Oculus Quest sanal gerçeklik gözlüğü alınır mı?

Stok takip edip Amazon.com'dan alabilirsen Türkiye'dekilere göre daha ucuza geliyor. Diğer yabancı sitelere ne zaman girsem pandemi nedeniyle global gönderimlerin sınırlandırıldığı yazdığı için fazla bakmadım. Şahsen Rift S almayı düşünüyordum, ancak Quest'e nazaran daha ölü bir HMD olduğundan vazgeçtim. Stok olayı çok sorunluydu. Aylardır stoğu takip ediyorum. Haftada bir yada iki kez stoğa gelip bir saate tükeniyordu. 3 Haziran'da yine stoğa geldi ama bu sefer ilginçtir ki ben bu yazıyı yazarken halen Oculus mağazasında stokta. Lakin Oculus mağazasının Türkiye gönderimi yok gördüğüm kadarıyla. Gönderi süreleri çok uzun. Tahmini gönderim aralığı 1 ay görünüyor. Daha erken kargolandı diyenler var ama fazla umutlanmamak lazım.

Yapısı nedeniyle öne ağır bastığı söyleniyor bu Quest denen elemanın. Bir süre sonra rahatsız edebiliyormuş. Quest uyumlu kafa desteği/yastığı alman mantıklı olabilir. Ayrıca yeni güncellesiyle artık yanında gelen USB 2, iki ucu Tip C sarj kablosu ile de bilgisayara bağlanıyor. ALVR ve Virtual Desktop ile kablosuz olarak da bilgisayara bağlanıp istediğini yapabiliyorsun. Bilgisayarında Type-C girişi yoksa veya düzgün bir kablo alıp dönüştürücü ile de uğraşmak istemiyorsan Oculus'un tavsiye ettiği 3 metrelik Anker USB 3.0 Tip A'dan Tip C'ye uçlu kabloyu tercih edebilirsin. Bilgisayar ile uğraşmayacaksan bunlarla uğraşmana gerek yok.

Quest harici bir cihaz olduğundan Oculus mağzasına parayı gömmen gerekiyor içerik için. PC'n varsa SteamVR'dan aldıklarını da oynarsın. SideQuest diye bir yazılım ile Quest'e SideQuest mağazasından indie yapımcıların ücretsiz oyunları veya uygulamaları yüklenebiliyor. Android'deki F-Droid mağazası gibi düşünebilirsin bunu.

Sen aleti ne için kullanmayı planlıyordun? Ucuz bir alet değil sonuçta nasıl kullanmak istediğine göre daha farklı ve ucuz (Oculus GO gibi) HMD'lerde tercih edebilirsin. 😊

Geri
Yukarı