NVIDIA'nın mining performansı düşürmesi geçerli olur mu?

Hocam arkadaş diyor ki. Ekran kartlarını siz almayın sadece miningciler alsın.

Diğer taraf da "biz alalım minigciler almasın" diyor. Konu artık biraz tutanın alması seviyesine geldi. AMD ve Nvidia'nın amacı satış yapmak ve üretim hızı talebi karşılamaktan uzak şu anda. Nvidia bir nevi minerlar 3070/3080/3090 gibi high-end kartları alsın, 3060 gibi orta seviye kartlar da oyunculara gitsin bir denge olsun diye düşünmüş olmalı. Kimin aldığıyla genelde pek ilgilenmezler parayı her türlü kazanıyorlar.

Ama asıl problem olan scalperlar unutuluyor. RTX 3070/3080 ilk çıktığında da stoklarda bulunmuyordu ve o zaman miningciler yoktu. Çıktığında 3060'lara bir tane bile miner dokunmasa stokçular asılacak kar koyup satmak için.

nvidia ya da amd miningciler talep patlaması oluşturdu diye fiyatlarını arttırmadı. bunu yapsalardı çok ağır eleştirirlerdi buna girmediler. yani aşırı talep ve stok sorunu ekran kartı üreticilerinin cebine para olarak yansımadı.

bunun yerine scalperlar türedi. bunların türemesinin sebebi de miningdir. ekran kartını oyun için alanların talebini üreticiler karşılayabilecek seviyede falan işin içine minerların toplu alımları girdiği zaman talep patlaması oluşuyor. normalde bunun herhangi bir emtiada üreticinin fiyat arttırması olarak yansıması gerekir fakat ekran kartı üreticileri bunun sonucunun uzun vadede ağır olacağını bildikleri için bu topa girmiyorlar. bunun yerine oyun oynayanlara kart satmaya çalışıyorlar. çünkü adamların asıl müşterisi bu. mining yapanlar yarın öbürgün ekran kartı yerine daha ucuz maliyetli fpga falan bulsalar direkt ona geçerler. oyuncular gibi ekran kartlarının asıl kitlesi değiller. firmalar da doğal olarak bu kitleye yönelmek istemiyor.

bu açıdan eğer mining için kullanılan komut setleri belliyse ve bunları yavaşlatmak mümkünse çok mantıklı bir iş yapmış olur ekran kartı üretilcileri. bana fantastik bir şey gibi geliyor bu engelleme çünkü tek bir komutla yapılmıyor bu işlem. ekran kartı üzerinde genel hesaplama apileri kullanlarak yapılıyor. compute shaderları yavaşlatmadan diğer yapay zeka işlemlerini yavaşlatmadan sadece eth, btc mining'i yavaşlatmak mümkünse efsane olur. şimdilik hayal gibi geliyor.

bu haberin asli kaynağını detaylı açıklamasını bulamadım. link varsa incelemeye değer.

Geri
Yukarı