Öğretmenler neden sözlü notunu abartıyorlar?

Müfredattan mı bahsediyorum sizce? X öğretmen zümresi kolay soru sorar, Y öğretmen zümresi zor soru sorar diyorum. Derslere katılan öğrencinin hakkı neden sınav notuyla bir olsun? Gerçekten emek verip çalışan ve derslere katılan bir öğrencinin sınavı düşük diye sözlü notu neden düşük verilsin? Sözlü notunun sınav notuna göre verilmesi saçmalık olur. Çaba önemli, herkes her dersi anlayacak diye bir şey yok. Öğrenci anlamakta güçlük çekmesine rağmen pes etmeyip çalışmaya devam ediyorsa bence sınav notundan fazlasını hak ediyor. Sizinle daha fazla tartışmak istemiyorum, cevabınızı yayınlarsanız ben yanıt vermeyeceğim.
Klasik laf salatası, bla bla bla...
Hanginiz adam gibi çalışıp düşük not aldınız söyler misiniz? Adam gibi çalışmaktan kastettiğim sınava 1 gün kala 2 veya 3 saat ders çalışmak değil seninki öyleyse hiç çalışma. Sen bir konuyu anlamadım boşver diyip, tüm odağını o derse vermeden pes edersen tabi yapamazsın. Burada klasik liseli tavırlarına bürünmeyin, sizin geçtiğiniz yollardan ben de geçtim. Matematik sınavına son gün kala formülü ezberleyen mi dersin, edebiyattan yok şu yok bu çıkmaz diyip konu atlayıp ders çalışanına kadar her insanını gördüm. Sözlü bana göre tamamen öğrenciyi boostlamaya yönelik, gereksiz bir not bence.

Pardon da burada eğitim sistemine atılacak bir suç göremiyorum, sistem bütün öğrencileri kapsar. Öğretmenler ise öğrenci gruplarını. Eğitim sisteminde değişiklik yapıldığında bütün öğrenciler etkilenir. Not değişikliğinde ise bir öğrenci etkilenir. Burada öğretmenlerinizle ilgili bir konu var, eğitim sistemiyle ilgili değil.
Benim öğretmenlerimin doğru olanı yaptıklarını düşünüyorum. Diğer okulda bütün 12. sınıflara 80 üstü sözlü verilmiş ve bunu kimse farketmemiş mi ? Bunları kim denetliyor öğretmenler mi ? Öğrenciler mi ?

Geri
Yukarı