Ölümsüz olmak mı yoksa ölümlü olmak mı yaşanabilir olurdu?

Ölümsüz olsaydık şu ana kadar ki yapılan teknolojik, biyolojik gelişimlerin birçoğu olmazdı.
Dünyaya ilk insan geldiğinden bu yana herkes ölümsüz olsaydı kimse hayatta kalmak için daha fazla uğraşmazdı.
Belkide çok uzun süreler ateş bulunmazdı, tekerlek bulunmazdı.
Çünkü tekerlek ölümlü insanın kısa zamanının boşa gitmesini engellemek için bulundu.
Çünkü ateş insan çiğ et ile zarar görüyor diye bulundu.
Yapılan tüm icatlar ve bulunan buluşlar insanın bu kısa dünyada zaman kazanması için yapıldı.
Ölümsüz olsaydık zaman kazanılmasına gerek kalmazdı.
Atalarımızdan bu yana gelen "merak etme" "öğrenme ve geliştirme" duyguları çok zayıf olurdu. Bu da genlerimiz, DNA'larımız ile taşınan zeka kırıntılarını çok ama çok zayıflatırdı.
Dünya bu zamana kadar geldiğinde hepimiz şu anki hallerimizden çok daha salak olurduk.
Teknoloji bu kadar gelişmezdi, Technopat Sosyal kurulmazdı, sen bu konuyu merak etmezdin.
Bu konuyu merak edenler daha fazla düşünüp buna kafa yorup felsefeyi geliştirmezdi.
Herkes ölümsüz olsaydı dünya çok ilkel, insanlar bir o kadar aptal olurdu.
İyi ki ölümsüz değiliz ki insanlar daha fazla yaşamak için daha fazla şey öğreniyor ve bunu bilmeyenlere aktarıyor.
İyi ki ölümsüz değiliz ki salak ölümsüzler gibi yaşamaktansa akıllı ve meraklı ölümlüler olarak yaşayıp öleceğiz.

@ROWRİN Ölümsüz olmanın ucunu konuyu açarken kasıtlı olarak açık, belirsiz bıraktım. Kimisi yaşlanarak ölümsüzlüğü ele alsın, kimisi hiç yaralanmadan kendini yenileyebilen bir vücut gibi düşünsün, kimisi daha farklı şekilde düşünsün diye. Bu da güzel bir bakış açısı mesela.

Ölümsüz olmak daha iyidir her zaman. Nedeni ise insan anda sıkışmış bir şekilde yaşar, ölüm geldiği o an geçmişte yaşadığı her şeyin değerini kaybetmesi ve sadece yaşadığı anın kıymetli olduğunu anlaması da nedeni işte. Ölümsüz olunca kimsenin bir hedefi kalmıyor diye bir şey yok. Hayat her an devam ediyor ve insan hayal gücünün yettiğince sürekli her şeyi her an istiyor. Ölümsüz olursa insan her zamanki yaşantısına devam edecek. Sonuçta kimse yarın öleceğim bu arabayı almalıyım diye çalışmıyor.

Ölümsüz olmak daha iyidir her zaman. Nedeni ise insan anda sıkışmış bir şekilde yaşar, ölüm geldiği o an geçmişte yaşadığı her şeyin değerini kaybetmesi ve sadece yaşadığı anın kıymetli olduğunu anlaması da nedeni işte. Ölümsüz olunca kimsenin bir hedefi kalmıyor diye bir şey yok. Hayat her an devam ediyor ve insan hayal gücünün yettiğince sürekli her şeyi her an istiyor. Ölümsüz olursa insan her zamanki yaşantısına devam edecek. Sonuçta kimse yarın öleceğim bu arabayı almalıyım diye çalışmıyor.
Ölümsüz olunca sanki "ee nereye kadar böyle yaşa yaşa, amaç yok bir şey yok" gibi düşünülüyor genelde. Hırs ve elindekilerden daha fazlasını isteme motivasyonu es geçiliyor sanki. Tabi bana sorarsanız yine de nereye kadar motive edecek bunlar. Eğer hayatımı bir noktada kendim sonlandırabilecek olsaydım o zaman ölümsüzlüğü tercih ederdim.

Yeni konular

Geri
Yukarı