin dediğin GTX 1060, DX 12 de optimizasyon ile çok iyi olacak sözü yanlış, Nvidia DX 12 güncellemeleri için büyük güncelleme çıkarmıştı zaten, sorun optimizasyon değil, Asekron işlemci faktörü var işin içinde.

RX 480 modelinin Teraflops gücü GTX 1060 modelinde de daha fazla. Bu durumda GPU gücü olarakta daha güçlü. İlk başta GTX 1060 daha fazla sanıyordum ama öyle değilmiş. DX 11 de GTX 1060 modelinin iyi olmasının nedeni böylelikle GPU gücü değilmiş, optimizasyon ve oyun firmalarının markalara göre oyun desteği vermesi yüzünden durum böyle.

Nvidia'nın tek avantajı, 3.parti firmalar ile yaptığı anlaşmalar sayesinde, oyunların Nvidia kartlara göre daha optimize olması. Şu anda The Division gibi Nvidia destekli bir oyunda bile, DX 12'de RX 480 daha iyi performans gösteriyor.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı