Ocağı çakınca monitörün ekranı gidip geliyor

Herolog

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, arkadaşlar evimizin üst katında fotoğraftaki gibi mutfak ve bilgisayarımın olduğu yerler bu şekilde bir yakınlıkta.
Monitörüm Casper 12-13 yıllık.
Ocak ise Beko 20-21 yıllık.
Monitör 12-13 yıldır aynı prize bağlı, ocak ise 13 yıldır aynı yerinde. Ama daha önce hiç böyle bir şey olmamıştı. Galiba hiç denk gelmemişti, monitör açıkken ocağı hiç çakmamıştık. Belki de çakmışızdır ama bu sorun ilk defa oluyordur, işte ona emin değilim.
Monitör ocağı çakınca gidiyor, birkaç kez de rengarenk ekran verdi çakınca. Sorun bu. Acaba elektrik tesisatıyla alakalı bir durum mu yoksa farklı bir frekanstır, dalgadır o tür bir sorun mu?

Dosya Ekleri

• IMG_20230705_210857.jpg
    IMG_20230705_210857.jpg
    88,1 KB · Görüntüleme: 61
  • IMG_20230705_211202.jpg
    IMG_20230705_211202.jpg
    32,2 KB · Görüntüleme: 63
  • IMG_20230705_212700.jpg
    IMG_20230705_212700.jpg
    147,3 KB · Görüntüleme: 59
  • IMG_20230705_211434.jpg
    IMG_20230705_211434.jpg
    142,9 KB · Görüntüleme: 57
Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, arkadaşlar evimizin üst katında fotoğraftaki gibi mutfak ve bilgisayarımın olduğu yerler bu şekilde bir yakınlıkta.
Monitörüm Casper 12-13 yıllık.
Ocak ise Beko 20-21 yıllık.
Monitör 12-13 yıldır aynı prize bağlı, ocak ise 13 yıldır aynı yerinde. Ama daha önce hiç böyle bir şey olmamıştı. Galiba hiç denk gelmemişti, monitör açıkken ocağı hiç çakmamıştık. Belki de çakmışızdır ama bu sorun ilk defa oluyordur, işte ona emin değilim.
Monitör ocağı çakınca gidiyor, birkaç kez de rengarenk ekran verdi çakınca. Sorun bu. Acaba elektrik tesisatıyla alakalı bir durum mu yoksa farklı bir frekanstır, dalgadır o tür bir sorun mu?
Ocağın çakmak fişini prizden çek. Annen de çakmakla çaksın ocağı başka çözüm yok galiba sende. Ama ilk kez ben böyle bir şey görüyorum.

Driverleri güncelleyip denerim :D

Elektrik prizi aynı yere bağlıysa normal. Farklı elektrik hatlarında çalıştırın bir de.
Normal derken nasıl yani? Ne yapmak lazım?

Ocağın çakmak fişini prizden çek. Annen de çakmakla çaksın ocağı başka çözüm yok galiba sende. Ama ilk kez ben böyle bir şey görüyorum.
Yok bu ocağı zaten kırk yılda bir kullanıyoruz. Sadece garip bir sorun olduğu için sordum.

Görüntü kablolarının bağlantı uçları, lamba anahtarlarının, fırın çakmağının enerjisinden etkileniyor, hatta bazı sistemler lamba anahtarı açılınca uykudan uyanıyor.
Garip ya klavyeden bazen bir tuşa basıncada sistem açılıyor.
Ama büyük ihtimalle daha öncede monitör açıkken o çakmak çakılmıştır ama monitör gitmemişti.
Eskiye göre tek fark ekran kartını dikey konumlandırmak için bir uzatma kablosu taktım o kabloyu taktıktan sonra monitördede çizgi dalgalanma olmaya başlamıştı. Onun haricinde monitörün ön kısmı ocağa bakıyordu ve tam karşıdaydı ama arada fotoğraftaki kolon vardı. Tek değişenler bunlar yani.
Ekran kartı uzatma kablosu ve vga to hdmi kablosu ve monitörün konumu değişti. Bir işe yarar mı bilmiyorum ama bazen önemsiz diye atlanan küçük bir bilgi sorunun asıl nedeni çıkabiliyor diye paylaşmak istedim.

Geri
Yukarı