Öğrenci İçin Ankara mı İstanbul mu?

• Konuyu başlatan Hastai
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 42
  • Görüntüleme 18B
H

Hastai

Ziyaretçi
Merhabalar,
Yine bi üniversite konusuyla sizlerleyim. Bir hayli köşe yazısı okuduktan sonra bir de size sorma gereği duydum.
Aylık 500-600 TL ile (Barınma hariç) hangi şehir öğrenci için daha idealdir?
Ve neden?

Bir Ankaralı olarak sana şunu güvenle söyleyebilirim. Ankara İstanbula göre ucuzdur. Evet İstanbul gibi her semti ünlü ve güzel değil. İnsanı İstanbul insanına göre biraz geri kafalı diyebiilirim. Ama kesinkikle Ankara kardeşim.

Bir çok kez Ankara'ya gittim. Hatırladığım kadarıyla o portakal suyu satan arabaları ve kışın Ankara soğuğunu seven bir insanım. Yalnız bir çok arkadaşım Ankara'da yapacak bir şeyin olmadığını söylüyor. Sizce?
@Akif tehlikeli bir şehir olduğu için mi okunacak şehir değil diyorlar?

İstanbul da çok eğlence mekanı semtler falan adama hoş gelir evde oturasın gelmez hep dışarı çıkmak istersin mağlum öğrencisin hep dışarda gezersen senin açından zor olabilir.

500-600 tl ( barınma hariç) para ile istanbulda gayet normal seviyede bir öğrencilik hayatı yaşanabilir. Tabi ayrıca İstanbul gibi metropol bir şehrin ilçelerini ayrı ayrı değerlendirmek gerekir. Hangi üniversite, hangi kampüs, ulaşım alternatifleri vs gibi birçok konu var. Aylık 75tl akbil ile ulaşım masrafını kabaca ortadan kaldırsak ve örneğin Üsküdar'da (ben Üsküdar'da ikamet ediyorum hala ve Kadıköy Göztepe'de Marmara Üniversitesinde okudum) haftasonları arkadaşlarla bir kafeye gitmek, PS oynamak, sinemaya gitmek, fastfood vs gibi ortalama mekanlarda, ortalama sosyal aktiviteleri bu kadar para ile rahatça karşılayabilirsin. Ayrıca idareli bir kullanımla cebinde 100tl bile bırakabilirsin en az.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı