Ölüm sonrası ne oluyor gizemi hakkında düşünceleriniz neler?

Muazzam sistemi olan böceğin o kıvama gelmesi milyon yıllar sürdü. Ayrıca muazzam falan da değiller.

Lap diye oldu demedim. Milyonlarca yılda muazzam bir sistem ortaya çıktı. Muazzam olmadığını anlatabilir misin? Yoksa bu temellendiremediğin arkası olmayan bir düşünce mi?

Şu zamanda ders çalışmak, o zamanda yay ya da mızrak yapmak. İkisi aynı değil mi sence de? Ders niye çalışıyorsun işe girip para kazanıp karnını doyurmak için. Yay ve mızrağı neden yapıyorsun, avlanıp karnını doyurmak için. Örneklere bu kadar sığ bakmayın. Biraz geniş bakın olaya.

Kusurlu değil, ona aciz diyoruz. Aciz olmak kusurlu olduğu anlamına gelmez. Nereden duydun bunları bilmiyorum ama bir tekrar geçmen senin için iyi olur. Bayağı yanlış anlamışsın sen olayları.

Aslan bu ne? Ne anlatıyorsun sen? Evrimi inkar eden biri yok karşında. Evrimle konunun hiç alakası yok. Sen kavramların anlamlarını idrak edemiyorsun. Acizlik nedir, mükemmellik nedir önce bunu öğren. Senin hasta olman, sakat olman senin mükemmel olduğunu değiştirmez. Bu senin acziyetini gösterir.

Sığ düşünme. Ders çalışmanın bir amacı bir sebebi var; sınavı kazanabilmek. Gezegenlerin yıldızların amacı da bizim dünya üzerinde yaşanabilecek bir ortam oluşturmak olamaz mı? Her şey zincirleme şekilde ilerliyor. Bir düşün, big Bang'den itibaren evren genişliyor. Yıldızlar patlıyor, gezegenler galaksiler oluşuyor. Hepsinin amacı bizi oluşturmak olamaz mı? Biz de o amacın sonucu olamaz mıyız? Buyurun size beyin fırtınası...

Burada ne anlatıyorsun anlamadım. İnsani ihtiyaçlarının olmadığını mı? Eğer öyle ise bu senin düşüncen ile alakalı bir durum. Kendini kadın hisseden erkekler var mesela. O da onun düşüncesi. İhtiyaçlar fıtraten vardır. Sen öyle hissettiğin için yoktur diyemezsin.

Evet haklısın. Bu tüketim ile alakalı olan çoğu şey zaten manipülasyon ile gerçekleşen şeyler. Anlattıkların tamamen doğru. Fakat konu burada felsefe olunca başkalarının düşüncesi değil, kendi öz düşüncen önemli olan. Düşüncen yanlış olabilir, daha fazla okuyup araştırır doğrusunu öğrenirsin, fakat yalan yanlış anlatılana inanmak senin hatan. Sen araştırmadın, bu adam doğru mu söylüyor yanlışmı, doğrusu gerçekten böyle mi, verdiği kaynağın güvenilirliği nasıl, verdiği kaynağın yazarı kim, vs. uzar gider. Yoksa 2 3 kitap ile 5 6 bilimsel makale okuyup burada sanki kendi düşünceniz gibi yazmak en büyük hatadır.

Sen önce kendine çekidüzen ver, sonra başkalarına tavsiye ver.

Kendime çekidüzen veririm tabii ki, fakat kimseye tavsiye verdiğim yok. Ben kendi düşüncelerimi paylaşıyorum.

Lap diye oldu demedim. Milyonlarca yılda muazzam bir sistem ortaya çıktı. Muazzam olmadığını anlatabilir misin? Yoksa bu temellendiremediğin arkası olmayan bir düşünce mi?
"Kendini en asalak böcek ile kıyaslayabilir misin? Kıyaslarsan eğer o böceğin bile kendine göre muazzam bir sistemi var."

Burada öyle bir ihtam görmüyorum, uydurmayın.

Bir böcek, örneğin peygamber devesi, neden çiftleşince ölüyor mesela?
Bir yıldız neden bir noktadan sonra patlayıp çevresine zarar veren radyoaktif ışımalar saçıyor?
Bir karadelik neden ışığı bile yutuyor?
Bir göktaşı neden gezegenlere çarpma gereksinimi duyuyorlar?
Hayvanlar neden birbirlerini avlıyorlar?

O kocaman yazdığım metin, orada başka şeyleri de anlatıyorum. Madem evrimi kabul ediyorsun, ki evrim zaten değişen çevre koşullarına göre kendine adapte olmaktır, bu bile başlı başına bir mükemmel-sizliği göstermez mi?

Örneğin iki ayakta durmamızdan ötürü sırt ağrıları çekmemiz mükemmel bir sistemin ürünü müdür? Ya da fazla besin tüketiminin kilo yapması? Bunlar mükemmel bir sistemin ürünü mü?

Evrimi kabul ediyor olmanız bile sizin kendinizle çeliştiğinizi göstermez mi? Sonuçta ortada bir düzensizlik de var, yaşayan calılar da ona göre adapte olmaya çalışıyorlar?

Hayır, olamaz. Eğer ki uzay dediğimiz yerde sadece Güneş ve etrafında dönen bir Dünya olsa belki bu üerinde düşünülebilir olurdu. Fakat bunun galaksisi var, karadelikleri var, meteorları var, var da var... Onların hepsi insan için olması olağanüstü bir kaynak istafı olurdu.

"Eğer sen hiçsen neden varsın? Hiçsen hiç olmazdın bunu düşünebiliyor musun mesela? Şu an var olmazdın yani. Neden varsın? Ölmek için mi? Ölüp hiç olmak için mi varsın? Madem ölüp hiç olacaksın o zaman neden var oldun?"

• Gelişmiş zekamış artık öyle bir raddeye geldi ve yaşadığımız ortamın konforuyla kendimizi o kadar şımarttık ki kendi varlığımızı sorgulayabilir olduk. Neden varız? Özel bir sebepten ötürü mü? Hayır! Sadece hayatta kalmak ve üremek için. Fakat bizler çok geliştiğimiz için ve yine dediğim gibi şımardığımız için o iki ihtiyacı da kolayca halledebilir olduk. Peygamber develeri türünün devamını getirmek için ölmek zorunda olması gerekiyorken bizim öyle bir derdimiz kalmadı. Artık kendimizi dişilere etkili göstermek zorunda bile değiliz. Evlilik sana bir şey çağrıştırıyor mu?

Bilimin zaten tek bir doğrusu olur. Bu söylediklerim sadece benim düşüncelerim değil, bu konu üzerinde çalışan bütün bilim adamlarını sözleridir.

Yahu! Dünya üzerindeki diğer bütün canlılarla aynı yoldan geldik. Burada bizi diğerlerinden farklı ya da özel kılan hiçbir şey yok. Bunu sizde evrimi reddetmeyerek kabul ettiniz.

Evrimi reddetmediğiniz için, bu biz insanlarla diğer canlıları aynı kefeye koyması lazım. Çünkü aynı yoldan geldik ve siz bunu reddetmiyorsunuz. O zaman bir timsahın bir ceylanı avladı, öldürdü diye yargılamak sanırım değil mi?

Referans olarak neyi alacağınıza yönelik ben doğrusunu söyleyeyim : Dünya.

Sizin var olma amacınız fıtratınız dünyadır bu kadar basit.

Bu amaçlardan saptığınız müddetçe de ahanda böyle geberesi tam bir kaos yaşarsınız.

Dinler de zaten budur, Neden dinler var çünkü garibim insanların ehliyetlik durumu yoktu dolayısıyla da destanlar hikayeler böyle oldu.

Şimdi var ehliyetlik durum lakin neden böyle? O da insanların işte cezai ehliyetlerinin olmayışından.

Yani her halükarda bozukluk hastalık bu kadar basit.

Yahu ironi yapıyorum be adam. O kadar yazdığınız şeylere rağmen adam yine dönüp benim yazdığımı yazacak. O durumla dalga geçtim.

Sonunda benim gibi düşünen birisiyle karşılaştım.

Ölünce ne olacağı hakkında net bir bilgi bilinmiyor. Yani ne olacağını bilemeyiz ondan dolayı bilinemezcilik.

Çoğu kişi gibi ben de sonsuz hiçlik istiyorum. Sonsuz bir uyku.

Bu sorunun cevabı çokça sevdiğim bir sorudur: "Doğmadan önce ne vardı?Hatırlıyor musun?"

Ölmek de doğmak gibi bence. Bir anda kalbimiz atmaya başlamasıyla yaşamaya başlamamız da sizce bir o kadar enteresan değil mi? Ne oluyor da bir anda kalbimiz atıyor dolaşım sistemimiz çalışıyor? Evet arkasında bir çok kimyasal ve biyolojik faktör var ama o ilk kalp atışı hep garip gelmiştir bana. Nitekim ölmemizin altında da birçok biyolojik ve kimyasal faktör var ama bizi biz yapan şey bilincimiz de vücudumuzla birlikte ölüyor mu? Bu soruları hiçbir zaman bilemediğimiz için Tanrımızı yarattık. Ya da gerçekten de o bizi yaratmıştır.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…