Öğretmen olmak vs butik şarap evi açmak

Siyaset değil ki hocam :) elin ar*bını beslemek zorunda mıyız? Ülkeye faydası olmayan birini beslemek bana göre israftır. İsraf da haramdır :)

İsraf haramdir tabii ki de ama şu an açılan konuyla pek alakalı olduğunu düşünmüyorum haram diye konuşacaksak kurandan ayet falan mı atalim o zaman ama baştaki kişinin namaz kılıp bu kadar çalması beni de sıkıyor tabii ki :D

Bunu niye inanç meselesi haline getiriyorsunuz anlamıyorum ya. Yani adam Müslüman olsun veya olmasın, kime ne yani, kendince bir şeyler yapıyor, günahın ne olduğunu siz mi belirtiyorsunuz? Herkes kendi yaptığından sorumlu olacak bu hayatta. Sana göre yanlış olan başkasına doğru olur, kişiye bağlı.

Belki ahiret dönemini düşünüyoruz.

Şarap ya kaliteli içilir ya da gözü karartıp 30 liraya alıp içersin benim lise zamanlarımdaki gibi 😀 butik şekilde daha önce denk gelmedim. Emsali var mı?

Mardin de çok var butik şarap evleri, Mardin'in vazgeçilmezidir. Bir de yanlış bilmiyorsam Konyada'da ev yapımı şarap üretim yerleri (şarap evleri) bulunuyor.

Senin gibi hakaret etmiyorum en azından, kendine müslümanlık hoşuna gidiyor değil mi? Normal bir şekilde eleştiri yaptım ne diye triggerlanıyorsun?
Ama olayı çok farklı bir yere çekiyorsun da ondan? Düzgünce bir şey yapıyoruz. Yoksa bana ne?
Ben yazımı yazar giderim.
Zahit, bu dünyaya değer vermez, ahreti düşünerek, cenneti hak etmek için yaşar. Aklında hep sorularla gezer, hayatın her alanını kurallara bağlardı. Bu kurallara sadece kendisi uysa neyse… Herkesi de bu kurallara uymaya zorlar veya uymayanı kınardı; kendi aklına ya da tercihine göre yaşayanı “günahkâr” ilan ederdi.
Bunu bilmiyorum ama Müslüman ahiret-dünya dengesini kurar.

Din adamları, genellikle herkesin kendileri kadar dini bilgiyle donanmış olmasını, öğrenmeye heves etmesini, yüklenmesini bekler. Oysa demircinin, askerin, marangozun, nalbantın, balıkçının, çobanın, çiftçinin bir işi vardır; “zahit” gibi olamazlar. Hem “dünyaya gelmişken dünya nimetlerinden yararlanmak”, yaşamak, insanın hakkı olmalıdır. Diğer yandan düşünür ki israf haramdır. Allah, bunca nimeti ve güzelliği neden yaratmış ola ki?

Mesela bu kısmın şarapla ne ilgisi var? ''Onca'' nimetten anladığın sadece şarap mı?

@Glade açık söylemek gerekirse bu şarap ve haram açısından pek bilgim yok bastada kendi düşünceme göre soyledim zaten "emek verilen şey neden haram olsun" diye böyle şeyler açık uçlu soru gibi dinde net bir kaynak atarsanız sevinirim arkadaşın attığı içen kişiyle alakaliydi.

Allah aşkına biraz araştırın. Bulursunuz hemen. Bulamazsanız bulamadım böyle bir şey deyin. Koşa koşa gelirim.

Durduk yere çatan ben miyim? Helali haramı siz mi belirliyorsunuz diyen ben miyim?

Bulamadim böyle bir şey.

Geri
Yukarı