Öğrendiğim kodlar kafamda kalmıyor

detista

Hectopat
Katılım
20 Kasım 2016
Mesajlar
4.665
Makaleler
28
Çözümler
18
Yer
Istanbul
Kuran hafızları gibi ezbere programlama öğrenilmez. Kodları ezberlemeye çalışma. Ezberlense bile bir süre sonra unutmak kaçınılmaz. Onun yerine konsepti kavramaya çalış. Bir problem verildiyse önce çözmeye çalış. Böyle yapa yapa algoritma kurabilme yeteneğini geliştirmiş olursun. Sık kullandığın komutları istesen de istemesen de ezberlemiş olacaksın. Unuttuğun olursa da dünyanın sonu olmaz. İhtiyaç duyduğunda Google´dan ya da dökümanlardan tekrar bakmak en fazla birkaç saniyeni alır. Sonuç olarak önemli olan algoritma kurabilme yeteneğini geliştirmek. Onu da dediğim gibi problemler çözerek yapabilirsin.
 
KS
luanq

luanq

Picopat
Katılım
30 Mart 2021
Mesajlar
308
Kuran hafızları gibi ezbere programlama öğrenilmez. Kodları ezberlemeye çalışma. Ezberlense bile bir süre sonra unutmak kaçınılmaz. Onun yerine konsepti kavramaya çalış. Bir problem verildiyse önce çözmeye çalış. Böyle yapa yapa algoritma kurabilme yeteneğini geliştirmiş olursun. Sık kullandığın komutları istesen de istemesen de ezberlemiş olacaksın. Unuttuğun olursa da dünyanın sonu olmaz. İhtiyaç duyduğunda Google´dan ya da dokümanlardan tekrar bakmak en fazla birkaç saniyeni alır. Sonuç olarak önemli olan algoritma kurabilme yeteneğini geliştirmek. Onu da dediğim gibi problemler çözerek yapabilirsin.

Problemleri nasıl çözeceğimi bilmiyorum. Yani ne yapmam gerek bir problem çözmek için?
 

detista

Hectopat
Katılım
20 Kasım 2016
Mesajlar
4.665
Makaleler
28
Çözümler
18
Yer
Istanbul
Problemleri nasıl çözeceğimi bilmiyorum. Yani ne yapmam gerek bir problem çözmek için?
İyi hazırlanmış dökümanlarda, kitaplarda ya da eğitim serilerinde önce konu anlatımı olur. Ardından örneklerle beraber bazı çok basit problemlerin çözülmesi istenir. Yapabildiklerini kendin çözmeye çalışırsın. Yapamadığın olursa da çözüme bakabilirsin. Bu şekilde en basitinden başlayarak zaman içinde adım adım daha ileri seviyere geçebilirsin.
 

Kemal Güneşli

Kilopat
Katılım
7 Ağustos 2013
Mesajlar
7.175
Makaleler
3
Çözümler
24
Yer
CA
Bol bol not alıp pratik yap, değişkenlerin ve öğrendiğin kodların ne işe yaradığını örneklerle beraber defterine not tut ve sürekli tekrar et.
 

ImBroken6

Femtopat
Katılım
19 Aralık 2020
Mesajlar
30
Arkadaşlar Python öğrenmeye çalışıyorum ama kodlar kafamdan uçuyor 1 saat önce izledim ders anlatımı şimdi unuttum bunu nasıl önlerim?

Öğrendiğin kodları sürekli tekrar et ve pratik yap haftada 1 öğrendiğin şeylerle en baştan kendi projeni oluştur o zaman hiç unutmazsın kafanda iyi kalır.
 
Yukarı