OBS Studio yayında Bitrate düşürüyor

primacausa

Centipat
Merhaba.
OBS Studio üzerinden yayın yaparken bir problem yaşıyorum. 4000 bitrate vs stabil yayın yaptığım ayarlarım var.

-OBS belli bir süre boyunca stabil 4200 bitrate veriyor. Sonra bir anda, ne sebep oluyor fikrim yok, az bit vermeye başlıyor, bir anda stabil 4200'den 2700'lere iniyor, oyun pingim aşırı artıyor.
Ve düşük bitrate bu şekilde devam ediyor. Belli bir süre sonra düzelebiliyor 4200'lere tekrar yükseliyor. Lakin bir süre sonra tekrar problem baş gösteriyor.

(Bu olay olurken görev yöneticisine bakıyorum normalde stabilken 4MB ağ kullanıyor gösteriyor. Ama bu problem başlayınca 6MB ağ kullanmaya başlıyor.) Aynı zamanda oyunda pingim de çok fazla artıyor. Çok kere denedim kaldırdım tekrar yükledim, farklı sürüm dahi yükledim; problemi çözemedim.
İnternet hızında hiçbir sorun yok hız testi gayet normal yıllardır aldığım değerler. Aylarca yayın yaparken kullandığım değerleri yine alıyorum aynı şekilde. Bir kaç ay sonra yayın yapayım derken bu sorunla karşılaşmak üzdü.

***Problemin internet sağlayıcımla ilgili olduğunu düşünmüyorum çünkü aldığım değerler gayet normal her zamanki değerlerim. 35 download 6 upload. Kimse upload az demesin yıllarca ben 4000 bitrate rahatça yayın yapabiliyordum. Birkaç ay ara verdikten sonra dün açtım yayın, problemi fark ettim.
***Problem Twitch ile mi alakalı acaba denemek için YouTube yayını açıp deneyeceğim.
***Problem OBS Studio ile mi alakalı bunu bilmek için Streamlabs kurmayı düşünüyorum.

LÜTFEN Bilgisi olan yardımını esirgemesin... Şimdiden çok teşekkürler...

Öncelikle merhaba.

Sizlerden belli başlı kaynak elde etmemiz, görmemiz gerekli sorunun ne olduğunu tespit etmek ve çözüm önerisi sunmak adına.

Hangi firmadan hizmet almaktasınız?
Kullandığınız modem nedir?
Paket bilginize bakarak VDSL olduğunu düşünüyorum.

Yayın açma süresinde modeme bağlı cihazlar var mı?
Bağlı olan cihazların tüketimine baktınız mı?
Yayın sırasında kablosuz ağ kapatarak test ettiniz mi?

Ethernet sürücüsü ve modem yazılımın son sürümüne sahip misiniz?

Yayın dışında upload tüketimine bakın. Belirlenen tüketimi mevcut hızdan düşerek hesaplamak şart.

Anlık bitrate dalgalanmasının sebepleri bellidir.
1- Yetersiz hız değeri.
2- Modeme bağlı cihazların hızı tüketmesi sonucu yeterli hız kalmaması.
3- Paket kaybı.
4- Yanlış kodlama ayarları.
5- İSS kaynaklı sunucu ve çıkış sorunları, diğer etkenler.

Paket kaybı yaşandığında bu durum çok olur.
Buna sebep olan şey İSS sunucusu veya hop noktalarındaki kısıtlama, sorunlardır. Yurtdışına çıkışlar zaten sorunlu.
Bu sebeple paket kaybı tespiti için aşağıdaki programdan test alıp sonuçları paylaşın.
Test edilecek sunucular ise aşağıdadır.

Özel olarak tüm sunucuları atıyorum Avrupa olarak.
vie02.contribute.live-video.net
prg03.contribute.live-video.net
prg02.contribute.live-video.net
cph.contribute.live-video.net
hel.contribute.live-video.net
mrs.contribute.live-video.net
mrs02.contribute.live-video.net
cdg10.contribute.live-video.net
cdg02.contribute.live-video.net
ber.contribute.live-video.net
dus01.contribute.live-video.net
fra02.contribute.live-video.net
fra05.contribute.live-video.net
muc01.contribute.live-video.net
mil02.contribute.live-video.net
ams02.contribute.live-video.net
ams03.contribute.live-video.net
osl.contribute.live-video.net
waw.contribute.live-video.net
mad02.contribute.live-video.net
mad01.contribute.live-video.net
arn.contribute.live-video.net
lhr03.contribute.live-video.net
lhr04.contribute.live-video.net

Aşağıdaki kaynaktan elde edeceğiniz uygulama ile yine Avrupa sunucularını test edin.

Bu testlerin sonuçlarını paylaşın.
Durumu görerek konuşmak çok daha net olacaktır.

Öncelikle merhaba.

