Windows 10 satın almak ve OEM Key

NikeK

Centipat
Daha fazla  
Merhaba, Windows işletim sistemi ile ilgili birkaç soru aklıma takıldı beni bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim. Öncelikle Windows 10 kurarken her şeyi yapıyoruz falan falan ondan sonra bizden etkinleştirme anahtarı istediği bir kısım geliyor ve bu kısmı atlayabiliyoruz. Şimdi benim merak ettiğim şu: Bu kısmı atlarsak eğer bilgisayarı öyle hiç anahtarı girmeden kullanırsak ne olur? Bir de asıl merak ettiğim de bu Microsoft'un kendi sitesinde sattığı 1000TL civarı Windows 10 nedir tam olarak yani kendimiz zaten yüklemiyor muyuz Windows'u bilgisayara ve bu anahtar dediği de bu olsa gerek. Bu şeye 1000TL vermek saçma mı yoksa ben mi safım? Bir de son olarak bu Microsoft'un kendi sattığı Windows yerine OEM Key alırsak yasal olmaması dışında bir fark yok mudur?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hiç anahtar girmeden kullanırsan Windows'un deneme sürümünü kullanırsın bazı kişiselleştirme özelliklerini falan kullanamazsın. OEM Key al keyfine bak.

OEM Key kullanıyorum ve ayrıca "OEM Keyler yasal değil." Kelimesi yanlış bir tabir çünkü bunlarda microsoft tarafından üretilmiş olan hazır lisanslar. Siz sistemi cracklemiyorsunuz sonuçta. Son kullanıcı olarak neresi ucuz ise oradan almak sizin seçiminiz. Ve ayrıca hiç bir fark yoktur. Unutmayın siz son kullanıcısınız. Eğer ki ticari amaçlı kullanmayacaksanız(Şirketiniz için vs) hiç bir fark ve sıkıntı olmayacaktır.

OEM keyi sadece 1 anakarta kullanabilirsiniz. Pahalı olan Windows key satın alırsanız anakartı değiştirseniz bile kullanabilirsiniz. Aradaki uçurum fiyat farkına bakarsanız, anakartı değiştirseniz bile tekrar OEM key alabilirsiniz daha ucuza gelecektir.
Ben OEM key kullanıyorum ve bu konuda Windows'un sitesinde de OEM key hakkında bilgilendirmeler var. İstersen videoyu izle fikrin olsun.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

OEM keyi sadece 1 anakarta kullanabilirsiniz. Pahalı olan Windows key satın alırsanız anakartı değiştirseniz bile kullanabilirsiniz. Aradaki uçurum fiyat farkına bakarsanız, anakartı değiştirseniz bile tekrar OEM key alabilirsiniz.
Ben OEM key kullanıyorum ve bu konuda Windows'un sitesinde de OEM key hakkında bilgilendirmeler var. İstersen videoyu izle fikrin olsun.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Alakası yok hocam. 5 Farklı anakartta aynı OEM keyi girip Windowsu aktif ettiğim zamanlar oldu.

Alakası yok hocam. 5 Farklı anakartta aynı OEM keyi girip Windowsu aktif ettiğim zamanlar oldu.
Nasıl alakası yok? İnternete bağlanmayı denedin mi o cihazlarla? Bir anahtarı farklı cihazlarda kullanman durumunda Microsoft o cihazların lisansını iptal edebilir.

Microsoft kendi sitesinde OEM hakkında yasal olduğunu bir kullanıcıya cevap olarak yazmış. Linki tıklayıp görebilirsiniz.

Nasıl alakası yok? İnternete bağlanmayı denedin mi o cihazlarla? Bir anahtarı farklı cihazlarda kullanman durumunda Microsoft o cihazların lisansını iptal edebilir.

Microsoft kendi sitesinde OEM hakkında yasal olduğunu bir kullanıcıya cevap olarak yazmış. Linki tıklayıp görebilirsiniz.
Hepsiyle internete bağlandım ve üniversite dönemimdi arkadaşlarımın ve benim bütün bilgisayarlarımızda aynı anda çalışıyordu lisans. Bir lisans defalarca aktifleştiriledebilir veyahut dediğiniz gibi tek kullanımlıkta olabilir. Bu tamamen şansa kalmış bir şey.

Hepsiyle internete bağlandım ve üniversite dönemimdi arkadaşlarımın ve benim bütün bilgisayarlarımızda aynı anda çalışıyordu lisans. Bir lisans defalarca aktifleştiriledebilir veyahut dediğiniz gibi tek kullanımlıkta olabilir. Bu tamamen şansa kalmış bir şey.
Toplu lisans anahtarları bildiğim kadarıyla şirketlere, okullara vb yerlere satılıyor. Bu lisanslar belli bir sayının üzerinde cihazda aktifleşirse Windows durumu fark edip lisansları iptal edebiliyor. Yanlış mı biliyorum?

İşte olayda bu zaten hocam. Toplu lisans anahtarlarını çok daha ucuza alıyor bu firmalar. Ucuza aldığı anahtarları da haliyle çok daha ucuza satıyorlar. Lisanslar da kolay kolay patlamıyor zaten çünkü kimse toplu lisans olduğunu bilmiyor aldığı lisansın.

Benim satın aldığım lisans tek kullanımlık, başka cihazlarda aktif olmuyor. Hatta anakartı değiştirdiğimde yeni anakarta eski lisansı aktaramadım. Tekrar key aldım ve bu lisans da başka cihazda aktif olmuyor. O yüzden dedim aktarılamaz ve tek kullanımlık diye. Hatta videoyu izlersen aynı şeyden bahsediyor. Tek bir anakart için tek kullanımlık key diyor.
Toplu lisans anahtarları farklı tabii.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı