Ölümsüzlük üstün teknolojiler ile gerçek olabilir mi?

• Konuyu başlatan Roux
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 342
  • Görüntüleme 13B
Ölümsüzlük olsaydı bile bulunana kadar kıyamet kopardı.

Ama hocam o zamanlar savaşlar çok sıktı. İnsan süresinin yaşam süresi kısalmıştı. Şu anda hazır gıdalar vesaire yaşam süremizi kısaltıyor bence.
Olabilir hocam. Yaşayıp göreceğiz onu. Ortalamanın düşeceğini düşünmüyorum ama sabit kalabilir uzunca bir süre.
Geçmiş dediğim 50-100 sene öncesi değil. Doğru kaynak olarak Kuran'ı ele alıcak olursak Ankebut 14-15'de Hz. Nuh'un 950 sene yaşadığı ifade ediliyor bkz. ''Andolsun, biz, Nûh’u kendi kavmine peygamber olarak gönderdik. O da dokuz yüz elli yıl onların arasında kaldı. Neticede onlar zulümlerini sürdürürlerken tûfan kendilerini yakalayıverdi.'' ek olarak doğruluğu belli olmayan Hristiyanlar'ın kitabı Kitab-ı Mukaddes'de söyle yer alıyor:
*Hz. Adem, 930 yaşındavefat etmiştir. (Tekvin, Bab 5/5)
*Hz. Şit, 912 yaşında vefat etmiştir. (Tekvin. Bab.5/8)
*Hz. İbrahim, 175 yaşında, Hz. İsmail 137 yaşında vefat etmiştir. (Bab, 25/7, 17)
Ek olarak Hz. Muhammed 63 yılında vefat etmiştir. Gelin görün ki ölüm yaşı gitgide azalmıştır.
Ben diyorum dini şu konuya karıştırmayın, siz ısrarla ayet atıyorsunuz. Ben desem şimdi bunlar deli saçması, linç yiyeceğim. Neyse, sabırlı olmam lazım.

Olabilir hocam. Yaşayıp göreceğiz onu. Ortalamanın düşeceğini düşünmüyorum ama sabit kalabilir uzunca bir süre.

Ben diyorum dini şu konuya karıştırmayın, siz ısrarla ayet atıyorsunuz. Ben desem şimdi bunlar deli saçması, linç yiyeceğim. Neyse, sabırlı olmam lazım.
O zaman din olarak değil de güvenilir kaynaktan tarih olarak görün bunları.

O zaman din olarak değil de güvenilir kaynaktan tarih olarak görün bunları.
Güvenilir kaynak? 1400 yıl önceki bedevilerin yazdığı kitabı güvenilir kaynaktan sayıyorsunuz, hem de ilk insanın (!) 950 yıl yaşadığına dair bu kaynaktan başka kaynak yokken. Susayım susayım diyorum ama artık yeter.

"Ben senin fikrini değiştiremem." demissin de, ortaya biyolojik bir kanit sunmadan nasil fikirlerin degismesini bekliyorsun?

Ayeti mayeti bosver, bize neden olumsuzlugun mumkun olmadigi konusunda biyolojik bir sey soyle ki anlayalim derdin neymis, biliyorsan tabi.

Sizde bana laf atmışsınız. Buyrun ''biyolojik kanıt''
Kromozom uçlarımızdaki telomer bölgelerindeki uzunluk sınırlıdır, bu uzunluk bölünme oldukça kısalır ve bir gün biter gibi düşünebiliriz. Hücre bölünmesi kanserli hücrelerde hep devam eder. Telomeraz adı verilen bir enzim varlığı bunu devam ettirir. Kanser hücrelerinde ya da bazı gençleştirme çalışmalarında bu enzim kullanılır ancak canlılık bir bütündür. Kısa sürede etkili gibi görünse de organizma boyutumda yeterli olamayan bir durumdur bu. Anlayacağınız şekilde insan ömrü uzatılabilir ancak sürekliliği sağlanamaz.

Şimdi siz kanıtlayın ölümsüzlüğün mümkün olduğunu.
@Arsenik
@bitwise

Günümüzde dahi beyin yapısı tam anlamıyla bir sır. Beyin haricindeki organlar yerine yapay organlar geliştirilerek hastalıkların tamamen önüne geçilebilme şansı elde edilebilir belki. Bu sayede de uzun yıllar sağlıklık yaşayabilir insanlar. Ama ölümsüzlük imkansız bence.

Güvenilir kaynak? 1400 yıl önceki bedevilerin yazdığı kitabı güvenilir kaynaktan sayıyorsunuz, hem de ilk insanın (!) 950 yıl yaşadığına dair bu kaynaktan başka kaynak yokken. Susayım susayım diyorum ama artık yeter.

Birincisi yazan insan değil, ikincisi okuduğunuz anlayabilme kabiliyetiniz varsa 2 tane kaynak sundum bu iki kaynak içinde 3 din barındırıyor; Kuran-İslam, Kitab-ı Mukaddes: Hristiyanların doğru bilgi olarak kabul ettikleri içinde Yahudilerin de ayetlerini bulunduran kitap. Kuranda yazan birçok şey gerçekleşiyor zaten merak etmeyin 1500 yıl önce inen ayetlerde bulunan 7 kat sema kavramı 2011'de atmosferin 7 katmanı olarak Encyclopædia Britannica'da ilk kez yayımlandı ne zaman keşfedildiğini bilmiyorum.

1400 yıl önce bedeviler değil, vahiy katipleri yazmıştı aslında. Ayrıca bundan 200 yıl öncesine kadar millet çocukları leylekler getiriyor sanarken o bedevi dediklerinizin nutfeden vs. haberleri vardı. Boş yorum. :)

Kuranda yazan birçok şey gerçekleşiyor zaten merak etmeyin 1500 yıl önce inen ayetlerde bulunan 7 kat sema kavramı 2011'de atmosferin 7 katmanı olarak Encyclopædia Britannica'da ilk kez yayımlandı ne zaman keşfedildiğini bilmiyorum.
Derin anlamcılar... 7 kat sema ayetinin adını nedir? Hatırlamıyorum ben çünkü. Kitapta bir bilimsel mucize yok ayrıca, bunu da belirteyim.
Birincisi yazan insan değil
😃
Ayrıca bundan 200 yıl öncesine kadar millet çocukları leylekler getiriyor sanarken o bedevi dediklerinizin nutfeden vs. haberleri vardı
Ayet adını söylerseniz daha kolay bir şekilde tartışabiliriz. Çünkü hiçbir ayette ilk anlam olarak bir mucize yok. Ayrı bir konu açmanızı öneririm, konunun kilitlenme olasılığı yüksek.
Dinine laf söylenince hemen boş yorum.

Geri
Yukarı