Obsesif kompulsif bozuklukla başa çıkmak

mtn170dx

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba başlıktan da anlayacağınız üzere bende obsesif kompulsif bozukluk var ve bunun için psikiyatriste de gittim ve 1 aydan biraz fazla süredir ilaç kullanıyorum. İlaçlar başlarda bir nebze iyi gelse de hala tamamen atlatabilmiş değilim, özellikle son zamanlarda daha fazla takmaya başladığımı fark ettim açıkçası ve hatta bu ilaçların işe yarayıp yaramadığından bile emin değilim, belki de kafaya takmamı gerektirecek bir olay yaşamamışımdır ilk haftalarımda. Son zamanlarda ne olduğunu anlatamayacağım bir takım şeyler yaşadım anlatmayı çok istesem de fazla özele giriyor, aile içi olaylar diyebiliriz. Uzun lafın kısası sizce ben bu hastalıkla nasıl başa çıkabilirim? Çevremdekiler her şeyin kafamda olduğunu söylüyor bu aslında doğru sayılır ama öyle ha deyince olmuyor işte. Tek yolu insanlarla iletişimi kesmek gibi gözüküyor şimdilik maalesef. Önerileriniz varsa veya bu hastalığı çözebilenler varsa deneyimlerini ve çözümlerini paylaşırsa çok mutlu olurum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Rahatsız eden düşünceleri o anlığına bastırmak için yaptığın hareket veya tekrar eden davranışları mesela bir zaman belirle ve bu sefer yapma. Bırak bu sefer bakma, yıkama, kontrol etme, dokunma vs.
ara ara kendini maruz bırak. Bu obsesyon yaratan düşünce karşısında eyleme geçme ve izle bakalım bir süre ne olacak. Aklım kalır diye endişe etsen bile pes etme bir kez de böyle dene bakalım.

Dostum bu olay birden bire puf diye geçmeyecek. 1 ayda hiç geçmeyecek. Sabırlı ol ve doktorundan bilgi al. İlaçlarını sabırla düzenli şekilde kullanman lazım. İstersen doktoruna sor.

Bir ay ilaçlardan sonuç almak için daha çok erken ilaçlarını düzenli olarak kullan. Zor olacak biliyorum ama insanların ne dediğini önemsememeye çalış. İnsanlarımız ne yazık ki psikolojik rahatsızlıklar konusunda çok bilgisiz.

Bu böyle maalesef, kolay atlatabileceğin bir problem değil. Yani bizde genetik olarak bu durum var ama söyleyebileceğim tek şey kafanı meşgul etmek. Başka uğraşlar ile uğraşman lazım, spor gibi vs.

Yeni konular

Geri
Yukarı