OBP Sistemi Şu Şekilde Olsa Nasıl Olur?

316219

Hectopat
Merhaba,

OBP sisteminde biliyorsunuz ki, diploma puanınız ne ise 5 ile çarpılıp çıkan sonuç da 0,12 ile çarpılıyor. Çıkar değer de 30-60 arası bir puan oluyor ve ham puana ekleniyor. İsterseniz en iyi isterseniz en kötü isterseniz özel isterseniz fen lisesi hiç fark etmiyor.

Keşke şöyle olsa, tüm liseler 0,12 yerine, Türkiye'deki en iyi liseden en kötü liseye doğru bu katsayı azalarak gitse. Türkiye'de 1. sırada olan liseden mezun olanların diploma puanı 5 ile çarpıldıktan sonra 1 ile çarpılsın, aşağılara doğru giderek azalsın. En kötü lisenin katsayısını hesaplayamadım çünkü en kötü liseyi bulamadım. Binlerce lise var yazıyordu ama, neyse, siz biliyorsanız yorumlarsanız sevinirim.

Bu şekilde, bu sistemle beraber YKS'de alınabilecek en yüksek puan (ham + obp olarak) 1000 oluyor. 500 ham puan ve 500 OBP olarak (Dediğim gibi, Türkiye'nin en başarılı lisesinden, diploma notu 100 olan birinin bu notu 5 x 1 şeklinde 500 olacak.)

Sizce böyle bir sistem gelse nasıl olur? OBP şişirme ve haksızlık durumları önlenebilir mi? Emeğiyle iyi devlet liselerinden mezun olan insanlar, özel liselerde şişirilen OBP'ler yüzünden çok sıkıntı çekti, ben dahil.

OBP sistemi kaldırılsın demiyorum, sonuçta lise ortalamamız da bizim ham puanımıza eklenmeli ama bu işi daha adaletli yapmak gerekiyor. Madem eğitimde fırsat eşitliği istiyoruz, o zaman insanlar OBP'yi kafaya takmadan, herkesin eşit bir şekilde gireceği asıl üniversite sınavına hazırlansınlar. OBP sınavına değil.

Bu arada bu fikir benim değil, YouTube'da "AkademikLink" kanalından duymuştum. Bu kanalda "OBP HIRSIZLIĞI" diye bir video vardı, galiba oradan aklımda kalmış. Aklımda yanlış da kalmış olabilir, videoyu mutlaka izlemenizi öneriyorum, video 8 dakika.

İyi akşamlar, yorumlarınızı bekliyorum.

Edit: İçerisinde bulunduğunuz lisenin öğrencilerinin "YKS sınavınındaki başarısına göre" katsayı değişmeli deniyor videoda.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı