Odalara Ethernet kablosu çekmek ve DSL hattı

Semih Can Ateş

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba,

Hayırlısıyla yazın düğünüm var ve yerleşeceğim evi baştan aşağı tadilat yaptırıyorum. Bu kadar işlere başlamışken duvarları ve yeri kazıtıp odalara CAT6 vs Ethernet kablosu çekip koridordaki modemden odalara dağıtmak istiyorum. TV ve Tivibu gibi bir cihaz için oturma odasına 2 tane, Mi Box benzeri bir cihaz için uzaktaki odaya 1 tane, masaüstü PC olan odaya da 1 tane olmak üzere 3 yere kablo çektirmek istiyorum ancak illaki ek maliyet oluyor.

İyi bir TV aldım. Netflix vs 4K içerik izlerim diye düşündüm. Ancak bazen de diyorum ki nasılsa TV modeme çok uzak değil acaba yapmasam mı? Uzaktaki Mi Box için de bir menzil genişletici mi alsam?

Bu arada masaüstü PC olan oda modeme yakın, o yüzden oraya kesin çektiririm. Ancak diğer yerler konusunda fikrinizi istiyorum.

Fiber yok VDSL var. TurkNet'in sitesinde 70 Mbps VDSL destekliyor yazıyor. (tahminleri genelde tutuyor, ev de cadde üstü, müstakil)

Aklımdaki bir soru işareti de hattın nasıl olduğu. Onu nasıl ölçebiliriz, 25 yıllık daire, telefon hattı yıpranmış mıdır? Fikirlerinizi bekliyorum, çok teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Allah tamamına erdirsin hocam. Mantıklı olan Ethernet hattı çekmek gibi duruyor. Router da kullanabilirsiniz. Menzil genişletici ile hız kaybı olabiliyor. Daha önce TP-Link modeli kullanmıştım.

Hiç bunlarla uğraşmayın, İnterneti elektrik hattından paylaşın.

Yani maliyete kalmış. Bilgisayarın bulunacağı odalara çekmeniz yeter.

Hiç bunlarla uğraşmayın, İnterneti elektrik hattından paylaşın.

Yani maliyete kalmış. Bilgisayarın bulunacağı odalara çekmeniz yeter.
Hocam onu da düşündüm de odaların sigortaları ayrı olacak. Kimi diyor aynı hatta olmalı, o yüzden emin olamadım kafam karıştı. Maliyeti de az değil onun ve parazit olur diyorlar.

Hocam onu da düşündüm de odaların sigortaları ayrı olacak. Kimi diyor aynı hatta olmalı, o yüzden emin olamadım kafam karıştı. Maliyeti de az değil onun ve parazit olur diyorlar.

Sigortalar ayrı mı olacak? Dairenin ortak sigorta kutusu yok mu? Bunu tam bilemeyeceğim.
Ben dublex evde 2. Kat Wi-Fi, bilgisayarı ve TV'yi elektrik hattıyla dağıtıyorum ve acayip memnunum. Bunun için de 3 tane cihaz kullanıyorum o kadar. Maliyet o kadar da büyük değil. İnternette herhangi bir parazit görmedim.
Kendi özel ağ kablolama tabii ki güzel bir şey ama demek istediğim günlük İnterneti ve 4K dahil yayınlarda hiç sorun çıkarmaz. O yüzden illa her odaya ağ çekmenize gerek kalmaz.

Dediğim gibi, sigorta olayını bilmiyorum ama gerisi gayet iyi.

Allah tamamına erdirsin hocam. Mantıklı olan Ethernet hattı çekmek gibi duruyor. Router da kullanabilirsiniz. Menzil genişletici ile hız kaybı olabiliyor. Daha önce TP-Link modeli kullanmıştım.
Allah razı olsun hocam çok teşekkür ederim.

Sigortalar ayrı mı olacak? Dairenin ortak sigorta kutusu yok mu? Bunu tam bilemeyeceğim.
Ben dublex evde 2. Kat Wi-Fi, bilgisayarı ve TV'yi elektrik hattıyla dağıtıyorum ve acayip memnunum. Bunun için de 3 tane cihaz kullanıyorum o kadar. Maliyet o kadar da büyük değil. İnternette herhangi bir parazit görmedim.
Kendi özel ağ kablolama tabii ki güzel bir şey ama demek istediğim günlük İnterneti ve 4K dahil yayınlarda hiç sorun çıkarmaz. O yüzden illa her odaya ağ çekmenize gerek kalmaz.

Dediğim gibi, sigorta olayını bilmiyorum ama gerisi gayet iyi.
Cevabınızı dikkate alacağım hocam, bizzat kullanan birinin yorumu çok iyi oldu benim için.

Allah razı olsun hocam çok teşekkür ederim.

Cevabınızı dikkate alacağım hocam, bizzat kullanan birinin yorumu çok iyi oldu benim için.
Ne demek, amacımız bu. Yardım edebildiysem ne mutlu. Ben bunu gerçekten saçma bir binada başardığıma göre, ortalama bir binanın elektrik şebekesi sorun yaratmayacaktır. Bu arada TP Link Powerline ürünlerini kullanıyorum.

Ne demek, amacımız bu. Yardım edebildiysem ne mutlu. Ben bunu gerçekten saçma bir binada başardığıma göre, ortalama bir binanın elektrik şebekesi sorun yaratmayacaktır. Bu arada TP Link Powerline ürünlerini kullanıyorum.
Çok sağ olun hocam. Hayırlısıyla inşallah bitsin sisteme de sıra gelir.

Yeni konular

Geri
Yukarı