Oda İçini Ses Yalıtımı Kaplamak

331494

Hectopat
Pandemi nedeniyle evden çalışmaya başladık, çağrı merkezi işinde olduğum için sürekli müşterilerle konuşuyorum. Çevre sesleri evin içine kadar giriyor bu da sıkıntı oluyor. Aslında bundan ziyade bir de canlı yayınlar yapmak istiyorum. Yanlız yaşamıyorum, evimiz eski ve duvarlar ince (hapşırsam içeriden "çok yaşa" diye bağırıyorlar), bu yüzden odama ses yalıtımı kaplamak istiyorum, odamdaki sesin dışarı duyulmamasını istiyorum. Ev anneannemin, yani sorun yaratmaz duvarları kaplayabilirim. Ancak öğrendiğim kadarıyla çok masraflı, bende alternatif birşeyler düşündüm. Şöyle:

Önce duvarları ve tavanı yumurta kolileriyle kaplayacağım,
Bu yumurta kolilerinin dışarı bakan içine doğru göçük kısımlarına pamuk yerleştireceğim,
Kolilerin üzerine bir kat 1cm kalınlığında straforlar yerleştireceğim,
Bu straforların üzerine ses yalıtım süngeri yerleştireceğim.

Zemin hariç olmak üzere, duvarlar, tavan ve kapıya yapmayı düşünüyorum. Sizce sesi kesmekte başarılı olur muyum?

Yumurta kolisi masraf değil, yumurtacı bir abi var ona sordum "istediğin kadar bedava veririm zaten çöpe atıyorum" dedi. Straforlar 120 lira tutacak, pamuk 25 lira tutacak. Ses yalıtım süngerleri masraf tutar gibime geliyor. Sizce iş görür mü?

Yumurta kolisinden çok verim alabileceğini düşünmüyorum sesi iki yönlü kesmek istediğin için muhtemelen biraz masraf yapman gerekir. Bu söylediğin fiyat test etmek için gözden çıkarılacak fiyatlar fakat onları oraya yapıştırmak uğraştırabilir. Yakınlarda bir akustik firması varsa hem malzeme fiyatı hemde uygun malzemelerle ilgili bilgi alman bu uğraşa girmeden iyi olur diye düşünüyorum.Karşılaştırma yaparsın iyi olur.Ayrıca ateşle ilgili bir olumsuz durumda Allah korusun çok ciddi tehlike oluşturur. 50mm x 50mm olanlar 20-25 tl arası diye biliyorum.

Yumurta kolisinden verim alamazsınız. Biz yıllar önce duvarı elyaf kaplayıp üstünü osb plakalarla kapatıp onunda üstüne akustik düzenleme süngeri kaplamıştık. Yine bile yan dükkandan şikayet alıyorduk. Biraz deneme yanılma yoluyla uğraşmak gerekiyor.

Geri
Yukarı