OEM Key satın almak doğru mu?

Hasan Basri Deli

Hectopat
Yer
nowhere
Daha fazla  
Meslek
köle
Merhaba arkadaşlar, bilgisayarıma format attım ve arkadaşımın tavsiyesi üzerine OEM Key almaya karar verdim fakat ne kadar doğru bir hareket olur bilmiyorum.
Bu OEM Key'ler nasıl çalışır ve gerçekten ömür boyu kullanabilir miyim?
Aklımdaki en önemli soru ise şu an nereden ne kadara alırım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam çok çeşitli fiyatlara satılıyor ancak Microsoft dışından aldığınız Key'lerin hiçbir garantisi yok orijinal değiller.

Hocam, çoğumuz kullanıyoruz. Aldığınız Key anakarta işlenir. Anakart sizde olduğu sürece kalır. Yorumlara bakarak alabilirsiniz.

2-3 senedir kullanıyorum 15 lira verip aldığım Windows 10 Pro Retail keyi. 10 kere format atmışımdır bu sürede. Sorunsuz kullanırsınız. Birçok site mevcut, yorumlara bakarak alabilirsiniz.

Sanırım olayın maddi yönünü soruyorsunuz. Her türlü daha mantıklıdır. Lisans iptal olsa ve her yıl satın alsanız bile daha karlıdır. Ben volume MAK ile aktivasyon yaptım. OEM bile değil yani. 14 aydır sorunsuz kullanıyorum.

Manevi yönünden bakarsak, Microsoft'un toptan sattığı -öyle olduğu bile meçhul- bir lisansı perakende olarak almanız onların istemediği bir durum ve haksız kazanç elde etmeye benziyor. Bu kısım tamamen şahısların kendi tercihi olup, şahsen umursamadığım bir şeydir. Çünkü tek bilgisayar için 1300-1900 lira (Home-Pro) para istemek vicdansızlıktır. Asla o fiyatı ödemem doğrusu.

Satın almanın en mantıklı seçenek olduğunda çoğumuz hemfikiriz. Şu an en uygun iki link bunlar arkadaşlar sizce hangisi daha güvenilir olur?

Arkadaşlar Trendyol'dan almaya karar verdim fakat ödeme yaparken kargo ücreti ekleniyor?:D
Yanlış bir şey mi satın alıyorum anlamadım, kutulu Windows'un 25 lira olma ihtimali yok gibi geliyor. Key bana mail yolu ile iletilmeyecek mi?
Yardım edebilir misiniz?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı