ODTÜ, İTÜ ve Boğaziçi PC mühendisliği kazananlar nasıl kazanıyor?

Sadece lisede çalışarak yine bu kadar iyi derece elde etmenin zor olduğunu düşünüyorum. Çoğu iyi lise mezunu ve iyi lisede ortaokulda başarılı olursan oluyor. Yani ortaokuldan itibaren çalıştıklarını düşünüyorum. YouTube'da videolar var, 1 yıl çalışıp ilk 500 girenler fakat bunlar ne kadar gerçeki sana kalmış.

Sadece lisede çalışarak yine bu kadar iyi derece elde etmenin zor olduğunu düşünüyorum. Çoğu iyi lise mezunu ve iyi lisede ortaokulda başarılı olursan oluyor. Yani ortaokuldan itibaren çalıştıklarını düşünüyorum. YouTube'da videolar var, 1 yıl çalışıp ilk 500 girenler fakat bunlar ne kadar gerçeki sana kalmış.
En mantıklı tespit bu olmuş.

İTÜ bilgisayardan 3 arkadaşım var. 2'si gerçekten zeki insanlar, gelecekleri hakkında kendilerinden emin ne yapacakları konusunda gerçekten kendilerini geliştirmiş insanlar. Diğeri hiç oturup ben hangi mesleği yapmalıyım diye düşünmemiş biri. Ama üçünün de ortak noktası düzenli çalışmak.

Bir de 2021 YKS'de 371. olup Boğaziçi matematikte okuyan arkadaşım var. O 11'den beri düzenli çalıştığını söylüyor, gerçekten zeki biri. Hedefleri konusunda kendinden emin, bilgisayar ile ÇAP yapmayı hedefliyor. 🙂

Bu cevap mantıklı geldi. Peki bu zamana kadar nasıl irade gösteriliyor?

Okuduğunuz liseyle bir alakası yok bunların, elbette sizi destekleyen hocaların olması daha iyi ama önemli olan sizsiniz. ÇAPA Fen Lisesinden mezun olup ODTÜ endüstri de tanıyorum, Adana Fen Lisesinden mezun olup Bilkent elektrik elektronik de yine Adana Fenden YTÜ kimya da. Önemli olan sizin gayretiniz. 🙂

Okuduğunuz liseyle bir alakası yok bunların, elbette sizi destekleyen hocaların olması daha iyi ama önemli olan sizsiniz. ÇAPA Fen Lisesinden mezun olup ODTÜ endüstri de tanıyorum, Adana Fen Lisesinden mezun olup Bilkent elektrik elektronik de yine Adana Fenden YTÜ kimya da. Önemli olan sizin gayretiniz. 🙂
Ama yine de herkesin harcı değil işte.

@264523 hocamın dediği gibi doğuştan geliyor. Bu kanıya vardım daha doğrusu. Kendisi güdü olduğunu söyledi. O zaman irade çekirdek aileden başlıyor. Bu doğru mudur?

Sizin dediğiniz yerler aşırı yüksek. Çok zor oralar. Fen lisesine giren zaten hak ederek giriyor.

@The Tribal Chief evet fen lisesinin ayrı bir avantajı var ama olay o değil. 371. olan arkadaşım imam hatip lisesi mezunu. Ben de 260 ile kapatmış bir liseden mezunum, İTÜ mimarlıkta okuyorum. Sınava bir ay kala bana da dediler yapamazsın diye, 12'ye geçtiğim andan beri ne yorumlara maruz kaldım bir bilseniz. 🙂

@The Tribal Chief evet fen lisesinin ayrı bir avantajı var ama olay o değil. 371. olan arkadaşım imam hatip lisesi mezunu. Ben de 260 ile kapatmış bir liseden mezunum, İTÜ mimarlıkta okuyorum. Sınava bir ay kala bana da dediler yapamazsın diye, 12'ye geçtiğim andan beri ne yorumlara maruz kaldım bir bilseniz. 🙂
Şu varda: Fen lisesinden genelleme olarak iyi yerlere gelenler var. Ama dediğiniz liseler istisna.

İstisnalar kaideyi bozmuyor maalesef. Katılır mısınız bilmiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı