ODTÜ'nün bu kadar prestijli olmasının sebebi nedir?

ITU tezleri ise normal standart kalitededir.
İTÜ yine de sağlam üniversite olarak biliyorum. QS Ranking verilerine göre sıralamada 401. sırada. ODTÜ ise 336.

Evet, sıralama olarak aralarında ODTÜ daha iyi olabilir ama İTÜ'de sağlam hocalar da var. İTÜ'nün PC mühendisliği öğretim üyelerine baktım. Doktorasını dışarıda yapan var ilk 100'e giren üniversitelerde.

Ama hepsine bakamadım. 3-5 hocaya baktım. Washington, Sorbonne vb. gibi okullarda olanlar var. Hepsine baktım diyemem.

İTÜ yine de sağlam üniversite olarak biliyorum. QS Ranking verilerine göre sıralamada 401. sırada. ODTÜ ise 336.

Evet, sıralama olarak aralarında ODTÜ daha iyi olabilir ama İTÜ'de sağlam hocalar da var. İTÜ'nün PC mühendisliği öğretim üyelerine baktım. Doktorasını dışarıda yapan var ilk 100'e giren üniversitelerde.

Ama hepsine bakamadım. 3-5 hocaya baktım. Washington, Sorbonne vb. gibi okullarda olanlar var. Hepsine baktım diyemem.

ITU de iyidir. İstanbulda Boğaziçi ve Koç, Sabancı gibi üniversitelerden sonra en iyisidir.

Ancak ODTU bir referans değeri taşır, BOUN gibi, hocaların yaklaşımı, yurtdışı bağlantıları sayesinde ve güncel müfredatı taşıması, güncel bilgilerin çalışılması, laboratuvar imkanlarının güncel olması, üniversitenin sponsorlanması, patentlerden kazanç sağlaması gibi etkenler de var.

ODTÜ ile Boğaziçi'yi karşılaştırırsın. İTÜ de kötü değildir ancak bir tık geriden gelir. Arkasindan Hacettepe Ege vs takip eder.
Özellerin kendi kulvarı vardır. Koç Sabancı Bilkent bunları karşılaştırırsın. Digerileri geriden gelir.

Yeni konular

Geri
Yukarı