Odaya stüdyo kurmayı düşünüyorum

YouTube'den senin alacağın mikrofona dair videolar izledim ve açıkçası gerçekten beni tatmin etti, bende + ses kartı da yoktu belki o yüzden çok kalitesiz idi, neyse umarım işini görür dostum başarılar diliyorum, stüdyoyu kurduktan sonra da bir fotoğrafını atarsın artık :D.

YouTube'den senin alacağın mikrofona dair videolar izledim ve açıkçası gerçekten beni tatmin etti, bende + ses kartı da yoktu belki o yüzden çok kalitesiz idi, neyse umarım işini görür dostum başarılar diliyorum, stüdyoyu kurduktan sonra da bir fotoğrafını atarsın artık :D.

Belki ünlü olursam bir gün bu yoruma geri döneceğim. Discord'unu verir misin? Arkadaş eklemek istiyorum seni.

Öncellikle ses kayıt için bilgisayarın çok fazla önemi yok dostum. Ne zaman önemi var 50 100 150 kanal kayıt alırsan var, bunun için de çok çok zaman (dr. Dre eminem gibi) ve ekipman isteğin olacak. Bu mikrofon hakkında bir fikrim yok fakat, profesyonel vocal kayıt amacıyla kullanacaksan ileride rode NT1a gibi bir mikrofonun eksikliğini duyacağına eminim :(

O paraya o ıvır zıvırları alma paranı çöpe atma. Bu başlığa bakıyorum arada yanlış bir alışveriş yapacaksın uyarayım dedim.

485 tl'ye bu iş hallolsaydı binlerce lira mikrofonlara para harcamazdı kimse böyle düşün. Şimdi gelelim sadede.

Alacağın üründe bizim bahsettiğimiz manada bir ses kartı yok. Şu beyaz usb bağlantıyı sana ses kartı diye satacaklar haberin olsun. Bilgisayarında bulunan onboard ses kartıyla daha iyi sonuç alırsın.

Belli ki yenisin bu işlerde kanma bu tarz pazarlama hilelerine. Phantom power condenser mikrofonların çalışması için şarttır. Yani benimkinde phantom var ses daha iyi çıkar diye düşünme zaten phantomsuz çalışmaz o mikrofon.

Bu tarz ürünler hevesli youtuber olacak genç arkadaşlara yönelik. Müzik üretiminde kullanmak için değil.

Bak sana örnek veriyorum müzik üretimi için kabul edilebilicek ufak bir paket.

Örnek olsun diye verdim tavsiye ettiğim için değil yanlış anlama. Aradaki fiyat farkına bak. Kimse babasının hayrına 485tl ye çözmez bu işi.

Peki bütçem az ben ne yapacağım diyeceksin. Sana tavsiyem bütçeni biraz arttırana kadar bekle en azından bir mxr,behringer condenser mikrofon falan alacak kadar paran olsun. Küçük 4 kanallı üstünde phantom power bulunan bir mikser al onboard ses kartınla başla. Sonra bir ses kartı alırsın.

Hatta ilk etapta condenser bile şart değil konu buradan açıldığı için bunları söyledim. Bir araştır bakalım google'dan dynamic mikrofonla condender'ın aralarındaki fark nedir sm58 nedir. bunlara cevap buldukça daha doğru seçimler yapacaksın.

Compel, Akalın Müzik, Mydükkan, Zuhal Müzik vs işi bu donanımları satmak olan sitelere bak oradaki mikrofonları araştır ses kartlarını araştır modellerini youtube'da arat bir ton tanıtım review videosu çıkacak karşına onları izle.

Hepsiburada, N11 falan gibi sitelerden araştırma bunları. Ha marka model bilirisin alacağından emin olduğun bi ürünü uygun fiyatlı oradan bulursun o ayrı bir konu tabiki.

Kendini biraz tanıtırsan daha iyi yardımcı oluruz. Hangi daw'ı kullanıyorsun, Ne tarz müzik yapmak istiyorsun gibi şeyler.

Son düzenleme:
O paraya o ıvır zıvırları alma paranı çöpe atma. Bu başlığa bakıyorum arada yanlış bir alışveriş yapacaksın uyarayım dedim.

485 TL'ye bu iş hallolsaydı binlerce lira mikrofonlara para harcamazdı kimse böyle düşün. Şimdi gelelim sadede.

Alacağın üründe bizim bahsettiğimiz manada bir ses kartı yok. Şu beyaz USB bağlantıyı sana ses kartı diye satacaklar haberin olsun. Bilgisayarında bulunan onboard ses kartıyla daha iyi sonuç alırsın.

Belli ki yenisin bu işlerde kanma bu tarz pazarlama hilelerine. Phantom Power condenser mikrofonların çalışması için şarttır. Yani benimkinde Phantom var ses daha iyi çıkar diye düşünme zaten phantomsuz çalışmaz o mikrofon.

Bu tarz ürünler hevesli YouTuber olacak genç arkadaşlara yönelik. Müzik üretiminde kullanmak için değil.

Bak sana örnek veriyorum müzik üretimi için kabul edilebilecek ufak bir paket.

Örnek olsun diye verdim tavsiye ettiğim için değil yanlış anlama. Aradaki fiyat farkına bak. Kimse babasının hayrına 485TL'ye çözmez bu işi.

Peki bütçem az ben ne yapacağım diyeceksin. Sana tavsiyem bütçeni biraz arttırana kadar bekle en azından bir mxr, behringer condenser mikrofon falan alacak kadar paran olsun. Küçük 4 kanallı üstünde Phantom Power bulunan bir mikser al onboard ses kartınla başla. Sonra bir ses kartı alırsın.

Hatta ilk etapta condenser bile şart değil konu buradan açıldığı için bunları söyledim. Bir araştır bakalım Google'dan dynamic mikrofonla Condender'ın aralarındaki fark nedir SM58 nedir? Bunlara cevap buldukça daha doğru seçimler yapacaksın.

Compel, Akalın Müzik, Mydükkan, Zuhal Müzik vs işi bu donanımları satmak olan sitelere bak oradaki mikrofonları araştır ses kartlarını araştır modellerini YouTube'da arat bir ton tanıtım review videosu çıkacak karşına onları izle.

Hepsiburada, N11 falan gibi sitelerden araştırma bunları. Ha marka model bilirisin alacağından emin olduğun bir ürünü uygun fiyatlı oradan bulursun o ayrı bir konu tabii ki.

Kendini biraz tanıtırsan daha iyi yardımcı oluruz. Hangi Daw'ı kullanıyorsun, Ne tarz müzik yapmak istiyorsun gibi şeyler.

Abi benim 480 TL civarında bütçem var. Rap tarzı müzik yapacağım. O zaman bana bir böyle bir set önerir misin?

Abi benim 480 TL civarında bütçem var. Rap tarzı müzik yapacağım. O zaman bana bir böyle bir set önerir misin?
Paranı dolar yap kenarda tut. Malum bu cihazların hepsi dolar üzerinden ithal ediliyor satılıyor.

Benim sana tavsiye edeceğim paket 2000 liranın altında olmaz o yüzden tavsiye vermiyorum. Paranı boşuna harcama diye yazdım. O bütçeye alacağın mikrofonla yapacağın kaydın daha güzelini şu an herhangi bir iphone veya ipad'le yapabilirsin.

Oyun oynamak için bilgisayar toplayacak olsam nasıl yaparım grafik kartı bakarım, uygun güç kaynağı bakarım vs. değil mi ?

Ses kaydetmek içinde asgari elinde bulunması gereken donanımlar lazım. Biz bunların toplamına Sinyal yolu diyoruz. Bunu bir zincir gibi düşün bir halkası eksik veya kalitesizse bütün zincir etkilenir.

1- Mikrofon lazım. Ama ilk mesajımda belirttim bunun çeşitleri var amacına uygun seçimi var vs.

2- Preamp lazım. Mikrofondan çıkan sinyalimizi üzerinde işlem yapabileceğimiz seviyeye getirir.
Zurna burada zırt diyor. İçinde Preamp bulunan ses kartları var (Hemen hemen hepsi) Ne güzel değil mi ? Hem ekonomik hem pratik. Bu yüzden ses kartı lazım diye söyleyip duruyoruz.

Senin için hikaye burada bitiyor daha fazlasını merak ediyorsan bir zahmet Audio Recording Signal Flow falan yaz google'a.

Fukaralıkta maskaralık çoktur diye bir laf vardır. Bilirim o hissi çaresizlikten olmadık çözümler arar insan ki bu iyi bir şeydir yaratıcılığı tetikler. Ben profesyonel adamım elimde ne cihaz varsa o an şartlar neyse ona uygununu bir şekilde yaparım uydururum kaydederim çünkü işin bitmesi teslim edilmesi gerekir. Bu yüzden profesyonel cihazlar pahalı olur. Sana zaman kaybettirmez aksilik çıkarmaz güvenilirdir. Bunun da bir bedeli var tabiki.

Bak şimdi sana iki cihaz söyleyeceğim. Bunları al diye söylemiyorum markalarına bak modellerine bak bir aşinalığın olsun muadillerini araştır.

Temelde en azından şu ikisine sahip olsan iyi kötü bir vokal kaydı alırsın.

Sonra aldım ama mikrofondan ses gelmiyor dersin. Phantom'u açtım hala gelmiyor dersin. Ben sana balanslı mikrofon kablosu kullan derim.

Ses gecikmeli geliyor kulağıma dersin. Ben sana sinyali aux'tan gönder monitoring'i mikserden yap derim.

Bu sefer sesim reverb'süz geliyor dersin. Dersin de dersin anlatabiliyor muyum ?

Sana tavsiyem tekrar yazıyorum paranı dolar yap. Bir ses kartı ve mikrofon alacak kadar biriksin bu arada da madem rap tarzı yapacaksın beat yazmaya başla. Orada da çok problemlerin olacak daw kullanmayı öğreneceksin vs.

Şu an ki bütçen malesef tak diye taktım şak diye bastım kaydettim lüksünü sana yaşatacak cihazlar almana engel.

@Single_factor uzun yazıyorum hocam çünkü 3 gün sonra tekrar sorulacak bu sorular biliyorsun en azından başkaları da okur diye :)

Paranı dolar yap kenarda tut. Malum bu cihazların hepsi dolar üzerinden ithal ediliyor satılıyor.

Benim sana tavsiye edeceğim paket 2000 liranın altında olmaz o yüzden tavsiye vermiyorum. Paranı boşuna harcama diye yazdım. O bütçeye alacağın mikrofonla yapacağın kaydın daha güzelini şu an herhangi bir iPhone veya IPad'le yapabilirsin.

Oyun oynamak için bilgisayar toplayacak olsam nasıl yaparım grafik kartı bakarım, uygun güç kaynağı bakarım vs. değil mi?

Ses kaydetmek içinde asgari elinde bulunması gereken donanımlar lazım. Biz bunların toplamına sinyal yolu diyoruz. Bunu bir zincir gibi düşün bir halkası eksik veya kalitesizse bütün zincir etkilenir.

1- Mikrofon lazım. Ama ilk mesajımda belirttim bunun çeşitleri var amacına uygun seçimi var vs.

2- Preamp lazım. Mikrofondan çıkan sinyalimizi üzerinde işlem yapabileceğimiz seviyeye getirir.
Zurna burada zırt diyor. İçinde preamp bulunan ses kartları var (hemen hemen hepsi) ne güzel değil mi? Hem ekonomik hem pratik. Bu yüzden ses kartı lazım diye söyleyip duruyoruz.

Senin için hikaye burada bitiyor daha fazlasını merak ediyorsan bir zahmet Audio recording signal Flow falan yaz Google'a.

Fukaralıkta maskaralık çoktur diye bir laf vardır. Bilirim o hissi çaresizlikten olmadık çözümler arar insan ki bu iyi bir şeydir yaratıcılığı tetikler. Ben profesyonel adamım elimde ne cihaz varsa o an şartlar neyse ona uygununu bir şekilde yaparım uydururum kaydederim çünkü işin bitmesi teslim edilmesi gerekir. Bu yüzden profesyonel cihazlar pahalı olur. Sana zaman kaybettirmez aksilik çıkarmaz güvenilirdir. Bunun da bir bedeli var tabii ki.

Bak şimdi sana iki cihaz söyleyeceğim. Bunları al diye söylemiyorum markalarına bak modellerine bak bir aşinalığın olsun muadillerini araştır.

Temelde en azından şu ikisine sahip olsan iyi kötü bir vokal kaydı alırsın.

Sonra aldım ama mikrofondan ses gelmiyor dersin. Phantom'u açtım hala gelmiyor dersin. Ben sana balanslı mikrofon kablosu kullan derim.

Ses gecikmeli geliyor kulağıma dersin. Ben sana sinyali AUX'tan gönder monitöring'i mikserden yap derim.

Bu sefer sesim reverb'süz geliyor dersin. Dersin de dersin anlatabiliyor muyum?

Sana tavsiyem tekrar yazıyorum paranı dolar yap. Bir ses kartı ve mikrofon alacak kadar biriksin bu arada da madem rap tarzı yapacaksın beat yazmaya başla. Orada da çok problemlerin olacak daw kullanmayı öğreneceksin vs.

Şu an ki bütçen maalesef tak diye taktım şak diye bastım kaydettim lüksünü sana yaşatacak cihazlar almana engel.

@Single_factor uzun yazıyorum hocam çünkü 3 gün sonra tekrar sorulacak bu sorular biliyorsun en azından başkaları da okur diye :)

Teşekkürler. Fikrinize saygı duyuyorum. Ama benim sınırlı bütçem var. Bu kadar biriktirebildim. Bir an önce hayallerimi gerçekleştirmem lazım. Benim sistemim düşük performanslı belki güzel ses almayabilirim. Ben, mikrofon araştırırken Behringer'in C1-u modelinin condonser mikrofon olduğunu görmüştüm. Ben sadece behringer C1-u alsam. Ses kartsız ve phantomsuz idare edecek kadar güzel ses alabilir miyim? Sizin düşüncelerinizi duymak isterim.

Yeni konular

Geri
Yukarı