O.C yapmak darboğazı azaltır mı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

ayberkeren

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar;

İşlemcim FX-6100 ekran kartım Evga 1050 Ti SSC ancak PUBG oyununda yüksek derecede darboğaz yaşıyorum. Afterburner'dan memory clock ve core clock değerlerini biraz azalttım. İşlemci MHz yükseltmem darboğazı azaltır mı veya çoğaltır mı?

Veya bildiğiniz herhangi bir azaltma yöntemi var mı? BIOS'tan vereceğiniz ayarları da uygulayabilirim.

20180714183018_1.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Ekran kartının performansını kısmanın size ne gibi bir getirisi olacağını düşündünüz ki? Stok değerlerde kullanın. İşlemci performansınız yetersiz kaldığına göre işlemciye OC yaptığınızda darboğaz azalacaktır elbette.
Ekran kartının performansını kısmanın size ne gibi bir getirisi olacağını düşündünüz ki? Stok değerlerde kullanın. İşlemci performansınız yetersiz kaldığına göre işlemciye OC yaptığınızda darboğaz azalacaktır elbette.

Çözüm
O işlemci o ekran kartına darboğaz yapmaması lazım. İşlemciye OC yapmak darboğazı azaltacaktır.

Oyun ayarlarını yükseltip dener misiniz ?
2. nesil i3 + 1050 Ti ikilisi bile çok iyi değerler veriyor. Yapmaması gerekir.

Oyun ayarlarını yükseltip dener misiniz ?
2. nesil i3 + 1050 Ti ikilisi bile çok iyi değerler veriyor. Yapmaması gerekir.

Oyun ayarlarını yükseltmem PUBG'de aksine işlemciyi daha çok yormayacak mıdır?

Yükseltmekı gerekirse hangi ayarları yükseltebilirim?

O.C ile işlemciyi 4.2 Ghz yaptım. Ancak değişim olduğunu anlayamadım.

Discord ile özelden görüşebilirsek çok sevinirim. Ayberk Eren#5569 adresinden özel görüşebilirsek sevinirim. Tek arkadaşa özel değil sesli bir görüşme yapmak isteyenler ekleyebilir.

@Cern99 @Akif @Cem KARADEMİR

@ayberkeren Kenar yumuşatmayı yüksek, diğerlerini orta ayar deneyebilirsiniz. Siz görüntü kalitesini düşürdükçe ekran kartından kalkar yük, işlemciye geçer. Görüntü ayarlarını yükselttikçe ise ekran kartına biner yük.

İyi de işlemci zorlandığı için ekran kartı performansın tamamını kullanamıyor. Ayar yükseltince işlemciden ekran kartına geçmeyecek mi tam tersine?

@Cem KARADEMİR

Oyunun kalitesini düşürdük. Yük işlemciye geçti.
Oyunun görüntü kalitesini arttırdık. Yük ekran kartında. Bu sefer yükü ekran kartı sırtladığı için işlemci daha rahat çalışıyor.
Ha işlemci güçsüz olur %95-100 arası çalışır ve ekran kartın güzel olsa bile işlemci yetemez ve darboğaz meydana gelir.
Ama işlemci öyle çok kötü bir işlemci değil. Kaldı ki PUBG işlemciyi aman aman yoran bir oyun değil. Siz dediğim ayarlarda bir deneyin sonuçları bekliyorum.

Oyunun kalitesini düşürdük. Yük işlemciye geçti.
Oyunun görüntü kalitesini arttırdık. Yük ekran kartında. Bu sefer yükü ekran kartı sırtladığı için işlemci daha rahat çalışıyor.
Ha işlemci güçsüz olur %95-100 arası çalışır ve ekran kartın güzel olsa bile işlemci yetemez ve darboğaz meydana gelir.
Ama işlemci öyle çok kötü bir işlemci değil. Kaldı ki PUBG işlemciyi aman aman yoran bir oyun değil. Siz dediğim ayarlarda bir deneyin sonuçları bekliyorum.

Tamam verdiğiniz ayarları yaklaşık 30 dakika denetleyeceğim. Ardından screenshot ile bilgileri aktaracağım. Çok teşekkürler.
Ayrıca bir şey soracağım ben overclock ile işlemcimi 4.2 Ghz yaptım ve Turbo Core Technology açtım işlemciyi yorar mı temel frekans değerine geri döndüreyim mi veya düşüreyim mi?(3.6 Ghz)

@Cem KARADEMİR
Dediğin ayarları uyguladım. Ekran kartı yüzdesi arttı ancak FPS'de drop ve düşüşler yaşanmaya başladı ne ile alakalıdır. Ekran kartı driver silip tekrar yüklesem faydası olabilir mi?
20180715224839_1.jpg
20180715224839_1.jpg
Tamam verdiğiniz ayarları yaklaşık 30 dakika denetleyeceğim. Ardından screenshot ile bilgileri aktaracağım. Çok teşekkürler.
Ayrıca bir şey soracağım ben overclock ile işlemcimi 4.2 Ghz yaptım ve Turbo Core Technology açtım işlemciyi yorar mı temel frekans değerine geri döndüreyim mi veya düşüreyim mi?(3.6 Ghz)

@Cem KARADEMİR
Dediğin ayarları uyguladım. Ekran kartı yüzdesi arttı ancak FPS'de drop ve düşüşler yaşanmaya başladı ne ile alakalıdır. Ekran kartı driver silip tekrar yüklesem faydası olabilir mi?
20180715224839_1.jpg
20180715224839_1.jpg

@Cem KARADEMİR

Dosya Ekleri

• 20180715224849_1.jpg
    20180715224849_1.jpg
    593,7 KB · Görüntüleme: 130
Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı