NVMe SSD hız karşılaştırması PCI 3.0 x1 vs SATA

conqsadd

Picopat
Daha fazla  
SSD veya HDD modeli
Samsung 970 EVO PLUS
Anakart
ASUS A620M-K
Merhaba,

ASUS A620M-K anakartlı bir sistemim var. Üzerindeki NVMe slotu dolu ve elimde bir adet Adata Legend 750 500GB var. Hız kaybını minimuma indirmek için hangi bağlantı yolunu seçmeliyim acaba?

PCI 3.0 X1 slotu için şöyle bir dönüştürücü mevcut Ugreen PCIe 3.0 x4 NVME M.2 SSD Dönüştürücü Adaptör - Ugreen Türkiye önerir misiniz?

Ürünü kullanmadım. Fakat SATA portuna göre PCI'e 3.0/3.1 X1 slotu 1GB/s yazma okuma yapabilir. SATA III ise ~750MB/s okuma yazma yapar teorik olarak. Fakat burada SATA SSD alman durumunda 600 civarlarında net okuma yazma alabilecekken PCI'e to M.2 SATA dönüştürücüde dönüştürücü kalitesinden dolayı 900 MB/s'lere ulaşamaman, kararsız olması ve gecikme yaşama ihtimalin olduğunu göz önünde bulundurmak gerekli. Soracak olursan günlük kullanımda NVMe olsa bir şey değişiyor mu diye, Hayır.

SATA alıp takıp hafıza yükseltmeni öneririm aradaki fiyat farkına.

Ileriye de dönük olması için X4 alabilirsiniz, linkteki ürün iyidir. Her türlu X1 hızında çalıșacagı için SSD hızı 1000 mb/s'nin altında olacak ancak her türlü SATA'dan iyidir yine.

X4 konusunda hemfikirim fakat her zaman kararlı olmayabiliyor PCI-e SSD dönüştürücüler. SATA daha ucuz ve kararlı ve basit. Elde hali hazırda SSD yoksa SATA alıp 1TB alması daha mantıklı değil mi sizce ?

Normal şartlarda dedikleriniz kesinlikle doğru bu arada. Gerçek kullanımda aradaki fark 500'e 750-800 olacak X1 kullanımı durumunda.

X4 konusunda hemfikirim fakat her zaman kararlı olmayabiliyor PCI-e SSD dönüştürücüler. SATA daha ucuz ve kararlı ve basit. Elde halihazırda SSD yoksa SATA alıp 1TB alması daha mantıklı değil mi sizce?

Normal şartlarda dedikleriniz kesinlikle doğru bu arada. Gerçek kullanımda aradaki fark 500'e 750-800 olacak X1 kullanımı durumunda.

Dönüştürücüyü düzgün bir şey aldıktan sonra gayet güzel kararlı çalışır. Rastgele bir markanın dönüştürücüsünü kullanıyorum, hiç hız düşmesi veya başka bir sorun olmadı. Gecikmeden kastınız nedir bilmiyorum ama PCI-e arayüzünde sandığınız kadar da bir gecikme olmaz. Ugreen zaten kaliteli marka, sıkıntısız kullanılır. Sadece hız olarak değil, IOPS değerleri de yükselecek.

SATA alinip dönüştürücü farkıyla tabii ki daha yikssk depolama tercih edilebilir, burası konu sahibine kalıyor.

Son düzenleme:
Dönüştürücüyü düzgün bir şey aldıktan sonra gayet güzel kararlı çalışır. Rastgele bir markanın dönüştürücüsünü kullanıyorum, hiç hız düşmesi veya başka bir sorun olmadı. Gecikmeden kastınız nedir bilmiyorum ama PCI-e arayüzünde sandığınız kadar da bir gecikme olmaz. Ugreen zaten kaliteli marka, sıkıntısız kullanılır. Sadece hız olarak değil, IOPS değerleri de yükselecek.

Aynı senaryoda Samsung EVO 970 Plus ile bir sistemde bildiğiniz yazma ya da okuma işlemi öncesi SSD 3 5 saniye 0 mb/sn bekliyordu. Bu keza hız testi yapıldığında da yaşanıyordu. NVMe portta böyle bir problem olmuyor ki bu durumda SSD sağlam olduğu konusunda hemfikiriz.

Ugreen marka dönüştürücüler marka olarak bilinir olsa da gerçek kullanımda sağlam ise dedikleriniz kesinlikle doğru. Kablo, USB dönüştürücüsü vs olarak tanıdığım bir firma. PCI-e donanımı gerçekten var mı bilmiyordum. Çin'de çok sahtesi var çünkü. Öte yandan dediğiniz her şeye harfiyen katılıyorum.

Görüşleriniz için çok teşekkür ederim @canysf ve @Emir M.. Elimizde hali hazır Adata 500 GB bir NVMe SSD mevcut. Bilgisayarda da takılı halde Samsung 970 EVO Plus 1 TB var. 1 TB yeterli gelmediği için elimizde kullanılmayan Adata'yı değerlendireyim diye düşündüm fakat anakart üzerinde yer yok. Aslında şöyle oldu hazır sistem aldım, sisteme direkt önceki Notebook'ta kullandığım Samsung marka SSD'yi taktım. Sistem üzerinde Adata takılı geldi.

Ayrıca şöyle bir hata yapmışım. Anakart üzerinde PCI X4 slotu yok benim attığım linkteki ürün X4. Anakartta boşta depolama için şu an 1 adet PCI X1 ve 3 adet SATAIII girişleri var.

Anakart üzerinde PCI X4 slotu yok benim attığım linkteki ürün X4. anakartta boşta depolama için şu an 1 adet PCI X1 ve 3 adet sataııı girişleri var.

Merhaba,

Evet, ben de bu konuya değinecektim. Linkteki dönüştürücü anakartınızın X1 veri yolu ile uyumlu değil.

Anakartınız ile uyumlu bu ürün var: Alfais 4391 M.2 Nvme SSD To Pcie 3.0 X1
Bu dönüştürücü ile teorik olarak en fazla 984.6 MB/s hız alabilirsiniz.
Yorumlar gayet olumlu duruyor, tercih size kalmış.

Ayrıca ekran kartının X1 yuvasının üstünü kapatıp kapatmadığına da bir bakın derim.

PCİ Express hız tablosu:

@Techmo Teşekkür ederim. 900 MB/s kabul edilebilir en azından elimdeki NVMe SDD'yi değerlendirebilirim bu şekilde. Sistemi kurmasamda bir kaç oyun yükleyebilirim içine.

Ayrıca ekran kartı engellemiyor gibi x1 slotunu, işten çıkınca foto çekeyim birlikte incelebiliriz müsaitseniz.

@Techmo Teşekkür ederim. 900 MB/s kabul edilebilir en azından elimdeki NVMe SSD'yi değerlendirebilirim bu şekilde. Sistemi kurmasamda birkaç oyun yükleyebilirim içine.

Ayrıca ekran kartı engellemiyor gibi X1 slotunu, işten çıkınca fotoğraf çekeyim birlikte incelebiliriz müsaitseniz.

Rica ederim, dediğiniz gibi bu dönüştürücü elinizdeki SSD'yi değerlendirmenize olanak tanıyacaktır. Hız olarak Gen3 X4 hızlarını sağlamasa da SATA SSD'den daha performanslı olacaktır.

Ayrıca tabii ki resim atın birlikte inceleyelim.

Geri
Yukarı