Obsesif kompulsif bozukluktan nasıl kurtulunur?

Duman_TR

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba. Pskiyatriste gidiyorum ve ayrıca ilaç da kullanıyorum. Ancak pek işe yaramıyor gibi normalde ilk 2-3 hafta işe yaradı ama artık yaramıyor gibi. Bu bende doğuştan da olabilir bebekliğimden beri takıntılarım var. Ailemde bıktı ben de bıktım. Beynimde biri varmış gibi birisi konuşuyor. Bu ses Allah'a karşı kötü sözler kullanıyor.

Aklımdan geçen iğrenç düşünceler ve görüntüleri size söyleseydim şaşırırdınız. Ben bunu istemiyorum, hayatım bitti. Aranızda kurtulan veya ailesinden yakınından kurtulan varsa nasıl kurtulduğunu açıklayabilir mi? Şimdiden Allah razı olsun.

(Diğer takıntılarım ise: Gusül ve namaz abdestinde takıntı, elimi temiz hissetmemek, ani unutkanlık, bir iş yaparken sayı saymak, değişik hisler depresyonlar, dua okurken zorlanma, bir şey yapmadığım halde yapmış gibi hissetme, yazı okurken yanlış veya tekrar oku hissi. Ve beynimdeki konuşan ses dini küfür ediyor.)

Böyle bir durum eskiden bende de vardı, özellikle dua ederken vs. Allah'a küfür ediyordu içimdeki ses. Sonradan kendiliğinden geçti, ben bundan kimseye bahsetmemiştim ama şu anda nadiren de olsa kafamın içinde konuşan birisi oluyor. O bahsettiğiniz diğer takıntıların neredeyse hepsi bazı kişilerde vardır bence.

Engel olmaya çalıştıkça daha da fazla artacak bu düşünceleriniz.
Düşünceleriniz size zarar veremez o yüzden akışına bırakın düşünün düşündüğünüz şeyin gerçek olmadığını saçmaladığınızı fark edin.
İşinizi yapmaya devam edin.

Engel olmaya çalıştıkça daha da fazla artacak bu düşünceleriniz.
Düşünceleriniz size zarar veremez o yüzden akışına bırakın düşünün düşündüğünüz şeyin gerçek olmadığını saçmaladığınızı fark edin.
İşinizi yapmaya devam edin.

Katılıyorum buna.

Merhaba. Pskiyatriste gidiyorum ve ayrıca ilaç da kullanıyorum. Ancak pek işe yaramıyor gibi normalde ilk 2-3 hafta işe yaradı ama artık yaramıyor gibi. Bu bende doğuştan da olabilir bebekliğimden beri takıntılarım var. Ailemde bıktı ben de bıktım. Beynimde biri varmış gibi birisi konuşuyor. Bu ses Allah'a karşı kötü sözler kullanıyor.

Aklımdan geçen iğrenç düşünceler ve görüntüleri size söyleseydim şaşırırdınız. Ben bunu istemiyorum, hayatım bitti. Aranızda kurtulan veya ailesinden yakınından kurtulan varsa nasıl kurtulduğunu açıklayabilir mi? Şimdiden Allah razı olsun.

(Diğer takıntılarım ise: Gusül ve namaz abdestinde takıntı, elimi temiz hissetmemek, ani unutkanlık, bir iş yaparken sayı saymak, değişik hisler depresyonlar, dua okurken zorlanma, bir şey yapmadığım halde yapmış gibi hissetme, yazı okurken yanlış veya tekrar oku hissi. Ve beynimdeki konuşan ses dini küfür ediyor.)

Bu durumu çok yaşamıştım sadece bende değil Instagram'da videolarda gezinirken bu durumla ilgili bir ayet ya da bir söz görmüştüm. Bu durumu yaşayanların günaha girmediği gibi şeyler yazıyordu, üstelik videonun iyi bir etkileşimi vardı ve yorumlarda çoğu kişinin bu durumda olup Allah'a minnet ettiğini görmüştüm. Doğrusu gerçekten içim rahatlamıştı ve bu durumu ilerleyen zamanda unutmuştum. Takıntınızı ne kadar düşünürseniz beyniniz onu o kadar ön plana alır ve bunu bir tehlike durumundasınız gibi sürekli olarak size sinyal verir ve sizi o duyguyla ele geçirir bazı takıntılarımı sıkılarak ve artık korkmayarak atlatmıştım ben sizin yerinizde olsam psikiyatriste gitmez ilaç kullanmazdım bu ilaçlar her daima sizin hasta olduğunuzu onlara ihtiyacınız olduğunu ve kullanmazsanız daha kötü bir duruma geleceğiniz hissiyatı verir benim düşüncem tek ihtiyacınız olan gerçek bir kararlılığa sahip olmanız.

Böyle bir durum eskiden bende de vardı, özellikle dua ederken vs. Allah'a küfür ediyordu içimdeki ses. Sonradan kendiliğinden geçti, ben bundan kimseye bahsetmemiştim ama şu anda nadiren de olsa kafamın içinde konuşan birisi oluyor. O bahsettiğiniz diğer takıntıların neredeyse hepsi bazı kişilerde vardır bence.
Oğlum sen şizofrensin.

Bunlar bende de vardı mesela sürekli kapıyı açıp kapatma isteği geliyordu durduramıyordum kendimi saatlerce kapı açıp kapatıyordum bir türlü gerçekten kapandığına ikna edemiyordum sanki açık unutacağım ve hırsız girecek gibi geliyordu.

Geri
Yukarı