NZXT Kraken X72 sıvı soğutucunun fanları Full çalışıyor

Ufuk Bektasoglu

Kilopat
Daha fazla  
Ekran kartı
Gigabyte GTX 1080
Anakart
gigabyte z370 dp3
İşlemci
i5 9600kf
Merhaba. NZXT Kraken X72 RGB sıvı soğutucu kullanıyorum. Dün tüm sistemi çıkarıp takmam gerekti. Taktıktan sonra anakarttan sarı bir ışık yandı daha sonra birkaç kere daha açmayı deneyince BIOS ayarlarını önerilen ayarlara çekti ve açıldı. Ama sistemi tekrar birleştirdiğimden beri sıvı soğutucunun fanları çok yüksek bir devirde dönüyor devrini göremiyorum ama Full devirde döndüğünü düşünüyorum çünkü 2 yıldır kullanıyorum ve hiçbir zaman bu kadar hızlı ve sesli döndüğünü görmemiştim. Bunu nasıl eskisi gibi otomatiğe alabilirim?

NZXT yazılımından fanları kontrol etmeyi denediniz mi ? Bir diğeri de fanlar full RPM de döndüğü halde işlemci sıcaklığını kontrol eder misiniz. Bu soğutucunun pompası biraz vukuatlı bir sorun oluşmuş olabilir.

Yazılımdan kontrol ettiğimde RPM N/A yazıyordu. Sıcaklık değerleri ise 28-30 derece arası geziyordu boşta iken. Biraz daha forumlarda gezince sorunu çözdüm. Pompanın kenarında bir USB bağlantısı var o bağlantıyı anakartta USB portuna takmam gerekiyormuş. Baktığımda ise com diye bir kısımda takılıydı dalgınlığıma vermem gerek sanırım. Şu an yazılımdan RPM değerlerini görebiliyorum ve yazılım otomatik ayarlıyor artık en yüksek hızda dönmüyor. Sıcaklık değerleri ise boşta 29-32 derece arası değişiyor.

RPM yi ve fanları kontrol edebilmek için USB baglantısının yapılmış olması şarttı sorunu da kendiniz çözmüşsünüz keyifli kullanımlar.

Geri
Yukarı