Sizlerden belli başlı kaynak elde etmemiz, görmemiz gerekli sorunun ne olduğunu tespit etmek ve çözüm önerisi sunmak adına.

Hangi firmadan hizmet almaktasınız?
Kullandığınız modem nedir?
Paket bilginize bakarak VDSL olduğunu düşünüyorum.

Yayın açma süresinde modeme bağlı cihazlar var mı?
Bağlı olan cihazların tüketimine baktınız mı?
Yayın sırasında kablosuz ağ kapatarak test ettiniz mi?

Ethernet sürücüsü ve modem yazılımın son sürümüne sahip misiniz?

Yayın dışında upload tüketimine bakın. Belirlenen tüketimi mevcut hızdan düşerek hesaplamak şart.

Anlık bitrate dalgalanmasının sebepleri bellidir.
1- Yetersiz hız değeri.
2- Modeme bağlı cihazların hızı tüketmesi sonucu yeterli hız kalmaması.
3- Paket kaybı.
4- Yanlış kodlama ayarları.
5- İSS kaynaklı sunucu ve çıkış sorunları, diğer etkenler.

Paket kaybı yaşandığında bu durum çok olur.
Buna sebep olan şey İSS sunucusu veya hop noktalarındaki kısıtlama, sorunlardır. Yurtdışına çıkışlar zaten sorunlu.
Bu sebeple paket kaybı tespiti için aşağıdaki programdan test alıp sonuçları paylaşın.
Test edilecek sunucular ise aşağıdadır.

Özel olarak tüm sunucuları atıyorum Avrupa olarak.
vie02.contribute.live-video.net
prg03.contribute.live-video.net
prg02.contribute.live-video.net
cph.contribute.live-video.net
hel.contribute.live-video.net
mrs.contribute.live-video.net
mrs02.contribute.live-video.net
cdg10.contribute.live-video.net
cdg02.contribute.live-video.net
ber.contribute.live-video.net
dus01.contribute.live-video.net
fra02.contribute.live-video.net
fra05.contribute.live-video.net
muc01.contribute.live-video.net
mil02.contribute.live-video.net
ams02.contribute.live-video.net
ams03.contribute.live-video.net
osl.contribute.live-video.net
waw.contribute.live-video.net
mad02.contribute.live-video.net
mad01.contribute.live-video.net
arn.contribute.live-video.net
lhr03.contribute.live-video.net
lhr04.contribute.live-video.net

Aşağıdaki kaynaktan elde edeceğiniz uygulama ile yine Avrupa sunucularını test edin.

Bu testlerin sonuçlarını paylaşın.
Durumu görerek konuşmak çok daha net olacaktır.
Türknet kullanmaktayım. Kullandığım modem zyxel modem gayet memnunum. Ki zaten kullanıyordum yayın yaptığım zamanda da. 35download 6 upload değerim var. Yine aynı şekilde yayında sorun olmadığı zamanlarda da aynıydı bu değerler ve obs ayarlarım. Modeme bağlı cihaz yok. Ethernet sürücüsü yeni kaldırdım sırf ondan kaynaklanıyor mu diye daha denemedim lakin yine çözülmeyecek biliyorum.

1-Hız değerim yetersiz değil.
2-Modeme bağlı cihaz yok.
3-Paket kaybı yaşıyor muyum bilmiyorum lakin yayın açmadığım zamanlarda internet akıyor hiçbir sorun olmadan. Oyunlarda da paket loss hiç yok.
5-İSS ne oluyor bilmiyorum lakin yine benim sorunumla alakası olduğunu düşünmüyorum. Çünkü zaten bu interneti kullanarak yayın açıyordum sorunsuz şekilde. Sorun ilginç bir sorun.

Bir de sunucular hakkında şunu söylemek istiyorum. Benim sorunumun kaynağının sunucular olduğunu düşünmüyorum. İnternet aynı ayarlar aynı. Tek fark win11 kullanıyorum. Tekrardan söylüyorum daha önceden sorunsuz bir şekilde aynı ayarlarla yapıyordum yayınımı. Win11 kurdum her şeyi yükledim sorunsuz şekilde.
Obs studio veya streamlabs farketmiyor ikiside bu şekilde saçmalıyor. E tabii bunun win11 ile alakası var mıdır onu hiç bilmiyorum. 24 saat sonra yayın açabiliyormuşum youtube üzerinden. Yarın onu deneyeceğim acaba twitch hesabımla alakalı veya twitch ile alakalı mı diye. Bu şekilde cevaplayabilirim sizin düşüncelerinizi. Çok teşekkür ederim yorumunuzu yada bir şey söylemek isterseniz mutlaka bekliyorum. Çözmek çok istiyorum bu durumu.
@Mevlüt Çetinkaya Ek olarak şuan bir deneme yayını yaptım. Sorun aynı şekilde ortaya çıktı. Lakin bu sefer şunu farkettim. Bitrate düşüyor evet aynı zamanda yayının fpsi 20 ye düşüyormuş. Twitch üzerinden baktım yayına kötüleştiği vakit direkt fps de 20 ye düşüyor. Şuan bu olayı farkedince win11 ile alakası olabileceğini daha çok düşünüyorum. Win10 sıfırdan kuracağım öyle gözüküyor. Acaba son versiyon win10 iso dosyası nasıl buluyoruz?
NOT: Bu problemi yaşadığım anda bitrate 2700 lere iniyor dedik üstte açıkladık. Yayını kapat aç yapınca düzeliyor fakat yine bir süre sonra illaki oluyor. Ama yayını kapat aç yapmasam sorun devam edecekti düzelmeyecekti. Anlatabildim mi? Umarım anlatabilmişimdir. Çözüm nedir sorun nedir daha doğrusu anlamış değilim. Çok ilginç ve bu sorunu yaşayan çokça insan var.

Son düzenleme:
Turknet aboneliğinde statik IP hizmeti aktif mi? Değilse CGN IP hizmetinden bağlantı sağlıyorsunuz demek.
CGN IP'nin ne olduğunu biraz araştırın.

Yaşadığınız sorunun temeli CGN IP'a bağlı olabilir.

Windows 11 ile yayın programları hala uyumlu değil. Sorunun temeli yine bu olabilir.

FPS düşmesi genelde işleme, kodlama kaynaklı kare kaybında ortaya çıkar.
Bitrate düşmesi veya dalgalanması ise ağ üzerindeki hatadan meydana gelir.

OBS istatistikler sekmesini aktif edin. Bu sekmeden gerekli takibi yapın.

Çözüm arayışında yapmanız gereken şeyleri tekrar hatırlatıyorum.

Kullandığınız sistem donanımını bizimle paylaşın.
OBS üzerindeki ayarlarınızı bizimle paylaşın.
Network Troubleshooting Solutions | PingPlotter ile sunucuları test edip ekran alıntısı alarak görselleri bizimle paylaşın.
TwitchTest | r1ch.net. ile Avrupa sunucularını test edin ve bizimle paylaşın.

Sistemi Windows 10 üzerine geri döndürmek istiyorsanız eğer;
Windows 10'u İndirin bu kaynaktan aracı indirin.
UBS belleğe kurulumu gerçekleştirin. Sonra Windows yükleme işlemine başlayın temiz kurulum yaparak.

Yapacağınız bu işlemlerden sonra sorun devam ederse eğer OBS den yapılandırma sihirbazını aktif edin. Buradan yapılacak işlemde sistem donanımına bağlı ayarlama tanımlanır. Sorun bu şekilde çözümlenebilir.

Ayrıca şunu belirtmek istiyorum. Sizden bir görsel paylaşımı, işlem sonuç görseli paylaşmanızı isteyen olursa forumda çekinmeden bu işlemi gerçekleştirin.
Kimse sizin yaşadığınız sorunu görmeden, değerleri incelemeden bir yönlendirme yapamaz.

Problem OBS Studio'dan kaynaklı. Yayıncılığa yeni başladım. 3-4 gün OBS'den 1080p 60 FPS net yayın yaparken birkaç gün sonra yayında çamurlaşmalar oldu. 7.5 MB upload alıyorum fakat 2.5k bit Rate bile veremiyorum. Bir de Twitch Studio'yu deneyeyim dedim ve 1080p 60 FPS tertemiz yayın açtım. Sen de bir dene.

@primacausa hocam bir gelişme oldu mu? Aynı sorunu yaşıyorum. 6000 veriyorum fakat 3700 de kalıyor benim de. Bir gelişme söz konusu mu? Nasıl çözüm aldınız?

Hocam bu sorunun sebebi OBS'in sizin belirlediğiniz bitrateden daha fazlasını kullanması. Siz 6000 verdiğinizde OBS 6000 civarında kullanıyor ama belirli aralıklarla 7000 8000'e kadar çıkıyor kullanımı. Bu yüzden de tüm internetiniz harcanıyor ve OBS de bu sebeple 3700 gözüküyor. Aynı sorun bende de var. Daha bugün canlı yayın açtım 2 saatlik canlı yayınımda RDR2 offline oynadım ve bu bahsettiğim OBS'in fazla internet çekmesi olayı yaklaşık bir 20-30 kere falan oldu ve her olduğunda bir 15 20 saniye sürüyor. Bunun için bitrate değerinizi daha düşük seviyelere çekmeniz gerekiyor. Ben 7.7 yaklaşık upload alıyorum 1080p yayın için 6000 verebilirim ama bu bahsettiğim sebepten dolayı 720p 4500 bitrate yayın yapıyorum. Şimdi deneme için 4000'e çekeceğim birrate i bakalım bu sıkıntılar düzelecek mi diye. Sizde 720p 4500 bitrate yaparsanız işinize yarar.

Geri
Yukarı