Odanın camını kırdım ve babam geliyor

Arkadaşlar annemle kardeşim konuşmuştu. Gizlice dinlemiştim ve annem kardeşimin tarafında saf tutuyor. Kardeşim annemin yanından eğer ayrılırsa annemle konuşup olayı biraz yumuşatmaya çalışacağım. Fakat yanından gitmiyor. Gitmezse ağlayıp yine kendini haklı çıkarabilir 😤

Arkadaşlar annemle kardeşim konuşmuştu. Gizlice dinlemiştim ve annem kardeşimin tarafında saf tutuyor. Kardeşim annemin yanından eğer ayrılırsa annemle konuşup olayı biraz yumuşatmaya çalışacağım. Fakat yanından gitmiyor. Gitmezse ağlayıp yine kendini haklı çıkarabilir 😤

O zaman dışarı çık gez babanın ve kardeşinin siniri bitince gel.

Baban sinirli biri mi?

Eğer baban sinirli biri değilse babana sakince olanları anlat yalan konuşmak kötüdür.
De ki bana "baba, isteyerek camı kırmadım ve hatamı biliyorum. Her türlü ceza verebilirsin" diyebilirsin. Ama gerçekten ikna kabiliyetin yüksek ise bunu yap değil ise yapma baban kızabilir.
Eğer ikna kabiliyetin yüksekse baban ceza vermez zaten.

Deneyebilirsin.

Küçük çocukken koştururken sehpayı kırmıştık kuzenimle. Hiçbir şey olmamış gibi dik duracak şekilde ayarlayıp üstünün örtüsünü örttük ve sustuk. Tabii babannem dokunduğu gibi sehpa yıkılınca plan tutmadı. 😂 Kaçış yok.

Yetişkin gibi davranıp camı kırdım, kendimi kontrol edemedim ama masrafını harçlığımdan çıkar. Bu benim hatam sorumluluğu üstleniyorum diyebilirsin.

Bu tür şeyleri bu kadar büyütmeye gerek yok, çözümler çok basit. karşılıklar çoğu zaman istediğiniz gibi olmasa da...
Teşekkürler hocam. Bence de büyütülmesi gereken bir şey yok ama büyütüyorlar işte. Sanki silah dayadım kafasına.

Teşekkürler hocam. Bence de büyütülmesi gereken bir şey yok ama büyütüyorlar işte. Sanki silah dayadım kafasına.
Aynı hatayı tekrarlamadığın sürece onlar da büyütmeyi bırakırlar. Aile içinde aslında her şey birbiriyle bağlantılı oluyor, tam olarak haklı ya da tam olarak haksız olmak çok kolay değil. Artık farkındalık sahibi olacak yaşta olduğun için bazı tepkileri vermeden önce sakinleşip mantıklı düşünmeye başlarsın.

Bazı anneler böyledir işte. Babanla mantıklı konuşursan, durumu düzgünce anlatırsan bir şey olacağını sanmıyorum, sana hak verecektir.

Baban sinirli biri mi?

Eğer baban sinirli biri değilse babana sakince olanları anlat yalan konuşmak kötüdür.
De ki bana "baba, isteyerek camı kırmadım ve hatamı biliyorum. Her türlü ceza verebilirsin" diyebilirsin. Ama gerçekten ikna kabiliyetin yüksek ise bunu yap değil ise yapma baban kızabilir.
Eğer ikna kabiliyetin yüksekse baban ceza vermez zaten.
Hocam aslında iyi ikna ederim karşımdakini. Ama her şeyi doğru söylersem pek iyi olmaz. Babam aşırı sinirli, agresif birisi değil fakat bu tür konularda sinirlenebiliyor. Çok yumuşak birisi değil yani. 3 yıl önce camı kırdığımda aşırı konuşmuştu ama dayak atmadı. Bir daha yaptığım için bu sefer farklı bir şey yapabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı