Ölümsüzlük üstün teknolojiler ile gerçek olabilir mi?

• Konuyu başlatan Roux
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 342
  • Görüntüleme 13B
Normal birşey değil ve Türkiye'ye almazlar.
1596634753837.png

Hücrelerin mitozunu nasıl sağlıklı yapmayı düşünüyorsunuz acaba? O sorunu çözerseniz ve radikal hücre atıklarını yokederseniz, ölümsüzlük bir parça olabilir.
Daha bunun içine neyronların toplu ölmesini, kırmızı kan iliği hücrelerini vs. katmadım.

Hücrelerin mitozunu nasıl sağlıklı yapmayı düşünüyorsunuz acaba? O sorunu çözerseniz ve radikal hücre atıklarını yokederseniz, ölümsüzlük bir parça olabilir.
Daha bunun içine neyronların toplu ölmesini, kırmızı kan iliği hücrelerini vs. katmadım.
Bunu basaran canlilar var. Bu konuda daha once paylastigim gibi primitif canlilar da bir sekilde sonsuza kadar problemsiz mitozu basariyor. Kompleks canlilar arasinda da malign yapiyi yenen turler var. Ornegin kopek baliklarinin neredeyse hic bir zaman kanser olmamasi.

Spesifik olarak kopek baliklarini arastiran onkolojik kurumlar var, cunku insanlik cozemiyor hala nasil kanser olmadiklarini.

Hatta cok konuyu dagitmak istemiyorum ama kanser paradoksu diye bir mevzu var, buyuk canlilarin kansere bu kadar zor yakalaniyor olmasi muamma, ama doga bunu basariyor bir sekilde.

Bunu basaran canlilar var. Bu konuda daha once paylastigim gibi primitif canlilar da bir sekilde sonsuza kadar problemsiz mitozu basariyor. Kompleks canlilar arasinda da malign yapiyi yenen turler var. Ornegin kopek baliklarinin neredeyse hic bir zaman kanser olmamasi.
Daha doğayı tam anlamadık işte. Ben de bunu diyorum. Ortada net 0 veya 1 değeri yok. Soruyu anlamadan cevap arıyoruz.
Kalp hücreleri de çok nadir kanser olur mesela. Ama diğer tür hücreler öyle değil.

Ölümsüzlük çok gerçekçilik dışı bir tabir olabilir şimdiki teknoloji algımızla baktığımızda ama belki biyolojik bir varlık olarak olmasa bile dijital bir formda mümkün olabilir. Biyolojik çürümenin tamamen durdurulması konusunda bir şey diyemem çünkü bir araştırmam yok, bunun için moleküler biyolog (yıllardır bilimle uğraşan biri) ile konuşmak lazım. Yalnız biyolojik ömrün uzatılabildiği kesin olan bir şey, sadece geçen 100-150 yıllık süreçte bile geçmişe göre "benzer yaşlarda" daha az yaşlanılabildiğini ve daha uzun yaşanılabildiğini görüyoruz. Üstelik günümüzdeki insanlar daha fazla stres altında kalmasına rağmen durum böyle. Biyolojik sınırımızın ne kadar ileri götürülebileceğini bu konuda araştırmalar yapan bilim insanlarıyla konuşmak gerekiyor.

@SALOOWEN herkes bura da fikrini belirtiyor. Haberin olsun.
Hocam onun fikirleri yok. Söylenen neyse ona inanıyor. Kendi inandığı ayetlere de başkası inanmıyor diye çirkefleşiyor. Böyle insanlar çok. Gerçek hayatta bir çok örnekleri var ama Technopatta bu kadar fazla olduklarını bilmiyordum.

Yine bu arkadaşlar senin söylediğin ona göre yanlış olan düşünceyi ayetlerle yalanlamaya çalışır ayetleri örnek gösterir. Ama nedense başkasına örnek olarak gösterdiği ayetleri kendisi örnek almaz. Ve bu sözde Süper Müslüman arkadaşlar başkasının fikirlerini ayetlerle yalanlar çünkü düşünce özgürlüğü denen şeyi kavrayamamışlardır.

Kendisinin düşüncelerine karşı çıkılınca agresifleşirler. Kendilerinin düşündüğü inandığı şeyi en doğru olarak kabul ederler. Öyle insanlara denilecek bir şey yok. Önce o çok inandığı ayetleri kendi dinlesin tüm gereksinimleri karşılasın da sonra diğerlerini ayetlere inanmıyor diye eleştirsin. Ayetleri örnek gösteriyor ama yine o ayetlerde geçen düşünce özgürlüğü din özgürlüğü kısmını atlayarak örnek gösteriyor. Cidden komik bir insan tipi.

Daha doğayı tam anlamadık işte. Ben de bunu diyorum. Ortada net 0 veya 1 değeri yok. Soruyu anlamadan cevap arıyoruz.
Kalp hücreleri de çok nadir kanser olur mesela. Ama diğer tür hücreler öyle değil.
Evet cok dogru. Ama sunu biliyoruz, kimi hucreler hatasiz bolunebiliyor sonsuza kadar. Dogada ornekleri var. O halde olumsuzluk ihtimal disi degil.

@Yararsız Üye un da dedigi gibi dijital formda da bu mumkun olabilir. Biyolojik formda hayatimiza devam etmek zorunda degiliz.

Sence neresi? Ölümsüzlük imkansız bir şey değil. 50 yıl önce gitsen desen dünyanın öbür ucundakilerle yerimden kalkmadan konuşabiliyorum diye, seni akıl hastanesine kapatırlardı. Ölümsüzlük de böyle. 22. yüzyılın başlarında ölümsüzlük mümkün olabilir.

Daha şimdiden Mars'a yerleşme planı kuruyoruz. Devamını sen düşün.
İmkansız olmadığını kanıtla.

Olabilir.Gelecek hakkında konuşurken bir çok ihtimal var.
Şahsi fikrimi şu şekilde olur ; Eğer bir şekilde vücudumuzun ölümünü durdursak bile insan ırkının sayısı muhtemelen kontrol altında olur.

Darling and franxx adlı anime de bu tür bir konuyu içeriyordu.Bu yapımda ölümsüzlüğün götürdüğü şey insanların üreme yeteneği oldu.

Yeni konular

Geri
Yukarı