Obsesif kompulsif bozukluktan nasıl kurtulabilirim?

İzlemediğin şeyi başka birine niye sunuyorsun? Durum sağlık arkadaşlar yaşamayan, bilmeyen lütfen mesaj atıp da durumu daha kötü hale getirmesin. Bu durumun uzmanına gözüküyorsun zaten anlat doktorlarına en iyi çözümü onlar bilirler.
Doktorlar senin düşündüğün gibi tedavi uygulamıyolar insanların duygusunu azaltmaya çalışıyolar duygu azalırsa yine çıkmaz mı sektöre göre hareket ediyolar izzet güllü ise bize bilinmeyen gerçekleri anlatıyor insanlara yardım ediyor attığım kişi öyle boş bir insan değil.

İzlemediğin şeyi başka birine niye sunuyorsun? Durum sağlık arkadaşlar yaşamayan, bilmeyen lütfen mesaj atıp da durumu daha kötü hale getirmesin. Bu durumun uzmanına gözüküyorsun zaten anlat doktorlarına en iyi çözümü onlar bilirler.
Hocam aslında sizde haklısınız. Ancak ben Psikolog İzzet Güllü'yü daha önce izlemiştim bu bozukluktan kurtulmak için ücretsiz videolar çeken birisi.

Doktorunla durumu paylaş o gereken doz ayarlamasını veya ilaç değişikliğini yapar. Ayrıca bu tür ilaçlar etkisini genelde 1-2 ay sonra göstermeye başlıyor sabretmeye çalış.

Bende de ileri derece anksiyete sorunu vardi. Doktor bana Ativan yazmisti, o butun anksiyeteyi bicak gibi kesiyor ama tabii bagimlilik yapici bir ilac. OKB durumlarinda neden oldugunu bilmedigim bir sekilde Benzodiazepin'lere basvurmuyorlar. Aslinda bir Ativan tabletine bakar butun sikintinin geciktirilmesi.

Bende de ileri derece anksiyete sorunu vardi. Doktor bana Ativan yazmisti, o butun anksiyeteyi bicak gibi kesiyor ama tabii bagimlilik yapici bir ilac. OKB durumlarinda neden oldugunu bilmedigim bir sekilde Benzodiazepin'lere basvurmuyorlar. Aslinda bir Ativan tabletine bakar butun sikintinin geciktirilmesi.
Yani hocam bağımlılık yapıyorsa sıkıntı değil mi? Sonuçta hayatının sonuna kadar ilaç kullanamazsın ki. O yüzden bence en ama en kötü durumda öyle bağımlılık yapıcı ilaç kullanılmalı.

Yok hocam hatta yeşil reçetenin ne olduğu hakkında hiç bir fikrim bile yok. İlacı en az 6 ay kullanmam söylendi ben kullanalı daha 2 ay falan oluyor bilmiyorum fazla mı acele ediyorum.
Fazla acele ediyorsunuz. En kısa süren kronikleşmiş ruhsal sorun/hastalıkta bile bir seneden aşağı çözüm bulmanız pek olası değil. Burada üç önemli şey var:
1-Gittiğiniz hekim veya doktordan emin olmak.
2-Gittiğiniz hekim veya doktorun söylediklerini dikkatli, takip ederek ve dışına çıkmayarak uygulamak. (Özellikle ilaçlar konusunda ve tedaviye yön verecek tavsiyeler konusunda)
3-En önemlisi sabırlı olmak.
Durumdan sizin de rahatsız olmanız tedavi açısından olumlu bir etken olarak görülür ama sabırsızlıkla bunu kısır döngüde sıkıştırabilirsiniz o yüzden mümkün olduğunca sakin olmaya çalışın. Zaten tedavi olsanız da olamasanız da bir duruma alışacaksanız ya tedavi olup daha az veya hiç takıntınız (genelleme için bunu kullandım anladığınızı varsayıyorum) olmadan ya da tedavi olmadan takıntılarla. Sabrettiğiniz ve istikrar sağladığınız sürece ilkinin olacağı umulur.

Geri
Yukarı