Oda ışıklandırması nasıl yapılmalı?

erdmoks

Centipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 5 5500
RTX 4060
Arkadaşlar merhaba. Göz kuruluğu problemi çeken biriyim ve odamın ışıklandırmasından dolayı gözüm çok yoruluyor. Odayı tarif edeceğim şimdi sizlere.
Odanın üstünkörü çizimini ekledim. Çalışma masam duvara dayalı ve arkam pencereye dönük. Cephe güneybatı olduğu için günün yalnız akşam üstü saatlerinde oda çok fazla ışık alıyor. Gündüzleri hem yetersiz ışık hem de monitörüme ışık düştüğü için yansıma oluyor. Akşamları ise avize yine tam arkamda ve odamın ortasında olduğu için masamın üzerine gölgem düşüyor. Yetersiz ışıklandırma ve bilgisayar mühendisliği öğrencisi olduğum için ekran başında uzun süreler durmam gerekmesinden dolayı bitmek bilmeyen bir göz kuruluğu ve yorgunluk yaşıyorum.
Ne yapabilirim diye düşünüyorum. Masam 1.5 metre ve masanın arkasını LED şeritle aydınlatmayı düşündüm ama yeterli olur mu emin olamadım. Onun dışında monitör lambaları var ancak sağlıklı mı bilmiyorum. Bu konuda, kendi odanızdan veyahut benim odam üzerinden tavsiyeler verirseniz çok minnettar olurum.

1711185753754.png

Çalışma masasında 80 derece duvara bakacak şekilde yukarıdan aydınlatma, mümkünse sarıya kaçan gün ışığı. Pencere tarafında tül var ise tüle doğru, yoksa duvara 60-70 derece bakacak şekilde sarıya kaçmayan gün ışığı ekleyin. Eğer ışıklarınızda filtre yoksa-beyaz ışık ise bir a4ü ıslatıp tekrar kurutun, ışığı a4ün arkasına yerleştirin. Uygun renk filtresi sağlanmış olur. Özellikle şuna dikkat edin, ışık kaynağını bulunduğunuz pozisyonlardan hiçbirinde doğrudan görememelisiniz. Işık kaynağından doğrudan aydınlatma değil, dolaylı aydınlatma sağlamalısınız.

Çalışma masasında 80 derece duvara bakacak şekilde yukarıdan aydınlatma, mümkünse sarıya kaçan gün ışığı. Pencere tarafında tül var ise tüle doğru, yoksa duvara 60-70 derece bakacak şekilde sarıya kaçmayan gün ışığı ekleyin. Eğer ışıklarınızda filtre yoksa-beyaz ışık ise bir a4ü ıslatıp tekrar kurutun, ışığı a4ün arkasına yerleştirin. Uygun renk filtresi sağlanmış olur. Özellikle şuna dikkat edin, ışık kaynağını bulunduğunuz pozisyonlardan hiçbirinde doğrudan görememelisiniz. Işık kaynağından doğrudan aydınlatma değil, dolaylı aydınlatma sağlamalısınız.
Perde tarafındaki aydınlatmayı tam olarak nasıl yapacağımı anlayamadım. Yukarı bakan bir avize alıp arka tarafı o şekilde aydınlatsam dediğinizle özdeşleşir mi?

Perde tarafındaki aydınlatmayı tam olarak nasıl yapacağımı anlayamadım. Yukarı bakan bir avize alıp arka tarafı o şekilde aydınlatsam dediğinizle özdeşleşir mi?

Evet fark etmez fakat maliyet açısından yere perdeye bakan bir ışıklandırma koyabilirsiniz:

1711188658154.png

Bende göz kuruluğu yaşadığım için kendi odamı bu şekilde kullanıyorum.

Geri
Yukarı