Öğretmen olmak vs butik şarap evi açmak

Ama olayı çok farklı bir yere çekiyorsun da ondan? Düzgünce bir şey yapıyoruz. Yoksa bana ne?
Ben yazımı yazar giderim.

Bunu bilmiyorum ama Müslüman ahiret-dünya dengesini kurar.

Din adamları, genellikle herkesin kendileri kadar dini bilgiyle donanmış olmasını, öğrenmeye heves etmesini, yüklenmesini bekler. Oysa demircinin, askerin, marangozun, nalbantın, balıkçının, çobanın, çiftçinin bir işi vardır; “zahit” gibi olamazlar. Hem “dünyaya gelmişken dünya nimetlerinden yararlanmak”, yaşamak, insanın hakkı olmalıdır. Diğer yandan düşünür ki israf haramdır. Allah, bunca nimeti ve güzelliği neden yaratmış ola ki?

Mesela bu kısmın şarapla ne ilgisi var? ''Onca'' nimetten anladığın sadece şarap mı?
Benim buradan bir şey anlamama gerek yok. Sen istediğini çıkar.
Canım isterse gider parasını verir veya arkadaş gibi üretir içerim. Hiçbir din, doğma bana bunu yasaklayamaz. Çalmıyorsan neden haram olsun.

Sen istediğini anlamışsın zaten. Onca nimetten anladığın sadece şarap mı diyorum?
Şarap haram mı haram. İslam'da böyle. Bu kadar. Ama sen uzatıyorsun.
Yok şu karışamaz falan filan diye. Size karışan yok.
Sadece müslümansa göz önünde bulundurmalı dedim.
E karışmayın o zaman arkadaş. Bu konuya hemen dini neden sokuyorsunuz?
İnsanlar dine göre yaşamak zorunda mı?

Durduk yere çatan ben miyim? Helali haramı siz mi belirliyorsunuz diyen ben miyim?
Ben haramı helali belirlemiyorum zaten, adam istediğini yapsın beni ilgilendirmez, şarap içmesi de, istediği şeyleri yapması da. Ha sen dinimi tebliğ ederim düşüncesindeysen işte bunun bir yönü hoşgörüye bakmak. Mesela ben şöyle diyebilirdim: "Bak kardeşim bence öğretmen olman hem hayatına hem de diğer insanlara daha faydalı olur, bir şeyler öğretmiş olursun, hem de öğretmen olmanın verdiği farkındalığın, bilgi birikiminin farkında olursun. Şarap insanları bir süreden sonra bir noktada hayatlarını etkileyen bir şey, sürekli bir faydası olmaz bana göre, ama bu benim düşüncem, sen hangisini seviyorsan, hayatında hangisi seni mutlu edecekse ve faydalı olacağını düşünüyorsan onu yap." derdim, çünkü herkes Müslüman değil, insanlığı ifade eden neler varsa o şekilde konuşmak lazım, bir dine bağlı olarak değil, zaten dinin yapısında da insanlığa ait kurallar vardır.

Ben haramı helali belirlemiyorum zaten, adam istediğini yapsın beni ilgilendirmez, şarap içmesi de, istediği şeyleri yapması da. Ha sen dinimi tebliğ ederim düşüncesindeysen işte bunun bir yönü hoşgörüye bakmak. Mesela ben şöyle diyebilirdim: "Bak kardeşim bence öğretmen olman hem hayatına hem de diğer insanlara daha faydalı olur, bir şeyler öğretmiş olursun, hem de öğretmen olmanın verdiği farkındalığın, bilgi birikiminin farkında olursun. Şarap insanları bir süreden sonra bir noktada hayatlarını etkileyen bir şey, sürekli bir faydası olmaz bana göre, ama bu benim düşüncem, sen hangisini seviyorsan, hayatında hangisi seni mutlu edecekse ve faydalı olacağını düşünüyorsan onu yap." derdim, çünkü herkes Müslüman değil, insanlığı ifade eden neler varsa o şekilde konuşmak lazım, bir dine bağlı olarak değil, zaten dinin yapısında da insanlığa ait kurallar vardır.
Aynen bunu yazdım.

''Bazı arkadaşlar neden haram falan demiş. Çünkü o şarapta alkol var. Kafayı ediyor yani. İçmese de sebebiyet veriyor. Hatta daha çok günah. Müslümansa bunu göz önüne almalı.
Değilse ne yapalım zorlayalım mı yani?''

Hem bana göre diye bir şey diyemem. İslam göreceli bir şey değil. Ben sadece söyledim. Kendisine kalmış. Zaten müslümansa bunu göz önünde bulundurmalı dedim. Değilse zorlayayım mı ne yapayım diyorum. Belki anlaşılmıl olabilir. Yani ne yapayayım. Beni aşıyor, ilgilendirmiyor diyorum.

Diğer arkadaş da hala niye karışıyorsunuz vs. deyip duruyor. Kaç kere dedim. Karıştığım yok diye.
Sizin gibi hoşca da cevap vermiyor. Durduk yere tersliyor. Sorun olan bu zaten.
E karışmayın o zaman arkadaş. Bu konuya hemen dini neden sokuyorsunuz?
İnsanlar dine göre yaşamak zorunda mı?
Karışan yok. Dini ben sokmadım. Konuda bahsi geçiyordu. Yanlış anlaşılma vardı. Açıklama getirdim o kadar.

Sizin burada yazdığınız iyi-kötü hiçbir dini fikir umurumda değildir.

Bence öğretmen olmak yerine kesinlikle şarap işiyle uğraş. Belli ki ilgin ve isteğin de bu yönde.

Hocam sizin daha detaylı fikirlerinizi önerilerinizi almak isterim, varsa fikriniz belirtirseniz memnun olurum.

Hocam bence şarap dükkanı açmak daha mantıklı. Şarapta öyle ucuz bir şey değil yani. Eğer ki tutunabilirseniz öğretmenlikten kat kat daha fazla kazanabilirsiniz. Deneyin, olmadı ögretmenliği tekrar gözden geçirirsiniz. Ha bir de şu haram helal mevzusu baydı artık. Adam günah olup olmadığını akıl edebilecek zekaya sahiptir diye düşünüyorum :)

Geri
Yukarı