OBS'te yayın yaparken oyunda ufak takılmalar

Oğulcan Koçer

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, OBS üzerinden GTA RP yayını yaparken ilk 2 saat sorun yokken sonradan böyle ufak ufak takılmalar oluyor oyunun içerisinde, sizce neden? Çözümünü bilen varsa cevaplarsa sevinirim. (diğer oyunlarda pek böyle bir şey hissetmiyorum ancak gtarp yani FiveM'de hissedebilecek şekilde anlık mouse çevirirken takılmalar donmalar oluyor.)

Belki FiveM RAM şişmesi gibi bir hata yapıyor olabilir.

Donanım bilgisiyle OBS ayarlarını paylaşabilir misin?

Belki FiveM RAM şişmesi gibi bir hata yapıyor olabilir.
Derken kral? Ram şişmesi ne oluyor? bildiğimiz şişme olduğunu düşünmüyorum.

Donanım bilgisiyle OBS ayarlarını paylaşabilir misin?
Hocam şuan pcde değilim ama eski ayarlarım var onda da oluyordu bu ayarlad üstündən anlatayım.
1. Görselde değiştirdiğim 5k bitrate ve ileri bakma kapalı. 2. Görselde çıkışı değiştirdim ve boyut azaltma filtresini lancousz du sanırım öyle birşey yaptım. Ancak eski ayarlarımda bile 2-3 saat sonra yine aynı donmalar oluyordu.

Dosya Ekleri

• Screenshot_4.png
    Screenshot_4.png
    39,3 KB · Görüntüleme: 21
  • Screenshot_3.png
    Screenshot_3.png
    22,5 KB · Görüntüleme: 22
Çıkışı yeniden boyutlandırma kutucuğunu işaretle ki işlemi ekran kartın yapsın, işlemciye fazla yük bindirmeyelim. GTAV zaten işlemciye dayanan bir oyun.

Derken kral? RAM şişmesi ne oluyor? Bildiğimiz şişme olduğunu düşünmüyorum.

Hocam şu an PC'de değilim ama eski ayarlarım var onda da oluyordu bu ayarlad üstündən anlatayım.
1. Görselde değiştirdiğim 5K bitrate ve ileri bakma kapalı. 2. Görselde çıkışı değiştirdim ve boyut azaltma filtresini lancousz du sanırım öyle bir şey yaptım. Ancak eski ayarlarımda bile 2-3 saat sonra yine aynı donmalar oluyordu.

RAM şişmesi şöyle:
Oynadığın oyunda ya da programda RAM'e alınanlar temizlenmediğinde RAM iyice hafıza olarak dolmaya başlıyor. Teknik olarak şişme değil yazılımsal olarak şişme yani.

Çıkışı yeniden boyutlandırma kutucuğunu işaretle ki işlemi ekran kartın yapsın, işlemciye fazla yük bindirmeyelim. GTAV zaten işlemciye dayanan bir oyun.
Evet kral o tik de işaretli zaten.
RAM şişmesi şöyle:
Oynadığın oyunda ya da programda RAM'e alınanlar temizlenmediğinde RAM iyice hafıza olarak dolmaya başlıyor. Teknik olarak şişme değil yazılımsal olarak şişme yani.
Nasıl temizleme kral? Temp və %temp% gibi mi?

Çıkışı yeniden boyutlandırmanın hiçbir faydası olmaz. Zaten ekran kartı üzerinden kodlamayı seçmişsin, o ayarın asıl amacı yayına ayrı, kayıtlara ayrı çözünürlük vermek. Ram belleğini temizlemek için ISLC indirebilirsin ama oyunun ortasında programı açıp ram belleğini temizlemek kullanışlı olmaz. Rami arttırmak için fiziksel olarak ram almayacaksan sanal bellek kullanabilirsin. Ama zaten 32GB ramin var ondan kaynaklı olması bence mümkün değil. Ram kısa süreli bellektir her bilgisayarı kapatıp açtığında zaten sıfırlanır. Laptop kullandığını da göz önünde bulundurarak bence problemin ısıdan kaynaklanıyor. Oyun esnasında ısıları takip et, eğer ısı kaynaklıysa havalandırmayı geliştirmek için stand alabilirsin. Elinden de bilgisayara ısı geçer 1 derece 1 derecedir diyerek harici klavye kullanabilirsin. Ek olarak oyunun ayarlarını özellikle keskinleştirmeyi düşürebilirsin. V-Sync açıp 60 FPS'e kilitleyebilirsin. Tessalation'ı kapatabilirsin. Şuanda GTA 5 yüklü değil, ayarları kontrol edemiyorum. Tam detaylı öneride bulunamayacağım. Ayarlar ile oynayarak dene test et, herhangi bir değişiklik oluyor mu ona göre tekrardan kontrol sağlarız. Deneyebileceğin bir çok ayar daha var, oyun modunu kapatıp/açıp deneyebilirsin, donanım hızlandırma aynı şekilde, OBS'e görev yöneticisinden öncelik verebilirsin. Yönetici olarak çalıştırabilirsin, Windows'un işaretçi hızlandırma özelliğini kapatabilirsin vs. bin bir çeşit yöntem deneyebilirsin.

Çıkışı yeniden boyutlandırmanın hiçbir faydası olmaz. Zaten ekran kartı üzerinden kodlamayı seçmişsin, o ayarın asıl amacı yayına ayrı, kayıtlara ayrı çözünürlük vermek. Ram belleğini temizlemek için ISLC indirebilirsin ama oyunun ortasında programı açıp ram belleğini temizlemek kullanışlı olmaz. Rami arttırmak için fiziksel olarak ram almayacaksan sanal bellek kullanabilirsin. Ama zaten 32GB ramin var ondan kaynaklı olması bence mümkün değil. Ram kısa süreli bellektir her bilgisayarı kapatıp açtığında zaten sıfırlanır. Laptop kullandığını da göz önünde bulundurarak bence problemin ısıdan kaynaklanıyor. Oyun esnasında ısıları takip et, eğer ısı kaynaklıysa havalandırmayı geliştirmek için stand alabilirsin. Elinden de bilgisayara ısı geçer 1 derece 1 derecedir diyerek harici klavye kullanabilirsin. Ek olarak oyunun ayarlarını özellikle keskinleştirmeyi düşürebilirsin. V-Sync açıp 60 FPS'e kilitleyebilirsin. Tessalation'ı kapatabilirsin. Şuanda GTA 5 yüklü değil, ayarları kontrol edemiyorum. Tam detaylı öneride bulunamayacağım. Ayarlar ile oynayarak dene test et, herhangi bir değişiklik oluyor mu ona göre tekrardan kontrol sağlarız. Deneyebileceğin bir çok ayar daha var, oyun modunu kapatıp/açıp deneyebilirsin, donanım hızlandırma aynı şekilde, OBS'e görev yöneticisinden öncelik verebilirsin. Yönetici olarak çalıştırabilirsin, Windows'un işaretçi hızlandırma özelliğini kapatabilirsin vs. bin bir çeşit yöntem deneyebilirsin.
Valla hocam elinize kolunuza sağlık.
2 aylık bilgisayar zaten işlemcim iyi ekran kartım ramim iyi pc ısısına gelecek olursak sadece oyun oynarken 57-58 yayın yaparken ki ayarları yükselttim 65-68 arası sıcaklık değeri oluyor soğutucum yok ancak harici klavye kullanıyorum dediğiniz gibi.
ISLC diye program önermişsiniz onu deneyeceğim. havalandırma konusunda arkasına bişey koyuyorum hava akışı iyi olsun diye. Hocam oyunlu alaklı ayarlarım çok yüksek değil ama yüksek yani. Ekran kartı ve işlemciyi %30larda kullanıyor obs de çok yormuyor aslında Nvidia nvenc olayından dolayı çok yüklenmiyor obs. Dediğim gibi sürekli öyle değil 2-3 saat yayın yaptıktan sonra başlıyor bu takılmalar. Bide valorant da takılma olmadı mesela ama GTA da yaşadım.
Normalde 110fps alıyorum kalabalık olursa 80-90 arası 60a düşürmek çözüm olur mu bilmiyorum hocam. Bu yazdığınız ayarladı tek tek deneyeceğim artık hocam yapacak birşey yok 🤷🏻‍♂️

Geri
Yukarı