NVMe SSD'yi SATA 3 Bağlamak Performansı Düşürür Mü?

Trenty35

Hectopat
Daha fazla  
Selamlar,

Diskleri sunucu anakartına takacağım için ne yazık ki NVMe slotu bulunmuyor. Sunucu üzerinde SSD disk ihtiyacımız mevcut, toplu alım yapacağım için yanlış almak istemiyorum. Soruma gelecek olursak,

Intel 660P 1TB 1800MB-1800MB/s NVMe M.2 QLC SSD alacağız, yalnız bahsettiğim gibi sunucu üzerinde slot bulunmadığından "NVMe to SATA 3" dönüştürücü alıp öyle kullanmayı planlıyoruz. Sunucu üzerinde aktif bir yapı olacağından ötürü hız ve i/o değerleri bizim için çok önemli. NVMe SSD'yi SATA 3 olarak bağlamak performansı ciddi anlamda düşürür mü? (minimum 400-500 MB değerler görebilmemiz gerekli.)

Dediğim gibi toplu almayı planladığım için Samsung QVO serisi 960 GB SATA 3 disk almak durumunda ciddi bir masraf oluyordu, gezinirken bu İntel SSD'nin fiyat konusunda iyi olduğunu gördüm, araştırdım, performansının da yeterince güzel olduğunu fark ettim.

Intel M.2 SSD'yi SATA 3 converter ile bağlasak performans konusunda bir problem olur mu? Aktif kullanımda ne gibi sorunlar yaşatabilir? Bilgilendirmenizi rica ediyorum.

İyi forumlar.

SATA 3, 6 Gbps hız sunabiliyor. Bu da kabaca 600-650 MB/s maks. hız demek.

Ayrıca bildiğim kadarıyla NVMe SSD'leri M.2 portu dışında bir yere takamıyorsun. O dönüştürücüler M sata SSD'ler için diye biliyorum. Yani dönüştürücü çalışmayabilir.

Neden direk SATA SSD almıyorsun ki?

SATA 3, 6 Gbps hız sunabiliyor. Bu da kabaca 600-650 MB/s maks. hız demek.

Ayrıca bildiğim kadarıyla NVMe SSD'leri M.2 portu dışında bir yere takamıyorsun. O dönüştürücüler M sata SSD'ler için diye biliyorum. Yani dönüştürücü çalışmayabilir.

Neden direk SATA SSD almıyorsun ki?

Düzeltme yapiyorum, maks. hiz 750 MB/s olurdu, ancak gercekci degerler 650-700 arasi seyreder ortalama olarak.

Cevaba gelicek olursak, SATA3 girisi varsa neden M.2 yerine SATA3 SSD almiyorsunuz?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı