Çözüldü Oculus Quest 2 VR Link bağlantı hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

M.Hüseyin

Hectopat
Merhaba. 3 gün önce aldığım Oculus Quest 3 VR gözlüğümü link kablosu ile PC'ye bağlamaya çalışıyorum fakat bir türlü bağlayamıyorum, sürekli bir hata ile karşılaşıyorum. PC'de Oculus uygulamasını kurdum ve gözlükte tüm onayları verdikten sonra PC'de aktif ve bağlı yazısı çıkmakta, PC uygulamasından VR link bağlantısını başlatıp gözlüğün içinden PC'ye bağlanmayı seçtiğim anda ekran kararıyor ve 3 nokta çıkıyor. Öyle kalıyor. Bazen atıyor ana ekrana gelşyor bazen de uzunca bir süre öyle kalıyor bağlantı gerçekleşmiyor. PC'de de hata mesajı geliyor. Bilgisayarım çok üst düzey bir bilgisayar değil, değiştireceğim zaten fakat değiltirene kadar aldığım gözlüğü test etmek ve sadece PC bağlantısı yapıp yapamayacağımı görmek istiyorum. PC olarak Lenovo Ideapad S145 Ryzen 3 3200U 8 GB RAM Vega 3 modelini kullanıyorum. Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.

Dosya Ekleri

• 601883A3-CC34-4DC7-8B60-F7F47D481711.jpeg
    601883A3-CC34-4DC7-8B60-F7F47D481711.jpeg
    116,9 KB · Görüntüleme: 194
  • 56DCFAB6-F231-4002-8CF8-CC2DA66F0725.jpeg
    56DCFAB6-F231-4002-8CF8-CC2DA66F0725.jpeg
    121,6 KB · Görüntüleme: 167
  • BC5B7D7F-5F51-4E01-A0A6-E9637725E0AC.jpeg
    BC5B7D7F-5F51-4E01-A0A6-E9637725E0AC.jpeg
    86,4 KB · Görüntüleme: 188
Çözüm
Hocam merhaba, bu hatanın kaynağı sizce PC ile alakalı olabilir mi kendi sayfasındamin Ryzen 5 veya Intel 5 işlemci kullanılmasını öneriyor benim PC Ryzen 3 acaba desteklemediği için mi oluyor, PC son güncellemeleri yapıldı her şeyi tas tamam sürücülerde güncel Oculus uygulaması kendş sürücülerini de kurmuş, biraz araştırma yaptım benzer hata ile karşılaşan bir iki kişi daha var sanırsam yabancı, onlarda da aynı sorun meydana gelmiş gözlük güncelledikten sonra böyle olduğunu dile getirenler var çözüm bulunamamış hala. Oculus bug tools uygulamasını indirdim ve çalıştırdığımda bir hata buldu çeviride baktığımda aşağıdaki görseldeki hatayı bulmuş,

(gözlük oculus quest 2 yanlış yazmışım yukarıda)
Hocam işlemci ile alakası olduğunu sanmıyorum çünkü ben de bir farklı bilgisayarda Ryzen 3 2200G ile bir şekilde olsa da kullanmayı başarmıştım fakat kastığından dolayı pek oynama zevkim kalmadı. Sisteminiz düşük, düşük olduğu için de çok kullanmanızı tavsiye etmem açıkcası elinize hiçbir şey geçmeyecek. Değiştireceğiniz bilgisayarı aldığınız zaman sorunsuz kullanabilirsiniz. Şu an net bir şey diyemiyorum aynı sorunları ben de yaşadım çözümü de çok zor bulamıyorsunuz destekte yardımcı olmuyor. Tek bildiğim bu gibi sorunlarla yaşayan herkesin format atması maalesef.
O sorun bende de vardı. Oculus Debug Tool'un ayarlarını azıcık karıştırarak çözebiliyorsunuz. Şu an kullandığım ayarlar bu:

Eki Görüntüle 1797149

Oculus Debug Tool'un konumu genelde C:\program Files\Oculus\Support\oculus-diagnostics yerinde olur oradan yaptığım ayarları yaparak deneyin bakalım bir farklılık olacak mı?
Ekstra olarak GitHub - tappi287/openvr_fsr_app: Management Gui for OpenVR FSR PlugIn adresinden bu uygulamayı indirin ve gösterdiğim ayarı oynayacağınız oyunlar için yapın. Ekran kartınız yok fakat işlemcinizin grafik biriminin FSR desteği olduğu için FSR kullanarak performans daha da artacak.

Eki Görüntüle 1797160

Son olarak ileride alacağınız bilgisayar için bir not geçeyim. Eğer VR oyunlarına öncelik vermek istiyorsanız kesinlikle AMD kart yerine NVIDIA kart alın. AMD kartlarının encoder sorunu olduğu için pcvr da düzgün performans veremiyor ve bu konudan tonlarca kişi şikayetçi Reddit'te.

Hocam öncelikle vermiş olduğunuz bilgiler altın niteliğinde benim için bu sebeple çok teşekkür ederim, üniversiteye gideceğim için diz üstü PC alacağım, almak istediğim PC Monster Tulpar serisinin Intel 7 NVIDIA RTX3060 veya Intel 5 NVIDIA RTX1660 (bulabilirsem RTX2060) sahip bir modeli 2. el olarak bütçem dahilinde almayı düşünüyorum. AMD daha çok masaüstü PC de tercih edeceğim bir işlemci veya ekran kartı modeli diyebilirim diz üstünde Intel daha iyi olacağını düşünüyorum, yapmış olduğunuz ayarları şimdi deneyeceğim bakalım nasıl bir performans verecek az da olsa oynatıyorsa denemek isterim açıkçası, oyunları Oculus'un kendi mağazasından satın almak istemiyorum 1-2 demo oyun indirdim de pek hoşuma gitmedi gözlüğü kırdırmak da istemiyorum güncelleme vs almıyormuş diye, maşallahı var mağazasında en ucuz oyun 10 dolardan satışta benim gibi öğrencilerin 10dolar ile Steam'den daha fazla oyın alacağını düşünüyorum,

Bu arada openvr crack oyunlarda da çalışıyor mu?

O sorun bende de vardı. Oculus Debug Tool'un ayarlarını azıcık karıştırarak çözebiliyorsunuz. Şu an kullandığım ayarlar bu:

Eki Görüntüle 1797149

Oculus Debug Tool'un konumu genelde C:\program Files\Oculus\Support\oculus-diagnostics yerinde olur oradan yaptığım ayarları yaparak deneyin bakalım bir farklılık olacak mı?
Ekstra olarak GitHub - tappi287/openvr_fsr_app: Management Gui for OpenVR FSR PlugIn adresinden bu uygulamayı indirin ve gösterdiğim ayarı oynayacağınız oyunlar için yapın. Ekran kartınız yok fakat işlemcinizin grafik biriminin FSR desteği olduğu için FSR kullanarak performans daha da artacak.

Eki Görüntüle 1797160

Son olarak ileride alacağınız bilgisayar için bir not geçeyim. Eğer VR oyunlarına öncelik vermek istiyorsanız kesinlikle AMD kart yerine NVIDIA kart alın. AMD kartlarının encoder sorunu olduğu için pcvr da düzgün performans veremiyor ve bu konudan tonlarca kişi şikayetçi Reddit'te.

Hocam Oculus Debug uygulamasından sizin ayarladığınız şekilde ayarladım, söylemiş olduğunuz openvr uygulamasınıda kurdum ve ok ile gösterdiğiniz seçeneği seçtim, yapmam gereken bir şey var mı uygulamayı Türkçe anlatan bir kaynak yok benim işlemcimin FSR desteklediğini söylediniz de uygulamada yeşil kısmı ok ile göstermişsiniz tam olarak anlayamadımnasıl kullanacağımı bilgi verme şansınız var mı bu konuda.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-05-28 171153.png
    Ekran görüntüsü 2023-05-28 171153.png
    217,1 KB · Görüntüleme: 44
Son düzenleme:
Hocam öncelikle vermiş olduğunuz bilgiler altın niteliğinde benim için bu sebeple çok teşekkür ederim, üniversiteye gideceğim için diz üstü PC alacağım, almak istediğim PC Monster Tulpar serisinin Intel 7 NVIDIA RTX3060 veya Intel 5 NVIDIA RTX1660 (bulabilirsem RTX2060) sahip bir modeli 2. el olarak bütçem dahilinde almayı düşünüyorum. AMD daha çok masaüstü PC de tercih edeceğim bir işlemci veya ekran kartı modeli diyebilirim diz üstünde Intel daha iyi olacağını düşünüyorum, yapmış olduğunuz ayarları şimdi deneyeceğim bakalım nasıl bir performans verecek az da olsa oynatıyorsa denemek isterim açıkçası, oyunları Oculus'un kendi mağazasından satın almak istemiyorum 1-2 demo oyun indirdim de pek hoşuma gitmedi gözlüğü kırdırmak da istemiyorum güncelleme vs almıyormuş diye, maşallahı var mağazasında en ucuz oyun 10 dolardan satışta benim gibi öğrencilerin 10dolar ile Steam'den daha fazla oyın alacağını düşünüyorum,

Bu arada openvr crack oyunlarda da çalışıyor mu?

Hocam Oculus Debug uygulamasından sizin ayarladığınız şekilde ayarladım, söylemiş olduğunuz openvr uygulamasınıda kurdum ve ok ile gösterdiğiniz seçeneği seçtim, yapmam gereken bir şey var mı uygulamayı Türkçe anlatan bir kaynak yok benim işlemcimin FSR desteklediğini söylediniz de uygulamada yeşil kısmı ok ile göstermişsiniz tam olarak anlayamadımnasıl kullanacağımı bilgi verme şansınız var mı bu konuda.

Mağaza üstünde olan oyunları forumda çok tavsiye edilmeyen korsan yollarla da elde edebilirsiniz. Ne kadar tavsiye etmesem de kendim de bazı oyunlarda yapmak zorunda kaldım maalesef. Sadece tiki açarsanız yeterli olacaktır alt kısımları ellemeye gerek yok. Monster serisi forum üzerinde çok önerilmiyor, almak istediğiniz zaman forumda bütçe ile konu açarsanız arkadaşlar en sağlam bilgisayari size önerebilir. Crack oyunlarda muhtemelen çalışıyor onu denemedim fakat oyunun konumunu belirtirseniz çalışacaktır.

Mağaza üstünde olan oyunları forumda çok tavsiye edilmeyen korsan yollarla da elde edebilirsiniz. Ne kadar tavsiye etmesem de kendim de bazı oyunlarda yapmak zorunda kaldım maalesef. Sadece tiki açarsanız yeterli olacaktır alt kısımları ellemeye gerek yok. Monster serisi forum üzerinde çok önerilmiyor, almak istediğiniz zaman forumda bütçe ile konu açarsanız arkadaşlar en sağlam bilgisayari size önerebilir. Crack oyunlarda muhtemelen çalışıyor onu denemedim fakat oyunun konumunu belirtirseniz çalışacaktır.

Çok yeşekkür ederim hocam, söylemiş olduğunuz ayarları yaptım bayağı bir değiliklik oldu az da olsa akıcı oldu bir 20-30FPS'leri görmeye başladık oyunda 😁, ceack oyunlarda da çalışıyor uygulama ayrıca gözlükte çalışıyormuş boşuna 128 GB aldık hiç oyun indirmeyeceğim galiba içine 😄😄

Çok yeşekkür ederim hocam, söylemiş olduğunuz ayarları yaptım bayağı bir değiliklik oldu az da olsa akıcı oldu bir 20-30FPS'leri görmeye başladık oyunda 😁, ceack oyunlarda da çalışıyor uygulama ayrıca gözlükte çalışıyormuş boşuna 128 GB aldık hiç oyun indirmeyeceğim galiba içine 😄😄

Rica ederim hocam. Oculus Debug tool ayarlarını azıcık kurcalayıp belki de daha fazla arttırabilirsiniz. Encode bitrate 100'den başlayıp yavaş yavaş en fazla 500'e kadar 50'şer arttırıp sizin için en uygun değeri bulmaya çalışabilirsiniz mesela.

1685396374149.png

Oculus üzerinden bu ayarı da aktif edin. Ekstra olarak da SteamVR kullanıyor iseniz SteamVR Home'yi kapatabilirsiniz boş yere FPS düşüşü yaşatıyor. Şu videoyu izleyerek kapatabilirsiniz. Gözlüğün içerisindeki oyunları da belirttiğiniz korsan yollarla indirebiliyorsunuz şahsen ben öyle kullanıyorum gerekli videolar YT üzerinde var.

VR Mod App için göstermeyi unuttuğum ayarlar var onları da göstereyim hemen.
1685397071289.png

Burada bulunan ayarı değiştirebilirsiniz isterseniz. Hangisi gözünüze daha iyi görüntü veriyor ve FPS olarak fark ettiriyorsa onları seçebilirsiniz.
FSR - AMD FidelityFX Super Resolution
CAS - AMD Contrast Adaptive Sharpening
Nis - NVIDIA Image Scaling

NVIDIA/AMD yazdığına bakmayın burada bulunan 3 ayar da bütün ekran kartlarında çalışacak şekilde ayarlı.

1685397660686.png

Render Scale için ayarlar:

Yüksek Kalite -> %77+
Kalite -> %67
Dengeli -> %59
Performans -> %50

Sharpness için ise 80 ila 90 arası değer deneyerek kullanabilirsiniz. Render Scale ne kadar düşük olursa görüntü o kadar kötü oluyor fakat Sharpness'i bir tık yükselterek en azından az da olsa iyi görüntü elde edebiliyorsunuz.

1685397502999.png

FFR ayarını ekran kartınız Nvidia RTX ya da GTX 16xx kartlarından biri değilse kapalı yapın.

Son düzenleme:
Rica ederim hocam. Oculus Debug tool ayarlarını azıcık kurcalayıp belki de daha fazla arttırabilirsiniz. Encode bitrate 100'den başlayıp yavaş yavaş en fazla 500'e kadar 50'şer arttırıp sizin için en uygun değeri bulmaya çalışabilirsiniz mesela.

Eki Görüntüle 1799336

Oculus üzerinden bu ayarı da aktif edin. Ekstra olarak da steamvr kullanıyor iseniz steamvr Home'yi kapatabilirsiniz boş yere FPS düşüşü yaşatıyor. Şu videoyu izleyerek kapatabilirsiniz. Gözlüğün içerisindeki oyunları da belirttiğiniz korsan yollarla indirebiliyorsunuz şahsen ben öyle kullanıyorum gerekli videolar YT üzerinde var.

VR mod App için göstermeyi unuttuğum ayarlar var onları da göstereyim hemen.
Eki Görüntüle 1799347
Burada bulunan ayarı değiştirebilirsiniz isterseniz. Hangisi gözünüze daha iyi görüntü veriyor ve FPS olarak fark ettiriyorsa onları seçebilirsiniz.
FSR - AMD FidelityFX Super Resolution.
CAS - AMD contrast adaptive sharpening.
Nıs - NVIDIA Image Scaling.

NVIDIA/AMD yazdığına bakmayın burada bulunan 3 ayar da bütün ekran kartlarında çalışacak şekilde ayarlı.

Eki Görüntüle 1799357
Render scale için ayarlar:

Yüksek kalite -> %77+
Kalite -> %67
Dengeli -> %59
Performans -> %50

Sharpness için ise 80 ila 90 arası değer deneyerek kullanabilirsiniz. Render scale ne kadar düşük olursa görüntü o kadar kötü oluyor fakat Sharpness'i bir tık yükselterek en azından az da olsa iyi görüntü elde edebiliyorsunuz.

Eki Görüntüle 1799356

Ffr ayarını ekran kartınız NVIDIA RTX'ya da GTX 16xx kartlarından biri değilse kapalı yapın.

Bu bilgileri öğrendiğim bayağı iyi oldu hocam çok teşekkür ederim, Oculus Quest 2'nin içindeki oyunları korsan yolla indirilebileceğini bende yeni öğremdim PC'ye yükleyim PC'den oculusa bir uygulama yardımı ile yüklenebiliniyormuş developer ayarını etkinleştirmek gerekiyormuş galiba yanlış hatırlamıyorsam bu konuda da size bir sorum olacak bayağı araştırdım da bulamadım aradığım cevabı, gözlüğe korsan oyun indirmek gözlükte banlanma vs ye neden oluyor mu veya PSP'deki gibi kırdırma gibi güncelleme almama sorunlarına sebep olur mu bir bilginiz var mı bu konuda.

Bu bilgileri öğrendiğim bayağı iyi oldu hocam çok teşekkür ederim, Oculus Quest 2'nin içindeki oyunları korsan yolla indirilebileceğini bende yeni öğremdim PC'ye yükleyim PC'den oculusa bir uygulama yardımı ile yüklenebiliniyormuş developer ayarını etkinleştirmek gerekiyormuş galiba yanlış hatırlamıyorsam bu konuda da size bir sorum olacak bayağı araştırdım da bulamadım aradığım cevabı, gözlüğe korsan oyun indirmek gözlükte banlanma vs ye neden oluyor mu veya PSP'deki gibi kırdırma gibi güncelleme almama sorunlarına sebep olur mu bir bilginiz var mı bu konuda.

Bu olaydan dolayı ban yiyen hiçbir kimseye rastlamadım ve duymadım da. Reddit'in Oculus forumunda çok geziyorum bu korsan olayları için de forum var herkes yapıyor açıkçası ban yiyen de yok. Paralı olarak aldığım 1-2 oyun var onların sebebi de bazı oyunlar kırılmıyor oynamak istediklerim de aşırı pahalı maalesef o kadar gücüm olmadığı için bu yola başvuruyorum ben de. Developer ayarını açıyorsunuz sonra kablo ile Quest 2'yi bilgisayarınıza bağlıyorsunuz ve o uygulama aracılığı ile indiriyorsunuz olay bu kadar. Developer ayarını açmak birazcık değişik ama videosu var YouTube üzerinde bakabilirsiniz. Güncelleme olayını özellikle kapatmak isteyen insanlar bile oluyor açıkçası çünkü güncelleme bazen böyle oyunları bozabiliyor fakat güncelliyorlar.

Bu olaydan dolayı ban yiyen hiçbir kimseye rastlamadım ve duymadım da. Reddit'in Oculus forumunda çok geziyorum bu korsan olayları için de forum var herkes yapıyor açıkçası ban yiyen de yok. Paralı olarak aldığım 1-2 oyun var onların sebebi de bazı oyunlar kırılmıyor oynamak istediklerim de aşırı pahalı maalesef o kadar gücüm olmadığı için bu yola başvuruyorum ben de. Developer ayarını açıyorsunuz sonra kablo ile Quest 2'yi bilgisayarınıza bağlıyorsunuz ve o uygulama aracılığı ile indiriyorsunuz olay bu kadar. Developer ayarını açmak birazcık değişik ama videosu var YouTube üzerinde bakabilirsiniz. Güncelleme olayını özellikle kapatmak isteyen insanlar bile oluyor açıkçası çünkü güncelleme bazen böyle oyunları bozabiliyor fakat güncelliyorlar.

Hocam merhaba gözlüğüme crack oyun yüklemek istiyorum yaklaşık 1 haftadır araştımalar yapıyorum fakat bir yerde sorun var, developer ayarı açık sidequest ile sidequestin içindeki oyunları kurup oynayabiliyorum bu kısma kadar problem yok, asıl sıkıntı Oculus Quest mağazasındaki paralı oyunları APK ve OBB dosyalarını indirebileceğim hiçbir uygulama veya site bulamadım bildiğiniz bir yöntem var mı bazı dosyaları buldum bir YouTube kullanıcısı paylaşıyor onları denedim ama bende ekran yükleme kısmında oyundan atıyor galiba gözlük gücellendiği için çalışmmıyorlar bu güncel APK dosyalarını nasıl indirebilirim?

Hocam merhaba gözlüğüme crack oyun yüklemek istiyorum yaklaşık 1 haftadır araştımalar yapıyorum fakat bir yerde sorun var, developer ayarı açık sidequest ile sidequestin içindeki oyunları kurup oynayabiliyorum bu kısma kadar problem yok, asıl sıkıntı Oculus Quest mağazasındaki paralı oyunları APK ve OBB dosyalarını indirebileceğim hiçbir uygulama veya site bulamadım bildiğiniz bir yöntem var mı bazı dosyaları buldum bir YouTube kullanıcısı paylaşıyor onları denedim ama bende ekran yükleme kısmında oyundan atıyor galiba gözlük gücellendiği için çalışmmıyorlar bu güncel APK dosyalarını nasıl indirebilirim?
Bu konu hakkında ne desem şimdi bilemedim açıkcası... Korsan forum üzerinde yasak olduğu için söyleyemiyorum ulaşabiliceğiniz bir adresi istesem o da ceza almamı sağlayacak gibi 😀 Rookie Sideloader olarak aratırsanız google üzerinde bulabilirsiniz bazı şeyleri...

Bu konu hakkında ne desem şimdi bilemedim açıkçası... Korsan forum üzerinde yasak olduğu için söyleyemiyorum ulaşabiliceğiniz bir adresi istesem o da ceza almamı sağlayacak gibi 😀 rookie sideloader olarak aratırsanız Google üzerinde bulabilirsiniz bazı şeyleri...

Hocam Instagram kullanıcı adımı söylersem ceza yer miyim oradan ulaşma şansınız var mı bana oradan birkaç bilgi verseniz bu konu hakkında 😁

Yeni konular

Geri
Yukarı