Öğretmenlerin çözemediği Anlatım bozukluğu sorusu

Anlatım bozukluğu olabilmesi için, cümlenin devam etmesi gerekir. Bu, tamamlanmadan nokta atılmış, eksik bir cümledir.

Cümleye devam edilirse, duruma göre anlatım bozukluğu olup olmadığı görülür.

Kaldı ki eksik haliyle zaten anlamsız bir cümledir. Yani cümlenin eksik olması da bir anlatım bozukluğu sebebidir.

Bunu tarif edemeyen ve kendisine hoca diyen, sözde hocalarına selamımı ilet.
Eksiltili cümle anlatım bozukluğu sayılmaz ve cümlede ek fiil var. Tarih sahnesinde yeniden yükselmeye başlamış bir toplumun, bu yükselişin en önemli etaplarından birine eğildiği ve bizim için önemli bir yapım. --> YAPIM -DIR.
Dediğine göre devrik cümle de anlatım bozukluğu sayılmalıydı ancak değil.

Bu cümledeki anlatım bozukluğunu hocamız öğretmenler odasında tüm edebiyat öğretmenlerinin toplanıp baktığı halde bulamadıklarını söyledi. Aranızda Edebiyat öğrencisi veya öğretmeni çıkabilir diye size de soruyorum aşağıdaki cümlede anlatım bozukluğunu bulun :

''Tarih sahnesinde yeniden yükselmeye başlamış bir toplumun, bu yükselişin en önemli etaplarından birine eğildiği ve bizim için önemli bir yapım.''
Doğrusu;
Bizim için; tarih sahnesinde yeniden yükselmeye başlamış bir toplumun, bu yükselişin en önemli etaplarından birine eğildiği önemli bir yapım.

Başka türlüsü olmaz. Yargı bittikten sonra yeni bir cümleye başlamış. Ancak bu cümle uyuşmuyor. Birleşik cümle de olamaz çünkü
İlk cümle ile alakası yok özne veya nesne bakımından.

Son düzenleme:
@Google Tracker (firebase)

Düzelttiğin hali de yanlış.

Cümle şöyle olsa, hiçbir anlama zorluğu yaşanmaz:

Bu yapım, tarih sahnesinde yeniden yükselmeye başlamış bir toplumun, bu yükselişin en önemli etaplarından birine eğildiği için, bizim için de önemli.

Bence tamamlanmamış cümle olması bu kadar sıkıntıya sokuyor. Üç nokta koysaymış keşke.

@Google Tracker (firebase)

Düzelttiğin hali de yanlış.

Cümle şöyle olsa, hiçbir anlama zorluğu yaşanmaz:

Bu yapım, tarih sahnesinde yeniden yükselmeye başlamış bir toplumun, bu yükselişin en önemli etaplarından birine eğildiği için, bizim için de önemli.
Seni alıntıladığıma düzeltmedim ki. Sen özne koymak zorunda gibi çözüyorsun. Bence gizli özne (O diyerek anlaşılıyor) var.
Benim çözümüm:
Tarih sahnesinde yeniden yükselmeye başlamış bir toplumun, bu yükselişin en önemli etaplarından birine eğildiği için bizim için de önemli bir yapım.

@fgunduz090

Bir üstte yazdığım cümleyi referans almanı tavsiye ederim. Orijinal cümledeki son kelime, -dır şekliyle tamamlanmadığı için, ortada bir anlam bozukluğu oluşuyor. En başa "bu yapım" kısmını eklersen, cümle net bir şekilde anlaşılıyor.

Sonuç olarak bu cümle, öncesindeki cümleyle alakalı bir bağlantı kurduğundan dolayı, bir okunuşta anlaşılamayabilir (Muhtemelen önceki cümlede yapımdan bahsediliyordu. Devamında da yapımdan bahsedildi).

Cümleden cümle doğurma tekniği, bu gibi zayıf cümleleri güçlendirmek için birebirdir. Bu teknik, bir önceki cümlede yer alan unsuru, bir sonraki cümlede vurgulamaya dayanan bir tekniktir.

Örneğin:

"Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel senin en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek, dahili ve harici bedhahların olacaktır."

Bu tekniği, Mustafa Kemal Atatürk çok başarılı kullanmıştır. Akıcı, anlaşılır ve anlatım bozukluklarından uzak bir cümle için en iyi yöntemdir.

Son düzenleme:
Anlatım bozukluğundan da öte; anlamsız bir cümle var son kısımda. Çok bariz bir biçimde göze çarpıyor zaten. Kafanı darma duman etmene gerek yok, son kısmı yazan kişinin tansiyonu çıkmış; yarıda bırakmış resmen metni :)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı